Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Kłodzko

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Niedziela świdnicka 13/2012

Kościół Franciszkanów pw. Matki Bożej Różańcowej, położony na wyspie Piasek w Kłodzku, otoczonej korytem Nysy Kłodzkiej i Młynówki, jest jednym z ważniejszych kościołów na terenie miasta, który pełni również funkcję świątyni garnizonowej. Na terenie parafii znajdują się również dwie kaplice filialne Matki Bożej Pocieszenia Strapionych na Mariańskiej Górce oraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Podzamku.
Choć sama świątynia pochodzi z początku XVII wieku, to parafia powstała dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Historia jej powstania nie była prosta. Pod koniec lat 50. XX wieku, w związku ze zwiększającą się liczbą mieszkańców Kłodzka, ówczesny prowincjał Franciszkanów o. Bertold Altaner zaproponował utworzenie nowej, trzeciej parafii w mieście, w której funkcje proboszcza miał objąć dotychczasowy rektor kościoła Naszej Miłej Pani (takie wezwanie nosiła wówczas franciszkańska świątynia) o. Rafał Bekierz. Do jej powołania jednak nie doszło na skutek sprzeciwu władz państwowych.
Do projektu powrócono w 1967 r. Z polecenia Kurii Arcybiskupiej we Wrocławiu 11 stycznia doszło do wspólnej konferencji między Franciszkanami a Jezuitami w klasztorze Jezuitów w Kłodzku, w trakcie której ustalono podział parafii Najświętszej Maryi Panny i utworzenie parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, która swoim zasięgiem miała objąć wschodnią cześć miasta. 10 kwietnia 1972 r. oficjalnie erygowano parafię. Dziś liczy ona ponad 9 tysięcy wiernych.
Kościół parafialny Matki Bożej Różańcowej położony jest na wyspie Piasek w Kłodzku przy pl. Franciszkańskim. Plac, przy którym znajduje się świątynia, jest naturalnym przedłużeniem ulicy Daszyńskiego, od której oddzielony jest słupkami. Do południowej ściany kościoła przylega klasztor. Obecna budowla powstała na miejscu starszych w latach 1628-31. Kościół ma układ bazyliki trójnawowej, orientowanej i murowanej. Dwie wieże stoją w fasadzie zachodniej.
Franciszkanie przybyli do Kłodzka ok. 1250 r., a dokładna data ich przybycia, jak i budowy kościoła oraz klasztoru nie jest znana. Wiadomo, że w 1257 r. istniała w tym miejscu kaplica, po której odwiedzeniu wierni mogli uzyskać odpust zupełny. Pierwsza wzmianka dotycząca kościoła pojawia się w dokumencie odpustowym z 1350 r. Wymienia on świątynię pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka.
W czasie wojen husyckich Franciszkanie musieli w 1427 r. opuścić kościół oraz swoje posiadłości na Piasku, co wynikało z tego, iż był to teren niezabezpieczony murami miejskimi. Przenieśli się w obręb murów, gdzie w 1432 r. między ulicą Niską a Łukasińskiego zbudowali niewielki kościół i klasztor. Ten ostatni spłonął w 1463 r., a świątynia została poważnie uszkodzona. Po tym wydarzeniu przed 1475 r. Franciszkanie wrócili na wyspę Piasek.
Obecna budowla powstała na miejscu poprzednich w latach 1628-31, kiedy oddano ją do użytku w stanie surowym, ale jego wykończenie trwało jeszcze bardzo wiele lat, ze względu na niekorzystne warunki materialne zakonu do 1697 r. W 1810 r. zakonników usunięto z klasztoru i kościoła na mocy dekretu o sekularyzacji, a budynki stały wolne przez dziesięć lat, kiedy to po nieznalezieniu chętnych na ich kupno władze urządziły w świątyni katolicki kościół garnizonowy. Sytuacja taka miała miejsce do zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. do kościoła wrócili Franciszkanie ze śląskiej Prowincji św. Jadwigi we Wrocławiu.
W 1964 r. świątynia została wpisana do rejestru zabytków, a w 1972 r. stała się głównym kościołem nowo powstałej parafii.
Kościół został odnowiony w latach 1974-75. W latach 1980-82 trwała budowa w ogrodzie klasztornym biblioteki i domu parafialnego pw. bł. Jana Dunsa Szkota, a w 1993-95 - remont elewacji kościoła i klasztoru.
Obiekt uległ znacznym zniszczeniom w trakcie powodzi w lipcu 1997 r. (ściana w lewej nawie bocznej zawiera wskaźniki, ile wynosił stan wody w kościele podczas powodzi). W jej trakcie zniszczone zostało wyposażenie kościoła, którego renowacja trwała do 2010 r. (w latach 2001-2008 trwała odnowa ołtarzy bocznych po zalaniu).
Parafia była miejscem peregrynacji wielu relikwii (12 kwietnia 1999 r. - św. Wojciecha, 26 września 1999 r. - św. Stanisława), figury Maryi z Nazaretu (9 maja 1999 r.) oraz obrazu Jezusa Miłosiernego (1-5 kwietnia 2009 r).
Dziś w parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, duszpasterstwo związków niesakramentalnych, Apostolat Maryjny oraz chór parafialny.

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej

Dekanat: Kłodzko
Adres: pl. Franciszkański 1, 57-300 Kłodzko, tel. 74 867-41-65
Proboszcz: o. Mirosław Prochera OFM
Wikariusz: o. Kamil Mariusz Tymecki OFM
Odpust: 7 października
Wieczysta adoracja: 8 marca
Msze św.: niedziela - godz. 6; 7.30; 9; 10.30; 12; 19; w tygodniu - godz. 7.30; 9; 18.30; od maja do końca sierpnia Górka Maryi - godz. 11.30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję