Reklama

Ufności trzeba się nieustanie uczyć

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 16/2012

ANNA BENSZ-IDZIAK: - Czym dla Księdza jest Boże Miłosierdzie?

KS. KAN. ZYGMUNT ZIMNAWODA: - Istotą Bożego Miłosierdzia jest ufność i pełnienie uczynków miłosierdzia. Jak czytamy w „Dzienniczku” św. s. Faustyny: „Łaski z Mojego miłosierdzia czerpie się jednym naczyniem, a jest nim ufność. Im więcej dusza zaufa, tym więcej otrzyma” oraz: „Są trzy sposoby czynienia miłosierdzia: pierwszy - czyn, drugi - słowo, trzeci - modlitwa”. Gdy kontemplujemy oblicze Jezusa z obrazu Miłosiernego, zatrzymujemy wzrok, myśl, głębię, duszę przy słowach: „Jezu, ufam Tobie”. Jak, na ile zaufać? To pytanie sobie stawiamy. Każdy musi znaleźć swoją odpowiedź. Ja czynię wszystko, aby zaufać na 100%. Takie porównanie stało mi się bliskie, gdy w jednej z grup pielgrzymich usłyszałem pytanie: „Proszę księdza, na ile procent mam zaufać?”. W spontaniczny sposób odpowiedziałem na 100 procent. Ufności trzeba się nieustannie uczyć, o nią dbać. Temu służą formy kultu polecone przez samego Pana Jezusa za pośrednictwem sekretarki Bożego Miłosierdzia - jak św. s. Faustynę nazwał bł. Jan Paweł II. Tymi formami są:

Obraz Miłosierdzia - „Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest obraz z podpisem «Jezu, ufam Tobie». On ma przypomnieć żądania Mojego Miłosierdzia”.

Święto Miłosierdzia - „Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar”.

Koronka do Miłosierdzia Bożego - „Modlitwa ta jest na uśmierzenie gniewu Mojego. Dusze, które odmawiać będą tę koronkę, miłosierdzie Moje ogarnie w życiu, a szczególnie w śmierci godzinie”.

Godzina Miłosierdzia - „Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w Miłosierdziu Moim, uwielbiając i wysławiając je, wzywaj Jego wszechmocy dla całego świata, a szczególnie dla biednych grzeszników”.

Szerzenie czci Miłosierdzia - „Dusze, które szerzą cześć Miłosierdzia Mojego, osłaniam przez całe życie, a w godzinę śmierci nie będę im Sędzią, ale miłosiernym Zbawicielem” (Słowa Pana Jezusa do św. s. Faustyny).

Reklama

- W jaki sposób pielgrzymi mogą doświadczyć Miłosierdzia w świebodzińskim sanktuarium?

- Samo pragnienie, intencja nawiedzenia sanktuarium Miłosierdzia Bożego dokonuje przemiany serca. Pomocą jest obecność kapłana, który wygłasza konferencję o Miłosierdziu Bożym z uwzględnieniem istoty i form kultu, a także wskazuje na wzorce do naśladowania: św. s. Faustynę, bł. ks. Michała Sopoćkę i bł. Jana Pawła II. Uczestnictwo we Mszy św. lub Koronka do Miłosierdzia Bożego, adoracja Najświętszego Sakramentu, okazja do spowiedzi św. - to pogłębienie usłyszanej treści. Pielgrzymi słyszą także zachętę do szerzenia Miłosierdzia Bożego, do bycia miłosiernym, do stawania się apostołem Miłosierdzia Bożego. Spotkanie w sanktuarium kończy się ucałowaniem relikwii św. s. Faustyny.

- Czego - obok doznań duchowych - doświadczyć mogą tutaj pielgrzymi?

- Podczas obecności w sanktuarium pielgrzymi zapoznają się z historią miejsca. Może być to zrealizowane dwojako: ustny przekaz w kościele lub prezentacja multimedialna w sali konferencyjnej w domu parafialnym. Na zewnątrz pielgrzymi zatrzymują się przy pomniku bł. Jana Pawła II, chwilę refleksji przeżywają przy figurze św. Ojca Pio, lekcję życia pobierają w kaplicy z figurą Matki Bożej z Nazaret.
Gdy duch już jest umocniony, a słabnie ciało, w Przystani Pielgrzyma jest możliwość zatrzymania się i spożycia posiłku. Pielgrzymi mogą posilić się, mając swój prowiant, a na miejscu jest możliwość nabycia ciepłego napoju lub można skorzystać z posiłku.
Kolejnym bardzo ważnym punktem pobytu na terenie naszego sanktuarium jest nawiedzenie figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Odległość do pokonania to 500 metrów. Tam pielgrzymi zapoznają się z historią budowy i przesłaniem tego wyjątkowego miejsca. Od piątku 30 marca br. istnieje możliwość odprawienia nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym właśnie dniu bp Stefan Regmunt uroczyście poświęcił stacje. W tym miejscu oprócz wzmocnienia ducha można także wzmocnić ciało w kawiarence, gdzie jest nie tylko „królewska kawa”, ale również tzw. mała gastronomia.
Pielgrzymi pragną z każdego pielgrzymkowego miejsca zabrać pamiątkę. U nas można je nabyć w Punkcie Pamiątek „Misericordia” przy sanktuarium lub w Punkcie Pielgrzyma przy figurze Chrystusa Króla.

- Czym żyje sanktuarium od dnia jego ustanowienia?

- Sanktuarium żyje, gdy przybywają pielgrzymi. Milowym krokiem w jego rozwoju jest sfinalizowana budowa figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W 2011 r. blisko 360 tys. pielgrzymów stanęło w tym miejscu, reprezentując praktycznie każdy kontynent. Takie liczby, w podsumowaniu roku Pańskiego 2011, przekazał nam ks. prał. Sylwester Zawadzki - inicjator i budowniczy figury. Bardzo ważnym duszpastersko wydarzeniem była rozpoczęta 30 kwietnia 2011 r. peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego. Pierwszą parafią, jaką nawiedził obraz, była nasza wspólnota parafialna. Dzieło nawiedzenia trwa w naszej diecezji pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Modlimy się, by nasze rodziny stały się Domowym Ogniskiem Miłosierdzia Bożego, by w naszych parafiach rozwijał się kult Bożego Miłosierdzia.
Nowością jest Festiwal Musica Misericordia, unikalne przedsięwzięcie artystyczno-duchowe w naszym sanktuarium. Festiwal ma na celu prezentacje koncertów muzyki tworzonej z potrzeby wiary, choć niekoniecznie służącej tylko celom liturgicznym, tworzonej w różnych epokach oraz w różnych gatunkach. Organizacja festiwalu przybliża mieszkańców Świebodzina do szeroko rozumianej kultury, wzbogaca ofertę kulturalną miasta i umożliwia jego uczestnikom odbycie podróży muzycznej śladami największych mistrzów. Zapraszamy do sanktuarium, by nabrać mocy ducha i pokoju serca.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Zuzela: Msza św. w rodzinnej miejscowości kard. Wyszyńskiego w 120. rocznicę urodzin

2021-08-01 14:41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Zuzela

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, przypadającej 3 sierpnia, w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Zuzeli nad Bugiem, miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia, została odprawiona 1 sierpnia uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego, biskupa pomocniczego diecezji łomżyńskiej.

Obecny kościół parafialny w Zuzeli był budowany za czasów dzieciństwa kardynała Wyszyńskiego. W świątyni stoi chrzcielnica przeniesiona ze starego kościoła, przy której przyszły Prymas Polski otrzymał chrzest.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: objęcie urzędu przez nowego prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa

2021-08-02 11:17

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Swoje obowiązki jako prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa objął dzisiaj pochodzący z Korei Południowej arcybiskup Lazarus You Heung-sik.

Emerytowany biskup Daejeon przybył do Rzymu w piątek, a na lotnisku Rzym-Fiumicino powitało go około 20 osób, w tym ambasador Korei przy Stolicy Apostolskiej Choo Kyu-ho oraz jego odpowiednik przy Kwirynale, Kwon Hee-seog.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję