Reklama

Prezentacja parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku Rzeszowskim

Matko Łaskawa, króluj nam! (cz. II)

Niedziela rzeszowska 18/2002

Powstała w XIV w. parafia w Chmielniku Rzeszowskim liczy obecnie ok. 3400 wiernych z Chmielnika i części Kielnarowej. Od 11 lat proboszczem parafii oraz kustoszem sanktuarium jest ks. kan. Tadeusz Wołosz. W pracy duszpasterskiej pomaga dwóch księży wikariuszy: ks. Józef Bożek i ks. Paweł Kopeć, w nauczaniu religii - katechetka świecka.

Z parafii pochodzi 11 kapłanów, brat zakonny oraz dwóch kleryków. Są także powołania żeńskie: 10 sióstr zakonnych, wśród których jedna z sióstr, elżbietanka, pracuje na misjach w Nowosybirsku, zaś s. Maria Stec, szarytka, wykłada w szkole w Etiopii.

Jeszcze o koronacji i jej owocach

Dzień koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Łaskawej, czyli 4 maja 1997 r., stanowił znaczącą cezurę w dziejach parafii w Chmielniku. Wstępne przygotowania do tej uroczystości prowadził już ks. Julian Pleśniak pracujący w Chmielniku w latach 1955-71. Przez kilka ostatnich lat trwały intensywne prace przygotowawcze do koronacji. Parafianie dali wyraz swej wiary i ofiarności. Wykonane prace to: posadzka w nawie głównej i marmur w prezbiterium świątyni, nowe ławki, odnowienie obrazów, wymiana okien i wykonanie elewacji zewnętrznej świątyni, malowanie dachu, centralne ogrzewanie, kostka brukowa przed kościołem. W ostatnich latach wybudowano także plebanię i wykończono budowę domu rekolekcyjnego. W 1996 r. parafianie ufundowali Kalwarię - 15 kapliczek, na których z jednej strony są stacje Drogi Krzyżowej, a z drugiej - obrazy z tajemnicami różańcowymi. Kapliczki projektował Andrzej Smoczyński z Rzeszowa, a wykonał Piotr Bałchan z Chmielnika z parafianami, natomiast tablice drogi krzyżowej i obrazy z tajemnicami różańcowymi zaprojektował i wykonał Jerzy Tarnawski z Rzeszowa. Kalwarię poświęcił bp Edward Białogłowski 3 listopada 1996 r.

10 czerwca 1997 r. parafia w Chmielniku przekazała Ojcu Świętemu w darze dom parafialny na Dom Fundacji Katolickiej dla diecezji rzeszowskiej jako wotum za koronację obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Rok poprzedzający koronację był czasem intensywnej modlitwy. W każdą środę odmawiano cały Różaniec. Ten zwyczaj już pozostał - przez 5 lat odmawiany jest cały Różaniec jako wotum za koronację. W soboty odprawiana jest uroczysta Nowenna do Matki Bożej Łaskawej. Od maja do października nowenny mają szczególnie uroczysty charakter - z procesją na zewnątrz kościoła. Licznie przybywają wtedy pielgrzymi spoza parafii. Prowadzona jest specjalna Księga próśb i podziękowań. Wśród wpisów są m.in. podziękowania za uleczenie z choroby, uratowanie małżeństwa, ale i za znalezienie pracy, uratowanie przed samobójstwem, dostanie się na studia, za sukces w sporcie.

W pierwsze niedziele czerwca do Chmielnika przychodzą dzieci pierwszokomunijne z dekanatu tyczyńskiego, w czerwcu ma swój dzień Ruch Domowego Kościoła. Dwukrotnie (w listopadzie i kwietniu) odbyły się już rekolekcje trzeźwościowe dla osób uzależnionych i ich rodzin. W pierwsze soboty przed Obrazem samorządowcy Doliny Strugu modlą się o rozwój duchowy i materialny "małej Ojczyzny". Cztery razy w roku na rekolekcjach spotykają się tu neoprezbiterzy.

Po koronacji widoczny jest wzmożony ruch pielgrzymkowy. Np. w 1998 r. było zarejestrowanych 40 pielgrzymek pieszych i autokarowych, w roku jubileuszowym były 44 pielgrzymki, w tym 11 pieszych. W Domu Formacji im. Jana Pawła II było 14 grup rekolekcyjnych.

Reklama

O wszechstronny rozwój wspólnoty

Samorządowcy Doliny Strugu podjęli intensywne starania o rozwój duchowy mieszkańców, nie poprzestając na rozwoju materialnym - telefonizacji, gazyfikacji czy budowie oczyszczalni ścieków. Podjęto również starania o trzeźwość - samorządowcy włączyli się do Stowarzyszenia Przeciwdziałania Uzależnieniom Trzeźwa gmina. W ramach programu trzeźwościowego prowadzone były specjalne szkolenia, dyskusje i spotkania. Na terenie gminy jest tylko jeden sklep z alkoholem.

W gminie są 3 szkoły podstawowe, 2 gimnazja, w tym jedno społeczne. Jest też szkoła muzyczna. Na wrzesień zaplanowano otwarcie społecznego liceum ogólnokształcącego. W placówkach oświatowych również podjęto odpowiednią pracę na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi. Nauczyciele, po przejściu specjalnej formacji w Częstochowie i w Lublinie, zostali włączeni do lubelskiego Stowarzyszenia "W tę samą stronę", gdzie mogą uzyskać stosowną pomoc merytoryczną.

W 1993 r. Rada Duszpasterska postanowiła przekazać na rzecz gminy stara plebanię, aby utworzyć w niej Dom Pomocy Społecznej. Dom okazał się bardzo potrzebny. W te chwili mieszka w nim 18 osób, ale w tym roku dom został już rozbudowany. Nowa część budynku, którą 8 kwietnia br. poświęcił bp Edward Białogłowski, pomieści jeszcze 30 osób. Dom finansowany jest przez Urząd Gminy, a księża sprawują w nim opiekę duszpasterską.

Działanie Matki Bożej

W parafii i gminie odczuwalne jest działanie Matki Bożej. Świadczy o tym wielkie zaangażowanie w życie Kościoła: liczny udział w codziennych Mszach św., częste korzystanie z sakramentów świętych, udział w nabożeństwach, ale i materialne włączanie się ludzi w prace przy kościele (w tym także sprzątanie i dekoracja świątyni). Parafianie angażują się także w działalność grup duszpasterskich. Bardzo aktywnie włączają się w działalność parafii członkowie Akcji Katolickiej. Zespół charytatywny Caritas skupia m. in. pielęgniarki służące swoją pracą oraz modlitwa potrzebującym. Działają 2 zespoły ludowe, które upiększają wszystkie uroczystości patriotyczne i religijne. Prowadzą je Adela Filip i Aniela Bazan.

Na uwagę zasługuje Straż Matki Bożej Łaskawej. W specjalnych strojach prezentuje się bardzo dostojnie. Członkowie Straży upiększają uroczystości, trzymają wartę przy Grobie Bożym. Działa KSM oraz 2 grupy oazowe. W gimnazjach działają szkolne Koła Caritas, w szkołach podstawowych - grupy misyjne. Liczna jest grupa ministrantów i lektorów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Matka Boża płacze?

Czytałam piękną książkę o objawieniach w La Salette i bardzo mnie to zainteresowało. Przy okazji tej lektury dowiedziałam się, że wiele razy Matka Boża w różnych swoich figurach i obrazach wylewa łzy. Zatrwożyła mnie ta informacja, Maryja musi mieć dużo powodów do płaczu, patrząc na świat... Czy to jest prawda i czy to możliwe, żeby z figur i obrazów płynęły łzy? Co Ksiądz o tym sądzi? Dlaczego Maryja płacze?
M.Z.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu

2022-10-04 09:52

[ TEMATY ]

synod

Adobe Stock

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego.

Franciszek przypomina, że tworzenie synodu zakłada wzajemne słuchanie, rozeznanie pod kierunkiem Ducha Świętego oraz udział wszystkich ochrzczonych w misji Kościoła, zgodnie z właściwym charyzmatem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję