Reklama

Zamość

20 lat pod opieką Matki Odkupiciela

26 marca br., przybyłych do katedry zamojskiej na uroczystości rocznicowe powitał jej gospodarz ks. prał. Adam Firosz, kanclerz Kurii Diecezjalnej. Przypomniał on historię utworzenia diecezji zamojsko-lubaczowskiej, jej Pasterzy - bp. Jana Śrutwę i bp. Wacława Depo, kolejnych proboszczów najpierw kolegiaty, a później katedry zamojskiej - ks. inf. Jacka Żórawskiego i ks. prał. Czesława Grzyba, zachęcając do ogarnięcia ich wszystkich wdzięczną modlitewną pamięcią podczas koncelebrowanej Mszy św. - Chcemy w duchu wdzięczności wyśpiewać ten dzisiejszy hymn - mówił Proboszcz parafii katedralnej na wstępie Eucharystii - Ale chcemy też wypraszać potrzebne łaski dla przyszłego pasterza naszej diecezji i dla wszystkich, którzy żyją na tej ziemi zamojsko-lubaczowskiej i chcą całym swoim życiem kochać Pana Boga i służyć Mu w Jego Kościele Chrystusowym.
Bp Mariusz Leszczyński w okolicznościowej homilii zauważył, jak wiele dobra dokonało się na ziemi zamojsko-lubaczowskiej przez minione 20 lat. Przywołał kilka najważniejszych faktów z dziejów oraz współczesności naszej diecezji. Przypomniał, że w skład nowo utworzonej diecezji zamojsko-lubaczowskiej weszła część diecezji lubelskiej i cała administratura apostolska w Lubaczowie (cząstka archidiecezji lwowskiej w granicach Polski). Z diecezji lubelskiej - 14 dekanatów i 124 parafie, z archidiecezji w Lubaczowie - 4 dekanaty i 40 parafie. Dzisiaj w naszej diecezji jest 19 dekanatów i 184 parafie. W ciągu 20 lat powstało zatem 20 nowych parafii. Diecezja liczy ok. 480 tys. wiernych. Posiada 479 księży diecezjalnych, 27 zakonnych, 141 sióstr zakonnych, 521 katechetów. Na jej terenie działa ok. 40 organizacji, stowarzyszeń i ruchów kościelnych. W każdej parafii są wspólnoty ministrantów i koła różańcowe. W ok. 30 parafiach istnieje Trzeci Zakon św. Franciszka z Asyżu; w ok. 120 - zespoły charytatywne; w 35 - zespoły misyjne dzieci; w 23 - Oaza Rodzin. Akcja Katolicka istnieje w 18 parafiach, a Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży - w 42. W diecezji jest także Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, a przy katedrze - Rycerze Kolumba. Ks. Biskup, podkreślając ich znaczenie zauważył, że wciąż pilną potrzebą jest przekonanie wszystkich duszpasterzy do większej współpracy z katolikami świeckimi na polu organizacji, stowarzyszeń i ruchów kościelnych, a zwłaszcza Akcji Katolickiej, bowiem, wobec pogłębiającej się w naszej ojczyźnie sekularyzacji, potrzebna jest „masowa Akcja Katolicka”. Odwołując się do faktu iż 20-lecie naszej diecezji przeżywamy w kontekście roku duszpasterskiego pod hasłem „Kościół naszym domem”, wezwał do troski o rodzinę - Kościół Domowy, o obronę wartości chrześcijańskich, o głoszenie Ewangelii Życia, które to zadanie jest misją Kościoła Chrystusowego. Powierzając Matce Odkupiciela wszystkie trudne sprawy diecezji i ojczyzny, prosił: - Maryjo, Matko naszej niezwodnej nadziei, wybłagaj nam łaskę uświęcania nas, naszych rodzin, wspólnot wiary naszej diecezji, abyśmy w oczekiwaniu na kolejne rocznice i jubileusze żyli głębią Ewangelii Chrystusowej i odważnie ją głosili.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję