Reklama

Pielgrzymka kapłanów do katedry włocławskiej

Niedziela włocławska 18/2002

"Gdyby nie było kapłanów, którzy wzywają ludzi świeckich do wypełnienia ich zadań w Kościele i świecie, którzy pomagają w formacji świeckich do apostolatu, podtrzymując ich w tym trudnym powołaniu, brakowałoby zasadniczego świadectwa w życiu Kościoła". Jan Paweł II

Dla każdego kapłana sakrament święceń stanowi dar największy, jest bowiem szczególnym powołaniem do uczestniczenia w tajemnicy Chrystusa, który daje jedyną i niepowtarzalną możliwość głoszenia słowa Bożego i działania w Jego imieniu. Najpełniej jest to widoczne w pełnym pokory i głębokiej wdzięczności sprawowaniu Eucharystii, która "poszerza ludzkie człowieczeństwo do ostatecznych granic". Skłania to więc każdego kapłana do składania dziękczynienia Bogu za dar wybrania i powołania, do oddawania czci za uczestniczenie w tylu różnych drogach życia, tylu radościach i cierpieniach, tylu zawodach i nadziejach wielu osób, którym zobowiązany jest ukazywać zawsze i wszędzie Boga. Dziękczynne Te Deum może więc kapłan wyśpiewywać w Wielki Czwartek - w dniu upamiętniającym ustanowienie kapłaństwa i Eucharystii. W naszej diecezji ma taką możliwość także podczas pielgrzymki kapłanów, która podkreśla wspólnotowy wymiar łączności biskupa ze swoimi prezbiterami, aby poprzez świętą liturgię pozwolić działać w sobie Duchowi Świętemu i napełniać się pełnią Bożej mocy.

Tegoroczna pielgrzymka kapłanów do katedry włocławskiej, mająca miejsce 17 kwietnia, pozostawała w związku z 100. rocznicą śmierci bp. Aleksandra Bereśniewicza oraz także 100. rocznicą ingresu bp. Stanisława Zdzitowieckiego. Odbywała się w dwóch turach - pierwsza o godz. 11.00, druga natomiast o godz. 15.00 Każde ze spotkań rozpoczynało się konferencjami przygotowanymi przez bp. Romana Andrzejewskiego i ks. Dariusza Lewandowskiego. Ksiądz Biskup przedstawił szkic do duchowego portretu księdza włocławskiego. Wspomniał czynniki wpływające na formację kapłańską - obraz rodzinnego domu, poczucie patriotyzmu, wydarzenie II Soboru Watykańskiego, pontyfikat Jana Pawła II, związek z katedrą, Seminarium, Biskupami. Bardzo mocno podkreślał działalność kapłanów - społeczników, męczenników II wojny światowej, ofiar systemu stalinowskiego, kapłanów będących wykładowcami Seminarium oraz tworzącymi środowisko Ateneum Kapłańskiego. Zdaniem bp. R. Andrzejewskiego, wszystkie te czynniki każą wskazywać na specyficzną duchowość kapłana włocławskiego.

Referat ks. D. Lewandowskiego dotyczył regotyzacji katedry włocławskiej przez bp. A. Bereśniewicza, która miała miejsce pod koniec XIX w. Prelegent akcentował, że w konserwacji najważniejsze jest chronienie zabytków, a nie szkodzenie im. Nie można bowiem z historycznego obiektu wyrzucać historii w imię własnych ambicji. Niestety, w przypadku naszej katedrywielokrotnie ambicja architekta brała górę nad historią.

Punktem kulminacyjnym każdego ze spotkań była Eucharystia, której przewodniczył bp Bronisław Dembowski. W celebracjach Mszy św. uczestniczyło ok. 100 kapłanów oraz alumni Seminarium. Biskup Włocławski w swojej homilii wskazał na analogię pomiędzy męczeństwem św. Szczepana a śmiercią Jezusa na krzyżu. Uwypuklił, że prześladowanie może dokonywać się w dwóch płaszczyznach - dla imienia Jezus i z powodu własnych grzechów. Na zakończenie wezwał do pokornej modlitwy, aby posługa kapłańska była zawsze dawaniem świadectwa Chrystusowi, aby to świadectwo życia kapłańskiego kierowało ludzi ku Bogu, ku Jezusowi, który obiecuje życie wieczne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Michał Dworczyk: złożyłem rezygnację z funkcji szefa KPRM

2022-09-30 13:01

[ TEMATY ]

Dworczyk

KPRM

Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - poinformował w piątek w mediach społecznościowych Michał Dworczyk.

Informacje Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - napisał polityk. "Dziękuję Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu PiS oraz wszystkim pracownikom KPRM za zaufanie i blisko 5 lat współpracy" - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Papież wzywa do bycia misjonarzami niosącymi pokój „od drzwi do drzwi"

2022-09-30 13:52

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

„Bóg obdarowuje nas pokojem i jesteśmy wezwani, by przekazywać go dalej, splatając ze sobą prawdę, sprawiedliwość i miłosierdzie” – napisał papież do uczestników trwającego w Mediolanie Festiwalu Misyjnego. Franciszek podkreślił, że jest to szczególnie ważne teraz „w obliczu współczesnych wyzwań i tragedii wojny”. Wezwał do bycia misjonarzami niosącymi pokój „od drzwi do drzwi”.

Czterodniowy Festiwal Misyjny zgromadził 30 tys. uczestników. Zaproszono ponad 100 prelegentów z różnych stron świata. W programie są debaty, akcje uliczne i wydarzenia artystyczne. Ciekawym punktem są spotkania z misjonarzami organizowane w bistrach i barach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję