Reklama

Dwadzieścia lat metropolii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie - 25 marca 1992 r. - był wyjątkowy w dziejach Kościoła w Polsce. Tego dnia Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” wśród ośmiu polskich metropolii kreował również metropolię szczecińsko-kamieńską. Na tę historyczną datę nakłada się cała bogata historia tych ziem, a jej dalekie echa sięgają Kołobrzegu i bp. Reinberna oraz Wolina, Kamienia Pomorskiego, Szczecina, Pyrzyc i św. Ottona z Bambergu, a także Międzyrzecza i Pięciu Męczenników Polskich oraz Lubusza i Górzycy. Ta bogata przeszłość przyniosła w 1972 r. nowe rozwiązania organizacyjne na tych ziemiach jako wynik ogromnego wysiłku gorzowskiego Kościoła, a także zmian układów politycznych. Papież Paweł VI bullą „Episcoporum Poloniae coetus” z 28 czerwca 1972 r. ustanowił z wielkiej administracji gorzowskiej trzy nowe diecezje: gorzowską, koszalińsko-kołobrzeską i szczecińsko-kamieńską.
Papież Jan Paweł II dwadzieścia lat później kreował metropolię szczecińsko-kamieńską, co też wyraził w swoim w Liście do Kościoła w Polsce. Dzięki temu diecezja została podniesiona do rangi archidiecezji, a jej pasterz do godności arcybiskupa. Fakt ten był wówczas odebrany jako wyraz szacunku i więzi papieża Jana Pawła II - następcy św. Piotra z Ludem Bożym egzystującym i wzrastającym w wierze w Jedynego Odkupiciela ludzkości - Jezusa Chrystusa na północno-zachodnich terenach Rzeczypospolitej.
W skład nowej metropolii szczecińsko-kamieńskiej weszły sąsiadujące z nią dwie diecezje: zielonogórsko-gorzowska i koszalińsko-kołobrzeska. Utworzenie metropolii z jednej strony stanowiło znak ugruntowania struktur kościelnych na północno-zachodnich terenach Rzeczypospolitej, a z drugiej, stało się bodźcem do zdynamizowania życia religijnego wiernych tychże ziem. Po dwudziestu latach dostrzegalne są owoce tej decyzji.
Jednym z nich są regularne spotkania (przynajmniej dwa razy w roku) w ramach metropolii wychowawców alumnów seminariów duchownych poszczególnych diecezji. Dzięki tym spotkaniom nie tylko dochodzi do pogłębienia relacji między wychowawcami, ale nade wszystko następuje wymiana myśli i doświadczeń w odniesieniu do formacji seminaryjnej. Wzajemne ubogacanie się osobistymi przemyśleniami w tej kwestii przekłada się z kolei na pracę wychowawczą, która nabiera jeszcze bardziej personalnego charakteru, jakże dziś koniecznego dla efektywnego ukształtowania w młodym człowieku - kandydacie na kapłana postawy nade wszystko zaufania Bogu i bezgranicznego poświęcenia się bliźnim. Również w ramach tych spotkań został wypracowany ogólny program roku propedeutycznego w seminariach metropolii (wprowadzony już w Szczecinie).
Innym owocem wprowadzenia w życie papieskiej bulli jest prowadzenie powołanego przez Jana Pawła II w 2004 r. w strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Teologicznego. Ów wydział swoją działalność naukowo-dydaktyczną prowadzi w ramach metropolii. Jego kadrę naukową tworzą w przeważającej części kapłani inkardynowani do poszczególnych diecezji metropolii i wierni świeccy zamieszkujący te tereny. Ich wysiłek badawczy i dydaktyczny zaowocował już do tej pory zdobyciem przez wydział w płaszczyźnie naukowej praw doktoryzowania, zaś w płaszczyźnie dydaktycznej wypromowaniem licznej rzeszy teologicznie ukształtowanych i chrześcijańsko uformowanych absolwentów, którzy podjęli pracę nie tylko w katechezie i w różnych agendach parafialnych, ale także w instytucjach państwowych. Tym samym wydział pozostaje w służbie nauki i zarazem w służbie człowieka, a przez to służy Bogu samemu jako jego Stwórcy.
Niewątpliwie w kategorii następstwa wprowadzenia w życie papieskiej bulli należy postrzegać zwołanie przez abp. Andrzeja Dzięgę I Synodu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Miało to miejsce 19 listopada 2009 r. w Zielonej Górze. Inauguracja odbyła się podczas uroczystej sesji w dniu 22 stycznia 2010 r. w gorzowskiej katedrze, w 100. rocznicę urodzin bp. Wilhelma Pluty, który jako sługa Boży mu patronuje (21 stycznia 2002 r. został powołany Trybunał Diecezjalny do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym), a I Sesja Plenarna tegoż synodu miała miejsce 25 lutego tegoż roku w Koszalinie.
I choć prace synodu jeszcze się nie zakończyły, to już można dostrzec w jakimś stopniu jej owoce. Współdziałanie na płaszczyźnie naukowej w postaci sympozjów dedykowanych pasterzom diecezji, np. słudze Bożemu bp. Wilhelmowi Plucie, abp. Kazimierzowi Majdańskiemu, bp. Czesławowi Dominowi, kard. Ignacemu Jeżowi, wzmożenie ruchu pielgrzymkowego do maryjnych sanktuariów diecezji (np. Skrzatusza, Trzebiatowa, Rokitna, Szczecina [Matki Bożej Fatimskiej]), regularne spotkania pasterzy diecezji, efektem których są wspólne inicjatywy duszpasterskie, to niektóre z nich.
Powstawanie w parafiach grup modlitewnych, głównie różańcowych, odpowiadających na orędzie fatimskie, coroczny „Marsz dla Życia” w Szczecinie, największy w Polsce, skupiający wielotysięczne rzesze wiernych, czy też wzmożenie współpracy między różnymi formami życia konsekrowanego działającymi w diecezji a kapłanami diecezjalnymi - to kolejne.
Decyzja bł. Jana Pawła II była bardzo trafna i dalekosiężna. Intensywny rozwój modlitwy wiernych i wrażliwości społecznej, troska o intelektualny rozwój kapłanów i społeczeństwa, szacunek dla Ojca Świętego i władz Kościoła oraz rozwój współpracy pomiędzy świeckimi i kapłanami, a także tak licznie obecnymi w tej diecezji zakonnikami są znakiem wrażliwości Stolicy Apostolskiej na znaki czasu i wyrażnie potwierdzają poprawność ich odczytywania i zaradzaniu ich wyzwaniom.

STATYSTYKA METROPOLII

Obszar: 37 199 km2 (szcz.-kam. 12 754 km2; kosz.-koł. 14 640 km2 i ziel.-gorz. 10 805 km2)
Dekanaty: 89 (odpowiednio: 36, 24 i 29)
Parafie: 760 (odpowiednio: 271, 220 i 269)
Wierni: 2 952 122 osób (odpowiednio: 1 066 128; 850 000 [w tym 70 tys. niekatolików] i 1 035 994)
Arcybiskup i biskupi: Szczecin - abp Andrzej Dzięga i bp pomocniczy Marian Błażej Kruszyłowicz oraz bp senior Jan Gałecki; Koszalin - bp Edward Dajczak i biskupi pomocniczy Paweł Cieślik i Krzysztof Zadarko oraz bp senior Tadeusz Werno; Gorzów Wlkp. - bp Stefan Regmunt oraz biskupi seniorzy Adam Dyczkowski i Paweł Socha
Kapłani diecezjalni i zakonni: 1879 (odpowiednio: 704, 570 i 605)
Siostry zakonne: 807 (odpowiednio: 226, 265 i 316)
Kościoły i kaplice: 2442 (odpowiednio: 822 [258 parafialnych, 458 filialnych, 36 kaplic i 70 innych miejsc kultu], 676 [220 parafialnych, 361 filialnych i 95 miejsce odprawiania Mszy św.] i 944 [269 parafialnych, 436 filialnych, 135 kaplic filialnych i 104 inne kaplice])
Sanktuaria: 22 sanktuaria i 3 miejsca pielgrzymowania - 6 Pańskich, 11 maryjnych i 5 świętych (odpowiednio 13 [5 Pańskich: Szczecin (2), Myślibórz, Kamień Pomorski, Pustkowo; 6 maryjnych: Szczecin, Brzesko, Choszczno, Trzebiatów, Resko i Siekierki oraz 2 świętych: Nowogard i Śniatowo]), 2 i 3 miejsca pielgrzymowania [2 maryjne: Skrzatusz i Góra Chełmska k. Koszalina oraz 3 miejsca pielgrzymowania; Domacyno, Święta Góra k. Polanowa i Darłowo] i 7 [1 Pańskie: Świebodzin i 3 maryjne: Rokitno, Grodowiec i Otyń oraz 3 świętych: Międzyrzecz, Jakubowo i Gorzów Wlkp.])
Archiwa: 3 - Szczecin, Koszalin i Zielona Góra
Kapituły: - 10 w tym 3 katedralne i 7 kolegiackich (odpowiednio: 5 [katedralna w Szczecinie i kolegiackie w: Kamieniu Pomorskim, Myśliborzu, Stargardzie Szcz. i Wolinie], 3 [katedralna w Koszalinie i kolegiackie w Kołobrzegu oraz Pile] i 2 (katedralna w Gorzowie Wlkp. i kolegiacka w Zielonej Górze].
Wydział Teologiczny US - w jego skład wchodzą seminaria duchowne w Szczecinie, Koszalinie i Gościkowie-Paradyżu oraz Instytut im. Edyt Stein w Zielonej Górze. W ramach wydziału prowadzone są 3 kierunki studiów: Teologia, Nauki o Rodzinie i Italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

[ TEMATY ]

wspomnienie

Tadeusz Różewicz

histoiria

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję