Reklama

Tradycja i wiara ojców

Niedziela łódzka 13/2012

ANNA SKOPIŃSKA: - Parafia w Andrzejowie jest wspólnotą, która tętni życiem - i widać to na każdym kroku: działające grupy, spotkania modlitewne, ukazujący się regularnie od 21 lat miesięcznik, świętująca swój okrągły jubileusz orkiestra. Posługa tutaj na pewno ogromnie cieszy. Jak to jest być proboszczem tej wspólnoty?

KS. KAN. MIROSŁAW JAGIEŁŁO: - Pod względem wyznaniowym Andrzejów w zdecydowanej większości (poza kilkoma rodzinami) jest jednorodny. Jak w każdej wspólnocie praktykowanie wiary jest zróżnicowane, z tym że w Andrzejowie zauważalne są pozytywne postawy. Decyduje o tym społeczne pochodzenie. Do początków lat 70. minionego wieku rodowitych andrzejowian było kilkadziesiąt rodzin. Ci, którzy się tu sprowadzili, pochodzą z pobliskich wiejskich parafii. W nowym środowisku zachowali wiarę i tradycję ojców.
Wraz z Księdzem Prefektem staramy się dotrzeć do ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i zainteresowań. Pragniemy, by parafia była ich domem, w którym odnajdują sens swojego istnienia. Jako proboszcz pracuję tu od 22 lat. Jestem optymistą ufającym bezgranicznie Bogu, może stąd ta łatwość porozumiewania się z parafianami.

- W piwnicach kościoła zlokalizowana jest Galeria - to miejsce spotkań artystów, ludzi, którzy czymś się wyróżniają, którzy inspirują innych. Wierni mają możliwość obcowania ze sztuką. Ostatnio można było podziwiać tu szkice z Wieruszowa, czy w Wielkim Poście planuje Ksiądz wystawę nawiązującą do tego okresu?

- Galeria Jana Pawła II w Łodzi-Andrzejowie istnieje od 1999 r. Do tej pory otwartych zostało w niej ponad 70 wystaw. Ta, o której Pani wspomina, była ostatnią przed remontem Galerii. Myślę, że prace remontowe zakończą się przed 16 października, kiedy to planujemy zorganizować IV edycję pokonkursowej wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II.

Reklama

- Tym, co wyróżnia kościół w Andrzejowie od innych świątyń naszej archidiecezji, są niewątpliwie przepiękne mozaiki przedstawiające sceny z Nowego Testamentu, wiem, że przygotowywana jest Ostatnia Wieczerza. Jakie jeszcze ma Ksiądz plany związane z wnętrzem kościoła?

- Moim zamiarem było przedstawienie najważniejszych prawd naszej wiary. Mozaiki obrazujące Chrzest Pański i Zstąpienie do Otchłani, Niepokalane Poczęcie i Maryja jako Stolica Mądrości, Wesele w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza, obrazy Jezusa Miłosiernego, Maryi Matki Nieustającej Pomocy, Niepokalanie Poczętej, to jakby wielka katecheza i okna do nadprzyrodzonej rzeczywistości. Ich autorem jest artysta plastyk Mirosław Grzelak, który podjął się realizacji architektury wnętrza. Wszystko, cokolwiek powstaje w kościele, jest jego dziełem, także stacje drogi krzyżowej i krzyż ołtarzowy. W planach jest dokończenie mozaiki Wesele w Kanie Galilejskiej i znajdującej się naprzeciw niej Ostatniej Wieczerzy.

- Jak mieszkańcy parafii przygotowują się do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego?

- W duszpasterstwie nie odbiegamy od innych parafii: Droga Krzyżowa dla dzieci, dorosłych i osób późno powracających z pracy. Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym, rekolekcje, spowiedź... W przygotowanie i prowadzenie niektórych nabożeństw zaangażowane są dzieci, młodzież, a także parafialny chór. W Wielki Piątek od ponad 18 lat organizujemy Misterium Męki Pańskiej i Drogę Krzyżową ulicami naszego osiedla. Zachęcamy parafian do większych umartwień i wyrzeczeń. My, kapłani tu pracujący, też od tego nie stronimy.

- Parafia znajduje się w granicach administracyjnych Łodzi, ale Andrzejów to jakby odrębna mała miejscowość. Czy tu także jest np. tradycja trzymania warty przy grobie Jezusa przez strażaków z OSP? Co jeszcze odróżnia Was od parafii miejskich?

- Rzeczywiście od 1987 r. Andrzejów znajduje się w granicach wielkiego miasta. Położony na obrzeżach, zachował jednak swój odrębny charakter, o którym wspominaliśmy na początku rozmowy. Potocznie słyszy się, że „Andrzejów to już Łódź, ale i wieś w mieście”.
To w Andrzejowie święcimy owies w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i nim sypiemy w kościele. Tutaj też chodzą „przebierańcy” w ostatki. Druhowie OSP nie tylko trzymają straż przy Grobie Pańskim, ale też ubierają jeden z czterech ołtarzy na Boże Ciało. Na tę uroczystość zapraszamy wszystkich do Andrzejowa, gdyż do procesji z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie włączamy ludowy folklor, z którym przyszliśmy z naszych ziem poprzedniego zamieszkania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję