Reklama

Powstały nowe oddziały KSM

Ostrowiec Świętokrzyski

5 marca w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie, którego celem była reaktywacja oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Spotkanie rozpoczęła Msza św., którą sprawował asystent diecezjalny KSM ks. Marek Kumór oraz asystent parafialny ks. Janusz Kucz. Podczas spotkania 8 osób zadeklarowało przynależność do KSM.
Ks. Dariusz Woźniczka

Włostów

Reklama

W rocznicę śmierci Wincentego Kadłubka 8 marca w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela odprawiona została uroczysta Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił asystent kościelny KSM ks. Marek Kumór. Proboszcz parafii ks. prał. Jerzy Siara we wprowadzeniu do Eucharystii przypomniał osobę Błogosławionego rodaka zwrócił uwagę na obecną w świątyni młodzież, która w tym dniu zgromadziła się, by zgłosić swoją przynależność do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Młodzież od roku, pod okiem wikariusza parafii ks. Artura Barańskiego, w każdy piątek spotykała się na modlitwie wynagradzającej w intencjach bł. Jana Pawła II, co dało mocny funda-ment do zawiązania KSM przy parafii.
Asystent kościelny KSM w czasie homilii, nawiązując do osoby bł. Wincentego, ukazywał jego umiłowanie Kościoła i Ojczyzny. Dlatego też, jak mówił przed laty kard. Stefan Wyszyński, bł. Kadłubek to mistrz i wychowawca narodu polskiego. Młodzież powinna się uczyć od Błogosławionego umiłowania mądrości, zdobywania jej, aby móc nią służyć kolegom i koleżankom. Uczy nas również pokory, czyli prawdy o sobie, i o swoim miejscu w świecie. Od bł. Wincentego możemy się nauczyć angażowania w przemianę tego świata, aby był bardziej bożym światem.
Po zakończeniu Mszy św. w sali przy parafialnej odbyło się zebranie założycielskie oddziału KSM, podczas którego 23 osoby zadeklarowały swoją przynależność do organizacji. Prezes KSM DS Krystian Tkaczyk przybliżył historię i strukturę Stowarzyszenia oraz przedstawił zadania i cele wynikające z działalności KSM.
Uczestnicy zebrania wybrali także kierownictwo oddziału i wyrazili gotowość czynnej służby na Bożą chwałę.
Ks. Marek Kumór

Pysznica

Jedenaście par małżeńskich z gminy Pysznica świętowało 50-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Jubileuszową uroczystość, uświetnioną występem Zespołu Ludowego „Pyszniczanie”, zorganizowały władze gminy. Dostojni jubilaci zostali uhonorowani medalami „Za długoletnie pożycie małżeńskie”, przyznanymi przez Prezydenta RP.
Złoci jubilaci to: Maria i Edward Antczakowie (Słomiana), Maria i Tadeusz Bielawscy, Emilia i Emil Cudziłowie, Helena i Józef Dziedzicowie, Emilia i Jan Herdzikowie (Pysznica), Janina i Czesław Paleniowie (Brandwica), Stanisława i Kazimierz Surowańcowie (Krzaki), Maria i Józef Pietrońcowie (Kłyżów), Kazimiera i Rudolf Tryblowie, Leokadia i Zygmunt Golcowie, Leokadia i Edward Tryblowie (Jastkowice). Zaproszono ich do pysznickiego Domu Kultury, gdzie honory gospodarzy uroczystości pełnili kierownik USC Krystyna Zalewska, wójt Tadeusz Bąk i przewodniczący Rady Gminy Józef Gorczyca.
- Witam dostojnych jubilatów, którzy od ponad pół wieku trwają przy złożonej sobie przysiędze, a dziś wspólnie z nami świętować będą Złote Gody. Cieszę się bardzo, że zechcieliście państwo spotkać się, aby uzmysłowić sobie, że życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem, który warto wypełnić, wysiłkiem, który warto podjąć i bogactwem, którym można się dzielić - zwróciła się do seniorów kierownik Krystyna Zalewska, wyrażając im uznanie, podziw i składając najlepsze życzenia.
Wójt Tadeusz Bąk życzył jubilatom, by każdy następny dzień był dla nich radosny i przechodził bez trosk i zmartwień. - Wszystkiego najlepszego na kolejne rocznice małżeńskie. Szczęść wam Boże - dodał. Natomiast przewodniczący Józef Gorczyca podkreślił, że świętujący małżonkowie zachowali wiarę w Boga, miłość do ojczyzny i honor. - Za to wam dziękuję i proszę, żebyście te wartości otrzymane od Opatrzności przekazywali młodym pokoleniom - akcentował.
Piotr Jackowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

[ TEMATY ]

św. Hildegarda

eSPe

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Kult liturgiczny św. Hildegardy z Bingen rozszerzył 10 maja 2012 roku na cały Kościół papież Benedykt XVI, który uważa ją za jedną ze swoich mistrzyń duchowych; 7 października tegoż roku włączył ją – jako czwartą kobietę – do grona 35 doktorów Kościoła. W krajach języka niemieckiego Hildegarda jest od wieków czczona jako święta.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję