Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Jaszkowa Górna

Parafia pw. św. Mikołaja

Być może czytając ten tekst, siedzisz w ciepłych kapciach, które otrzymałeś pod choinkę i popijasz ulubioną herbatę z kubka, prezentu od św. Mikołaja. To się dobrze składa, bo nasz parafialny alfabet dotarł do wsi Jaszkowa Górna, do parafii pw. św. Mikołaja.

Przeglądając informacje o wsi Jaszkowa Górna, można spotkać się z opinią, że jest to najpiękniejsza wieś na Dolnym Śląsku. Jaszkowa Górna położona jest w malowniczej dolinie, na granicy Gór Złotych oraz Kotliny Kłodzkiej i należy do jednej z najdłuższych wsi o układzie łańcuchowym w gminie Kłodzko. Od strony Kłodzka łączy się bezpośrednio z Jaszkową Dolną, w górnej części jej granice sięgają Przełęczy Doszkowskiej. Niewielka część wsi, która obejmuje górski kompleks leśny z wzniesieniem Ptasznik (719 m n.p.m.), znajduje się na granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Znaczącym potencjałem wioski jest zachowane w stanie naturalnym środowisko przyrodnicze o bogatej i różnorodnej florze i faunie. Tereny, na których powstała wieś, były zasiedlone już w neolicie, o czym świadczy znalezisko: kamienna motyka z tego okresu. Pierwsze wzmianki o Jaszkowej Górnej pochodzą z 1324 r. w dokumencie mówiącym o opłacie na rzecz Kościoła w Kłodzku. Po lokacji na prawie niemieckim w 1328 r. utworzono tu wolne sędziostwo. Burzliwy okres Jaszkowa Górna przeżywała w 1. poł. XVII wieku. Na skutek represji wobec protestantów i przymusowej kontrybucji chłopi z okolicznych wsi założyli związek obronny. Bunt chłopski został krwawo stłumiony przez stacjonujący wówczas w Jaszkowej Górnej oddział lisowczyków. W 2. poł. XVIII wieku podczas wojen napoleońskich Jaszkowa Górna posiadała duże znaczenie strategiczne. W 1807 r. wobec spodziewanego ataku wojsk francuskich wieś umocniono fortyfikacjami ziemnymi. Pomimo zwycięstwa wojsk francuskich wioska pozostała we władaniu Prus. Po 1945 r. Jaszkowa Górna pozostała wsią rolniczą, której korzystne położenie i warunki sprzyjały rozwojowi rolnictwa i turystyki. Do zabytków Jaszkowej należy m.in. dwór rozrzutnej księżnej, którego początki sięgają 1502 r. W 2. poł. XVII wieku zamieszkiwała słynąca z rozrzutności księżna Maria Benigna, wdowa po księciu Piccolomini, którą bankructwo zmusiło do opuszczenia posiadłości. Pomimo wielu przeróbek dwór zachował renesansowy szczyt, skromny portal i opaski okienne. W przyziemiu są sklepienia kolebkowe i krzyżowe, w kruchcie zachowały się dwie kamienne płyty nagrobne dzieci z 1579 r. W krótkim okresie prezentowano tutaj kolekcję zegarów, dwór pełnił też rolę składnicy muzealnej. Warto również wymienić chałupę wieńcową, zbudowaną w XIX wieku zgodnie z konstrukcją wieńcową. Poziomo ułożone belki łączone w narożach na „rybi ogon”. Dach dwuspadowy, kryty blachą z oszalowanym szczytem. Stosunek wysokości dachu do wysokości ścian wynosi trzy do jednego. W dolnej części wykonana jest podmurówka z kamienia polnego. Chałupa charakterystyczna dla budownictwa ludowego Kotliny Kłodzkiej należy już do wielkiej rzadkości. Niewątpliwie do wyjątkowych zabytków należy również świątynia pw. św. Mikołaja.
Pierwsze wzmianki o kościele pochodzą z 1380 r. W 1558 r. powstaje nowy kościół w stylu renesansowym. Nieco późniejsze są dwa epitafia, jedno z 1579 r., a drugie z 1600 r. W latach 1600-23 kościołem zarządzali protestanci. Po tym okresie pierwszym katolickim proboszczem został ks. Andreas Austenius. W XVIII wieku następuje gruntowna przebudowa kościoła w stylu barokowym, która kończy się w 1777 r. Powstała budowla jednonawowa, murowana, sklepiona kolebkowo, zamknięta od wschodu półkolistą absydą. Po obu stronach prezbiterium umieszczono dwie kaplice otwierające się arkadami do wnętrza świątyni. Wzniesiona od zachodu wieża pokryta jest barokowym hełmem. Na zewnątrz elewacje, urozmaicone charakterystycznym ramowym podziałem. Renesansowa ambona pochodzi z początku XVII wieku. Od marca 1960 r. do czerwca 1970 r. parafia św. Mikołaja była częścią parafii św. Jana Chrzciciela w Jaszkowej Dolnej. Późną jesienią 1951 r. pojawiły się w Jaszkowej Górnej siostry opieki św. Józefa Oblubieńca, które z tą miejscowością nierozerwalnie były związane przez 41 lat. 1 lipca 1970 r. Jaszkowa Górna znowu stała się samodzielną parafią. Ostatnie lata są okresem przywracania dawnej świetności obiektom parafialnym. Udało się dotąd przeprowadzić malowanie wnętrza kościoła, elewacji, zrekonstruowano też w całości mur okalający cmentarz przykościelny. Na terenie parafii funkcjonuje kościół filialny św. Barbary w Droszkowie. Jest to świątynia murowana, wzniesiona w 1405 r., przebudowana w XVII wieku. W 1971 r. przeprowadzono remont pokrycia dachowego oraz założono nowe rynny. Plebanię zbudowano z kamienia i cegły w 1756 r., a restaurowano w 1976 r.

Parafia pw. św. Mikołaja

Dekanat: Kłodzko
Adres: Jaszkowa Górna 69, 57-312 Jaszkowa Górna, tel. 74 868-78-06
Proboszcz: ks. Roman Rak
Odpust: 4 grudnia i 6 grudnia
Wieczysta adoracja: 7 marca i 6 września
Msze św.: dni powszednie - zimą: godz. 17, latem: godz.18., dni świąteczne: godz. 7.30,11, w Droszkowie - godz.10.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Łódzka: Ziarno i owoc

2021-07-29 12:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Oazy

W I turnusie 36 osobowa grupa młodzieży z archidiecezji łódzkiej przeżywała Oazę Dzieci Bożych. Każdego dnia, rozważając kolejne tajemnice różańca, dzieci poznawały bliżej Boga w codziennej Eucharystii, rozważaniu Pisma Świętego i spotkaniach w grupach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję