Reklama

Kościół

Spotkała się online Rada ds. Apostolstwa Świeckich w nowym składzie

Najważniejsza w apostolstwie jest miłość do Kościoła. Bez miłości nie ma dynamicznego działania – powiedział bp Adrian Galbas SAC podsumowując spotkanie Rady ds. Apostolstwa Świeckich, które odbyło się w nowym składzie.

[ TEMATY ]

świeccy

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe Stock

W sobotę 5 grudnia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie nowej Rady ds. Apostolstwa Świeckich, której przewodniczył bp Adrian Galbas. W spotkaniu udział wziął również bp Józef Guzdek, wiceprzewodniczący Rady i wszyscy członkowie. Spotkanie odbyło się w trybie online. Głównym celem było ustalenie kierunków działania Rady, które wypływają z najważniejszych obecnie potrzeb zarówno osób świeckich, jak też duchownych. Na pierwszym miejscu znalazła się potrzeba formacji. W związku z tym Rada planuje organizację ogólnopolskich rekolekcji dla wszystkich liderów ruchów i wspólnot działających w Kościele oraz świeckich i duchownych pracujących na rzecz apostolstwa. Wśród potrzeb ważne jest też wsparcie działań na rzecz obrony życia, większa promocja inicjatyw modlitewnych (jako przykład wymieniona została inicjatywa świeckich z archidiecezji krakowskiej, w której milion dzieci modli się na różańcu), organizacja debat społecznych i konferencji.

Z okazji Roku Kard. Stefana Wyszyńskiego Rada zaplanuje także działania, które będą wsparciem w przygotowaniach do beatyfikacji Prymasa Polski.

Reklama

Spotkanie miało charakter organizacyjny, ale też refleksyjny. Członkowie podjęli próbę analizy obecnej sytuacji Kościoła w Polsce w kontekście pracy apostolskiej.

Bp Józef Guzdek podkreślił podczas spotkania, że w apostolstwie ważna jest rozmowa i współpraca między duchownymi a świeckimi, ale świeccy powinni też umieć odważnie walczyć na pierwszej linii frontu. „Apostolstwo wymaga dynamizmu wiary” – powiedział bp Guzdek.

Ks. Piotr Mazurkiewicz, dzieląc się wieloletnim doświadczeniem współpracy z osobami świeckimi, nie tylko w Polsce, zwrócił uwagę, że punktem wyjścia do efektywnej działalności apostolskiej jest miłość do Kościoła. „Świeccy, którzy z miłością podejmują działanie, potrzebują zdecydowanego wsparcia i akceptacji duchownych” – zaznaczył.

Reklama

Członkowie Rady dyskutowali o sytuacjach, w których tego wsparcia brakuje. Dlatego na kolejnym spotkaniu przedstawione zostaną konkretne propozycje mające na celu wzmocnienie dobrych inicjatyw osób świeckich. Powstanie też specjalna strona internetowa, która ma stanowić centrum informacji o wszystkich inicjatywach apostolskich.

Rada ds. Apostolstwa Świeckich rozpoczęła nową kadencję w październiku 2020 r. Inicjując swoją działalność organizowała wspólnie z o. Paulinami Jasnogórską Narodową Nowennę o Jedność i Pokój (w dniach od 3 do 11 listopada) oraz Jasnogórskie Rekolekcje dla Wszystkich, które rozpoczął Prymas Polski abp. Wojciech Polak. W trzydniowych rekolekcjach, które można było śledzić online na kanale YouTube Jasnej Góry, udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. W ramach rekolekcji zorganizowana została także debata z udziałem świeckich i duchownych pt: „Podzieleni/połączeni”, którą na żywo śledziło ok. 9 tys. użytkowników.

2020-12-07 13:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie wystarczy tylko przyjść

Gdy pytam, jakie jest miejsce świeckich w Kościele, większość pytanych jedynie wzrusza ramionami, a inni półżartem mówią: pod chórem...

Czy rzeczywiście w XXI wieku ludzie świeccy nie znają, nie doceniają swojej roli w Kościele lub ją ignorują (zbędne skreślić)? Czy zamiast współtworzyć z duchownymi wspólnotę traktują Kościół jak sklep, w którym można nabyć sakramenty?

CZYTAJ DALEJ

Spiderman odwiedził papieża Franciszka

2021-06-23 13:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

twitter.com/ANCALERTS

Podczas środowej audiencji generalnej z Ojcem Świętym, watykańskie kamery zarejestrowały wśród uczestników mężczyznę przebranego w strój Spidermana. Przebierańcem okazał się Mattia Villardita - 27-letni działacz społeczny, ceniony za zaangażowanie na rzecz ciężko chorych dzieci.

23 czerwca Mattia Villardita w charakterystycznym stroju Spidermana wziął udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym, która odbywa się obecnie na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim. Na zakończenie audiencji, przy okazji osobistego pozdrowienia, podarował Ojcu Świętemu maskę superbohatera - taką samą, w jakiej odwiedza małych pacjentów.

CZYTAJ DALEJ

Francja: obrońcy życia protestują przeciw ustawie bioetycznej i uzurpacjom PE

2021-06-23 17:12

[ TEMATY ]

życie

aborcja

Francja

Pixabay.com

O udział w zaplanowanej na jutrzejszy wieczór demonstracji przeciwko projektowi ustawy bioetycznej oraz raportowi Matićia, który na forum Parlamentu Europejskiego ma przyznać obywatelom „prawa seksualne i reprodukcyjne” zaapelowali francuscy obrońcy życia z „Manif pour tous”.

W czasie, gdy francuski Senat rozpatruje ustawę bioetyczną na posiedzeniu publicznym, Manif pour tous zaprasza na nową demonstrację przed Pałacem Luksemburskim 24 czerwca o godz. 19:30. Organizacja zamierza potępić projekt ustawy i jej sztandarowe rozwiązanie: udostępnienie tzw. macierzyństwa zastępczego (GPA) i technik wspomaganego rozrodu (PMA) kobietom samotnym i parom lesbijskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję