Reklama

Jeżowe

Języki integrują

Ryszard Mścisz
Edycja sandomierska 15/2012

W auli miejscowego Zespołu Szkół odbyła się 23 marca br. druga edycja konkursu języka angielskiego i języka niemieckiego pod nazwą „Języki integrują”. W konkursie wzięło udział 7 szkół gimnazjalnych z powiatów: niżańskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego i leżajskiego. Trzyosobowe drużyny rywalizowały ze sobą w konkurencjach sprawdzających wiedzę i umiejętności językowe w formie gier i zabaw.
Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie rywalizujący w konkurencjach z języka niemieckiego. Gimnazjaliści zmierzyli się z quizem dotyczącym krajów niemieckojęzycznych, w kolejnych zadaniach ci ujawnili m.in. umiejętności aktorskie czy gramatyczne, a także na podstawie krótkiego odcinka serialu gimnazjaliści pokazali jak dobrze radzą sobie z rozumieniem ze słuchu. Na koniec każdy zespół udowodnił, że wiedzę leksykalną i gramatyczną potrafi świetnie przełożyć na praktyczną sprawność mówienia.
Po krótkiej części artystycznej do rywalizacji konkursowej przystąpili angliści. Pomiędzy wieloma zadaniami do wykonania gimnazjaliści mieli rozwiązać quiz kulturoznawczy, a dodatkowo udowodnić, czy interesują się muzyką krajów anglojęzycznych i czy potrafią pracować w grupie, przygotowując jak najatrakcyjniejszą ofertę turystyczną zachęcają do zwiedzania Anglii. Nie mogło zabraknąć także krótkiej konkurencji gramatycznej oraz leksykalnej.
Zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego zwyciężyły gimnazjalistki z Bojanowa, II miejsce z języka angielskiego zdobyła drużyna z Kamienia, a III uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Jacie.
Z języka niemieckiego II miejsce przyznano dziewczętom z Publicznego Gimnazjum w Starym Narcie, a na III uplasował się zespół z Publicznego Gimnazjum w Łętowni. Tuż za podium znalazła się drużyna gimnazjalna z Jeżowego (język niemiecki) oraz drużyna z Łętowni (język angielski).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne nagrody książkowe oraz drobne upominki. Wszyscy wzięli także udział w losowaniu niezwykle atrakcyjnej nagrody specjalnej: wysokiej klasy aparatu cyfrowego.
Znakomite przygotowanie konkursu i bardzo sprawne jego przeprowadzenie to zasługa nauczycieli języków obcych uczących w Zespole Szkół w Jeżowem: Elżbiety Łagockiej-Mękal i Marty Kossak-Dec (język niemiecki) oraz Marka Piśko i Jakuba Ligasa (język angielski).

Franciszek: prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie

2019-07-14 13:17

st, pb (KAI) / Watykan

Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Grzegorz Gałązka

Komentując „słynną przypowieść o «miłosiernym Samarytaninie», która była odpowiedzią Jezusa na zadane mu pytanie: „Kto jest moim bliźnim?”, papież wyjaśnił, że Jezus wybrał Samarytanina na pozytywną postać przypowieści, aby „przezwyciężyć uprzedzenia” i ukazać, że „nawet cudzoziemiec, nawet ten, kto nie zna prawdziwego Boga i nie uczęszcza do Jego świątyni, może zachowywać się zgodnie z Jego wolą, odczuwając współczucie dla potrzebującego brata i pomagając mu na wszelkie sposoby, jakimi dysponował”.

- Jezus proponuje jako wzór Samarytanina, który miłując brata jak siebie samego okazuje, że kocha Boga całym swoim sercem, całą swoją mocą, a jednocześnie wyraża prawdziwą religijność i pełne człowieczeństwo - wskazał Franciszek.

Wyjaśnił, że „to nie my, według naszych kryteriów, określamy, kto jest bliźnim, a kto nim nie jest, lecz to osoba potrzebująca musi móc rozpoznać, kto jest jej bliźnim, czyli kto jej «okazał miłosierdzie»”. - Wniosek ten wskazuje, że prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego życia ludzkiego. W ten sposób stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa i objawia się oblicze Ojca: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. W ten sposób przykazanie miłości Boga i bliźniego staje się jedyną i konsekwentną zasadą życia - podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wspaniały czas z Bogiem

2019-07-15 18:13

Anna Majowicz

Dziś (15.07) przed południem w Dobroszycach zakończyło się 26. Salwatoriańskie Forum Młodych. Emilia Chrzanowska z Kiełczowa już po raz drugi uczestniczyła w tej największej wakacyjnej akcji organizowanej przez apostolat RMS-u. Z nami dzieli się swoim świadectwem:

Anna Majowicz
Siostry Emilia i Natalia Chrzanowskie

,,W Dobroszycach gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa. To 10-dniowe spotkanie z Bogiem i wspaniałymi ludźmi. Kiedy tu przyjeżdżam czuję stałą obecność Pana Boga. Jest z nami na jutrzni, na śniadaniu, w pracach codziennych, które tu wykonujemy, podczas warsztatów, w których pozwala nam się rozwijać, ale przede wszystkim widzę Go w drugim człowieku. Cudowna jest każda Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. To wspaniały czas. Jestem pewna, że za rok tu powrócę". 

Zobacz zdjęcia: 26. Salwatoriańskie Forum Młodych w Dobroszycach
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem