Reklama

Niedziela Palmowa i IV Marsz dla Życia

Niedziela legnicka 16/2012

Niedziela Palmowa, która rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, przeżywana jest również jako Światowy Dzień Młodzieży. W tym dniu młodzież z całego świata gromadzi się w różnych miejscach, aby dawać świadectwo swojej wiary i jedności z Ojcem Świętym. W naszej diecezji oprócz spotkania z Biskupem Legnickim młodzież uczestniczy w IV Marszu dla Życia.
Przed południem w parafii katedralnej młodzież z KSM-u przygotowała inscenizację uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. O godz. 11.15 procesja ruszyła sprzed kościoła Mariackiego do katedry. Mszę św. odprawił bp Marek Mendyk.
Już po raz 4. w Niedzielę Palmową młodzież diecezji legnickiej przeszła ulicami miasta w Marszu dla Życia. Ponad 2,5 tys. osób, w tym roku pod hasłem: „Wyznajemy prawdę” pokazało swoją solidarność z najmłodszymi i najbardziej bezbronnymi. Uczestnictwem w Marszu, jak mówią młodzi ludzie, chcą bronić prawa do życia bezbronnych, poczętych dzieci.
W tym roku jeszcze dodatkowo została poprzedzona krucjatą modlitewną „40 Dnia dla Życia”. To modlitwa, która trwała przez 960 godzin w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych. Myślę, że pozostaje w pamięci jakiś trwały ślad tej wspólnej modlitwy, tego naszego Marszu, tego radosnego postępowania za Chrystusem Panem, by bronić wartości, które On wszystkim głosił”.
Natomiast bp Marek Mendyk, który wraz z bp. Stefanem uczestniczył w Marszu powiedział: - To jest świadectwo młodych ludzi, którzy dzisiaj w Niedzielę Palmową swój trud, wysiłek ofiarują w tej szczególnej intencji. Promocja życia, ochrona życia, na każdym etapie. Od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. To najbardziej cieszy i budzi nadzieje, to jest inicjatywa młodych. Ich pełne nadziei i miłości zaangażowanie w to dzieło - to naprawdę wielka radość.
Marsz poprzedziło spotkanie w legnickiej katedrze, gdzie przybyłą młodzież powitał bp Stefan Cichy wraz z bp. Markiem Medykiem. Po obrzędzie poświęcenia palm uczestnicy spotkania wyruszyli głównymi ulicami miasta w IV Legnickim Marszu dla Życia. Po dotarciu do kościoła Matki Bożej Królowej Polski wszyscy uczestnicy wzięli udział w Eucharystii pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego, z udziałem bp. Marka Medyka i księży z diecezji. Mszę św. ubogacił śpiew młodzieży, która przygotowywała się na specjalnych warsztatach muzycznych.
W homilii biskup Stefan, nawiązując do hasła tegorocznego Marszu, powiedział m.in. „nie możemy zatrzymywać prawdy dla siebie, ani radości dla siebie. Trzeba nam się dzielić wiarą jak chlebem. Trzeba nam się dzielić radością jak chlebem, a każda Eucharystia jest tym szczególnym miejscem, gdzie spotykamy się z Chrystusową prawdą i z Jego miłością. Tutaj On chce nam dodawać siły, abyśmy byli świadkami prawdy i świadkami miłości. Byśmy szli i pokazywali, że Pan Jezus jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem.
Na zakończenie Mszy św. złożono deklaracje Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz wręczono specjalne upominki, w formie specjalnie przygotowanej „wystawy” dla 81 grup, które włączyły się w akcję zbierania przyborów szkolnych „Kredka dla dziecka”, która była jednym z elementów przygotowujących do Marszu dla Życia.
Na kilkunastu plakatach ukazane są zdjęcia kolejnych faz rozwoju człowieka od poczęcia, do momentu narodzin. Fotografie opatrzone są specjalnym komentarze. Kolejnym elementem przygotowującym do Marszu była 40-dniowa krucjata modlitewna w intencji obrony życia, która zakończyła się w dniu Marszu.
Całość Spotkania Młodych dopełnił koncert - oratorium zatytułowane „Kościół naszym domem”. Wykonawcami było ponad 150 młodych osób z terenu diecezji, które wcześniej brały udział w warsztatach muzycznych. Te warsztaty odbyły się w Legnicy, a prowadzili je m.in. krakowscy muzycy Hubert Kowalski i Paweł Bębenek. W Oratorium wzięli udział także soliści, m.in.: Agnieszka Musiał i Grzegorz Wilk oraz uczniowie i nauczyciele Legnickiej Szkoły Muzycznej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mija osiem lat od porwania w Syrii włoskiego jezuity

2021-07-30 17:37

[ TEMATY ]

porwanie

państwo islamskie

jezuita

Vatican News

Mija osiem lat od porwania w Syrii przez tzw. Państwo Islamskie włoskiego jezuity ojca Paolo Dall’Oglio. Z tej okazji w rzymskim schronisku dla nieletnich odbyło się spotkanie z siostrą uprowadzonego Francescą i dziennikarzem Riccardem Cristiano, założycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Przyjaciół ks. Dall’Oglio, wieloletnim korespondentem na Bliskim Wschodzie.

Mimo licznych apeli, także ze Strony Departamentu Stanu USA, który w 2019 r. obiecał nagrodę za informacje o losie zakonnika, do dziś nie wiadomo nawet czy jezuita nadal żyje. Przyjaciele i najbliżsi wciąż mają nadzieję na jego uwolnienie.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

2021-07-29 19:22

[ TEMATY ]

kardynał

Rzym

zmarły

Vatican News

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Kardynał Albert Vanhoye SJ

Dzisiaj o godz. 12.48 w Infirmerii Generalnej Jezuitów zmarł w wieku 98 lat kardynał Albert Vanhoye SJ. Obecnie najstarszym purpuratem jest emerytowany prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji narodów, Słowak 97-letni kardynał Jozef Tomko.

Kardynał Albert Vanhoye, SI, były rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego i były sekretarz Papieskiej Komisji Biblijnej, urodził się 24 lipca 1923 r. w Hazebrouck, w diecezji Lille, w północnej Francji, na granicy z Belgią. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 11 września 1941 r. w Le Vignau, pierwsze śluby zakonne złożył 15 listopada 1944 r., a święcenia kapłańskie przyjął 26 lipca 1954 r. w Enghien (Belgia) z rąk bpa Henri Duponta, biskupa pomocniczego Lille. Uzyskał papieską dyspensę od świąceń biskupich.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję