Reklama

Goście "Niedzieli"

Radość muzykowania

Koncert młodzieży francuskiej, która występowała w auli Niedzieli 15 kwietnia br., na długo pozostanie w pamięci widzów. Bogaty repertuar, a przede wszystkim radość i spontaniczność, z jaką dzieliła się z nami swoją sztuką, zdecydowały o wyjątkowej atmosferze tego wieczoru.

Słuchaczy oraz wykonawców ze Szkoły Muzyki i Tańca w Saint Maurice de Beynost powitał redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś. "Cieszymy się, że jesteście tutaj, drodzy młodzi przyjaciele, i dziękuję panu Romanowi Wyborskiemu, konsulowi polskiemu w Lyonie, za zainicjowanie tego koncertu" - powiedział Redaktor Naczelny.

Gości przedstawił Bernard Burlat, dyrektor szkoły, której nazwa w języku francuskim brzmi: "Ecole de Musique et de Danse". Szkoła liczy 300 uczniów oraz 22 wykładowców i znajduje się w odległości 15 km od Lyonu. Jej uczniami są osoby, które pragną grać, śpiewać i tańczyć dla przyjemności. W szkole jest orkiestra, zespół wiolonczelowy, kwartet gitarowy, zespół taneczny i wokalny. Uczniowie mają na swoim koncie wiele występów we Francji, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Dzięki dobrej współpracy z Zespołem Szkół Muzycznych w Częstochowie, gościli tu już po raz trzeci.

Koncert w auli Niedzieli był pełnym pokazem umiejętności uczniów, od najmłodszych, stawiających dopiero pierwsze kroki muzyczne, po najstarszych, prezentujących wysoki kunszt. Wraz z uczniami w występie brali udział ich nauczyciele: Bernard Burlat, Stanisław Rypień, David Riviere, Eric Bourgogne, Fernando Mac Catty i Frédéric Vachet. Mimo bardzo zróżnicowanego programu - od klasyki, przez muzykę latynoamerykańską, aż po polską muzykę góralską - wykonawcy sprawdzili się znakomicie. Najbardziej podobały się: Adagio z Koncertu A-dur na klarnet W. A. Mozarta z Erickiem Bourgogne jako solistą, Ave Maria F. Schuberta w wykonaniu Stanisława Rypienia, Hej, bystra woda i Champs-Elysées - w wykonaniu chóru oraz zagrana z niezwykłą ekspresją finałowa Mamba.

Po koncercie, zgodnie z jego nazwą: Le concert et le dialogue, młodzież francuska i polska miała okazję do bezpośredniego spotkania i rozmowy. Ta niecodzienna formuła bardzo podobała się uczestnikom, o czym świadczą ich wypowiedzi. "Francuskiego uczę się 4 rok i cieszę się, że miałam okazję porozmawiać w tym języku ze swoimi rówieśnikami" - powiedziała Izabela Całusińska z LO. im. R. Traugutta. "Koncert był prawdziwą ucztą duchową i dobrze, że uczniowie mieli okazję posłuchania muzyki w tak znakomitym wykonaniu, przy okazji była to także wspaniała lekcja języka" - powiedziała Maria Zielińska-Śmietana, która przyszła z liczną grupą uczniów z LO. im. M. Kopernika.

Jednym z gorąco oklaskiwanych wykonawców był Stanisław Rypień, dyrygent i śpiewak, absolwent WSP w Częstochowie, mieszkający od kilkunastu lat we Francji. W Lyonie prowadzi on również Chór Męski " Polonium" działający przy polskiej parafii, której proboszczem jest ks. Tadeusz Hońko. Dwa lata temu chór został przyjęty w Watykanie przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Jeden z jego koncertów był transmitowany przez Telewizję "Polonia". Jeszcze w tym roku planowany jest jego koncert polskich kolęd w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Za wspaniały występ i wspólnie przeżytą radość uczestnikom spotkania podziękowali ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz br. Stanisław Rybicki ze Zgromadzenia Braci Szkolnych, który wzbudził podziw gości znakomitą znajomością języka francuskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemieccy biskupi nie mogą rozstrzygnąć sporu o moralność seksualną

2022-09-30 08:38

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

67 biskupów katolickich w Niemczech nie potrafiło rozstrzygnąć sporu dotyczącego kwestii moralności seksualnej. "Mamy zgodę, że mamy niezgodę" - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec bp Georg Bätzing na zakończenie jesiennego zebrania plenarnego episkopatu w Fuldzie. Zaznaczył, że różnice zdań są „dopuszczalne bez rozpadu nas jako wspólnoty”.

Od 2019 roku biskupi i wierni dyskutują w ramach niemieckiej "drogi synodalnej" m.in. o większym podziale władzy w Kościele, większym udziale świeckich, dostępie kobiet do urzędów kościelnych i nowej moralności seksualnej. „To nie jest specjalna niemiecka ścieżka. Te pytania są obecne wszędzie na świecie” - podkreślił bp Bätzing.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Prawosławny kapelan: Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina to żadna nowość

2022-09-30 17:09

[ TEMATY ]

Rosja

rosyjska agresja na Ukrainę

aneksja

PAP/YURI KOCHETKOV

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

Dzień ogłoszenia aneksji na Placu Czerwonym

„Dla nas, Ukraińców, ogłoszenie aneksji przez Putina czterech ukraińskich obwodów: chersońskiego, zaporoskiego, donieckiego i ługańskiego to żadna nowość” – podkreśla ks. Serhij Dmitrijew, kapłan Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU). W rozmowie z KAI główny kapelan obrony terytorialnej Ukrainy i szef organizacji charytatywnej „Eleos” podkreśla, że ukraińska armia systematycznie prze do przodu.

Wikipedia/autor: Jako Jellema na licencji Creative Commons

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję