Reklama

Razem możemy więcej

Niedziela lubelska 13/2012

URSZULA BUGLEWICZ: - Wielki Post to dla Caritas…

KS. WIESŁAW KOSICKI: - 40 dni, w których Kościół zachęca do modlitwy, pokuty i ofiary, które mają nas przygotować do głębokiego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To również czas dzieł miłosierdzia i jałmużny. W związku z tym Caritas proponuje różne formy działania, których wynikiem ma być skuteczna pomoc świadczona ubogim, chorym, potrzebującym.

- Zatem, jakie propozycje przygotowała Caritas?

- Jedną z propozycji Caritas jest włączenie się w dzieło „Jałmużny Wielkopostnej”. Jałmużna to przypomnienie - dla wielu już zapomnianego - sensu wielkopostnych wyrzeczeń, które w sposób integralny, zgodnie z nauką Kościoła, powinny zostać połączone z ofiarą na rzecz potrzebujących. W ramach tego dzieła Parafialne Zespoły Caritas przez cały okres Wielkiego Postu prowadzą zbiórkę darów rzeczowych (trwała żywność, środki czystości, ubrania). Akcja ta jest szczególnie zintensyfikowana w okresie wielkopostnych rekolekcji. We wszystkich świątyniach archidiecezji umieszczane są też puszki na ofiary pieniężne, składane w ramach „Jałmużny Wielkopostnej”. Zebrane środki finansowe i dary rzeczowe umożliwiają parafialnym zespołom Caritas przygotowanie świątecznej pomocy dla najbardziej potrzebujących. Lubelska Caritas włączyła się również w ogólnopolską zbiórkę artykułów spożywczych. W dniach 16-17 marca w wybranych sklepach nasi wolontariusze zbierali trwałą żywność i środki czystości. Zgromadzone dary pozwolą nam przygotować świąteczne paczki dla najuboższych, którzy codziennie zgłaszają się do prowadzonego przez nas punktu pomocy doraźnej.

Reklama

- Od wielu lat wielkopostne dzieło pomocy kojarzy nam się także z „Chlebem dobroci”…

- Kolejnym dziełem, które wpisało się w krajobraz archidiecezji, jest akcja rozprowadzania „Chleba dobroci”. Także jej celem jest pozyskanie środków finansowych na pomoc osobom potrzebującym. Dzieło „Chleba dobroci” wypływa z atmosfery Wielkiego Czwartku. „Bierzcie i jedzcie… To czyńcie na Moją pamiątkę” - powiedział Chrystus do Apostołów w Wieczerniku. W sensie dosłownym mamy powtarzać to, co On wtedy uczynił - odprawiać Mszę św., ale też dawać siebie innym, jak On to czynił. Mały bochenek chleba, poświęcony w Wielką Sobotę, a spożywany w czasie wielkanocnego posiłku, jest przejawem wyobraźni miłosierdzia i wyrazem chrześcijańskiej solidarności z potrzebującymi. W tym roku środki pozyskane ze sprzedaży chleba zostaną przeznaczone na budowę centrum charytatywnego w Krasnymstawie, a także na dofinansowanie działającej przy parafii pw. Trójcy Świętej w Krasnymstawie kuchni dla ubogich. Część środków zostanie przeznaczona na sfinansowanie szkolnych obiadów dla dzieci oraz na zakup żywności do centrum pomocy doraźnej.

- Czy zadaniem Caritas jest tylko pozyskiwanie środków materialnych?

- Zadaniem naszej instytucji jest nie tylko pozyskiwanie środków niezbędnych do udzielania konkretnej pomocy, ale też aktywizacja wolontariuszy szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas, i zwrócenie ich uwagi na ukryty rodzaj biedy. Chcemy, by nasi wolontariusze w swoich środowiskach docierali do rodzin i osób, które bez rozgłosu przeżywają swoje cierpienie, spowodowane brakiem środków materialnych, chorobą lub innymi problemami. Od spostrzegawczości i wrażliwości tych, którzy bezinteresownie niosą pomoc, zależy, czy potrzebujący otrzymają na czas właściwą pomoc duchową lub materialną.

- Działania lubelskiej Caritas wspierają nie tylko osoby indywidualne, ale także firmy.

- W styczniu br. Caritas Archidiecezji Lubelskiej i POL-MAK, znana firma z Ludwina produkująca makarony, podpisały umowę o współpracy. Przez najbliższy rok (do końca stycznia 2013 r.), robiąc codzienne zakupy będzie można pomagać, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów. Każdy, kto zakupi makaron z umieszczonym na opakowaniu logo Caritas, przyczyni się do powiększenia puli środków finansowych przeznaczonych na dożywanie dzieci w szkołach. Firma nie podniesie cen makaronów, ale w ramach dotychczasowej ceny zdecydowała się przekazać część zysków na rzecz najbardziej potrzebujących.

- Z początkiem Wielkiego Postu na terenie archidiecezji lubelskiej pojawiły się billboardy zachęcające mieszkańców Lubelszczyzny do przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz lubelskiej Caritas…

- Do końca kwietnia każda osoba rozliczająca się z fiskusem może przekazać 1% podatku od dochodu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Caritas Archidiecezji Lubelskiej jako instytucja zajmująca się działalnością charytatywną również zwraca się do wszystkich z prośbą o wsparcie. W tym roku twarzą naszej akcji jest Krzysztof Cugowski, wokalista „Budki Suflera”, który przekonuje: 1% - tak wiele dobrego. Środki przekazane nam przez darczyńców za pośrednictwem urzędów skarbowych zostaną przeznaczone na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Kilka miesięcy temu nasza Caritas otworzyła Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego, dzięki której najubożsi chorzy i niepełnosprawni mogą godnie przeżywać swoje cierpienie. Chociaż na zakup sprzętów zostało przeznaczone 300 tys. zł, okazało się, że potrzeby są o wiele większe. Zainteresowanie sprzętem rehabilitacyjnym (m.in. łóżkami z pilotem, koncentratorami tlenu czy ssakami) jest ogromne. Środki pozyskane w ramach 1% przeznaczymy więc na zakup kolejnych sprzętów do wypożyczalni. Proszę wszystkich o wsparcie i dziękuję za zaufanie, jakim obdarzana jest lubelska Caritas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję