Reklama

Żegnamy biskupa Edwarda Materskiego

Cały oddany katechezie

Niedziela kielecka 16/2012

W czwartek 29 marca w katedrze radomskiej biskupi, kapłani i tłumy wiernych pożegnali bp. Edwarda Materskiego - pierwszego ordynariusza diecezji radomskiej, który odszedł do Pana 24 marca w wieku 89 lat. Mszy św. pogrzebowej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił abp Józef Michalik, przypominając ogromne zasługi śp. bp. Materskiego dla katechizacji. Ciało bp. Materskiego spoczęło w grobowcu biskupów na cmentarzu przy ul. Limanowskiego.
Bp Edward Materski przez znaczną część życia związany był z diecezją kielecką. Na zawsze zapisał się w jej historii jako wizytator i organizator katechezy w latach komunistycznych i twórca Ośrodka Katechetycznego w Kielcach w 1957 r., który przygotował i wykształcił wielu katechetów. Dzięki charyzmatowi ks. Edwarda Materskiego Ośrodek stał się dla nich centrum formacji i domem.
Ks. Materski zajmował w ośrodku skromny pokój. Mimo wielu obowiązków, zawsze był gotów służyć każdemu - rozmawiał, dodawał odwagi, spowiadał, doradzał. Wokół siebie zgromadził środowisko ludzi oddanych katechezie. Katecheci mówili o nim „mistrz katechezy”, doskonały nauczyciel, pedagog. Na nikogo nie krzyczał, uczył, że dzieci należy uspakajać ciszą i taką metodę miał wobec dorosłych. Nie wyrażał się źle o innych. Mówił, że zawsze trzeba podkreślać wartość dobra i dawać pozytywne przykłady.
Organizował doroczne kursy katechetyczne, dni skupienia, rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Co środę odbywały się w jego mieszkaniu dyskusje na ważne tematy, studia nad dokumentami Kościoła. Codziennie sprawował dla katechetów Mszę św. Choć czasy dla katechezy były ciężkie, on z ojcowską troską potrafił dodawać każdemu otuchy, odwiedzał katechetów w punktach katechetycznych, nierzadko wspierał finansowo. Organizował górskie wyprawy, obozy wędrowne z Mszą św. na górskiej polanie przy ołtarzu z plecaków… Finansował je biedniejszym studentom i katechetom z własnych oszczędności.
Bp Materski ma szczególnie zasługi na polu katechetyki. Był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego, Komisji ds. Powołań i członkiem Komisji ds. KUL. Opracował katechizmy dla nauczania katechezy w szkołach średnich i szkołach podstawowych, liczne pomoce dla katechetów. Z wielkim zaangażowaniem podejmował starania o powrót religii do szkół, co zaowocowało wydaniem instrukcji MEN w 1990 r. Całe życie był zafascynowany katechezą. Uczył w V LO im. Traugutta także wówczas, kiedy był już biskupem w Radomiu.
W lipcu 2010 r., w 20. rocznicę powrotu katechezy do szkół, z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Kondraka w Szczaworyżu odbyło się spotkanie bp. Materskiego z emerytowanymi katechetami. Przyjechało trzydziestu pięciu katechetów oraz wielu księży związanych z Ośrodkiem Katechetycznym. Był wzruszony, cieszył się z tego spotkania. Odprawił dla nich Mszę św. w kościele parafialnym. Potem był wspólny obiad na plebanii, wspomnienia i serdeczne rozmowy. To było jego ostatnie spotkanie z katechetami.
Wspomnienia katechetów pochodzą m.in. z książki: „Są chwile w życiu… W czterdziestą rocznicę sakry biskupiej Edwarda Materskiego”. Radom 2009.
Bp dr Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie w polskiej rodzinie inteligenckiej jako syn Ignacego i Marii z Filutowskich. Po śmierci ojca w 1932 r., z matką i dwiema siostrami przeniósł się do Warszawy. Tutaj jako kleryk uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Pełnił również rolę niemianowanego sekretarza biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. W 1968 r. konsekrowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej przez kard. Stefana Wyszyńskiego, a w 1981 r. biskupem sandomierskim. 4 czerwca 1991 r. gościł w Radomiu Jana Pawła II.
W ramach reorganizacji diecezji w Polsce w 1992 r. został mianowany przez Jana Pawła II pierwszym biskupem diecezji radomskiej.
Był budowniczym radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Dbał o media katolickie w diecezji - założył tygodnik diecezjalny „AVE” i drukarnię. w 1993 r. powołał radio „Ave” które było pierwszym lokalnym radiem w Radomiu. Sprowadził do miasta relikwie św. Kazimierza i ogłosił go patronem miasta. Za jego rządów kościół Mariacki w Radomiu został podniesiony do godności bazyliki. Za czasów rządów bp. Materskiego diecezja radomska zyskała pięciu nowych błogosławionych kapłanów, beatyfikowanych przez Jana Pawła II 3 czerwca 1999 r. w Warszawie. Jego staraniem odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej w Skarżysku-Kamiennej. Dbał o misje i zakony. Od 1999 r. był biskupem seniorem diecezji radomskiej. Został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymicjanci na pielgrzymce

2021-08-05 14:28

Michalina Stopka

Księża neoprezbiterzy odprawili Eucharystię, podczas trzeciego dnia 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Ks. Mateusz Smaza pochodzi z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu - Gądowie, ale pielgrzymował z gr. 6 PPW (Brzeg, Brzeg Dolny, Wołów) - Na pierwszą pielgrzymkę poszedłem w liceum. W trakcie formacji seminaryjnej wziąłem udział w dwóch pielgrzymkach. Przyszłość też wiążę z gr. 6, ponieważ zostałem skierowany do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu - zaznacza ks. Mateusz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Balcerek do proboszczów: nie bądźmy urzędnikami

2021-08-04 14:20

[ TEMATY ]

ksiądz

Karol Porwich/Niedziela

Ludzie są udręczeni i bardzo potrzebują dobroci, nie urzędniczego potraktowania – mówił do proboszczów w Poznaniu bp Grzegorz Balcerek. Księża spotkali się na wspólnej modlitwie 4 sierpnia z okazji święta patrona proboszczów, św. Jana Marii Vianneya.

Poznański biskup pomocniczy, który sam był proboszczem, apelował do kapłanów o rozwijanie ducha braterstwa. „Brat wspomagany przez brata jest mocny jak miasto obronne. Wszyscy tego potrzebujemy. Wzajemnej życzliwości, zrozumienia, kogoś, komu możemy się zwierzyć, współbrata, który będzie dobrym spowiednikiem. Nie dajmy sobie wmówić, że nie mamy czasu na braterstwo” – mówił bp Balcerek.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

2021-08-05 20:33

[ TEMATY ]

zdrowie

odżywianie

tętnice

Stock

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję