Reklama

Na Moją Pamiątkę

Niedziela częstochowska 18/2002

Msza św. stanowi pamiątkę naszego odkupienia, pamiątkę Paschy Izraela sprawowanej przez Jezusa. A co oznacza słowo: "pamiątka?" . Z pamiątką kojarzy nam się najczęściej jakaś rzecz, np. rzeźba upamiętniająca minione wydarzenia. Kiedy jednak Pismo Święte mówi o pamiątce, szczególnie w związku z liturgicznym obchodem wyjścia z Egiptu, nadaje temu słowu o wiele bogatsze i dokładniejsze znaczenie. Taki znak daje pewność, że Bóg odnawia w nas skutki swoich dzieł. Gdy słyszymy słowa kapłana wypowiadane nad chlebem: "To jest Ciało moje", i nad kielichem wina: "To jest kielich Krwi mojej, nowego i wiecznego przymierza...", wtedy Chrystus daje nam siebie jako pamiątkę zbawienia, które dokonał przez swoją śmierć i zmartwychwstanie: " To czyńcie na moją pamiątkę".

Tak więc pamiątka Eucharystii jest nie tylko zwykłą pamiątką, ale aktem sakramentalnym, przez który to, co się dokonało w przeszłości raz po wsze czasy, jest nam rzeczywiście dane w teraźniejszości wiary Kościoła i otwiera nas na przyszłość ludzkości, powołanej do "otrzymania" któregoś dnia Chrystusa w Jego chwale. Świadomość tego, że moment konsekracji jest najważniejszą chwilą w czasie Mszy św., jest powszechna wśród wiernych. Dają oni temu wyraz, gdy klęcząc w wielkiej ciszy i skupieniu, spoglądają ze czcią na Świętą Hostię i kielich z Krwią Pańską.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Carlo Acutis mawiał: Jezu rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!

2022-09-26 09:20

[ TEMATY ]

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Łódzkie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w pierwszych dniach sierpnia 2023 roku w Lizbonie w Portugalii nabierają tempa. Wczoraj wieczorem w łódzkiej katedrze rozpoczęła się pięciodniowa peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa – który jest jednym z głównych patronów najbliższego Światowego Dnia Młodzieży.

Jak podkreśla ks. Paweł Bogusz - błogosławiony Carlo Acutis jest co raz bardziej rozpoznawany jako bardzo konkretny przykład drogi ku świętości dla młodego człowieka. – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

KSM-owiczka na medal

2022-09-30 16:35

[ TEMATY ]

KSM

KSM

Kard. Kazimierz Nycz w czasie Eucharystii z udzieleniem sakramentu bierzmowania, w dniu odpustu w parafii bł. Władysława z Gielniowa, odznaczył Klaudię Popkowicz medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Jest jedną z młodszych osób uhonorowanych tym wyróżnieniem w archidiecezji warszawskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję