Reklama

Marsz Pamięci Przemyśl - Salina k. Dobromila

Upamiętnienie kilkuset więźniów narodowości polskiej i ukraińskiej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Dobromilu na Ukrainie - to główny cel Marszu Pamięci, który odbędzie się po raz pierwszy, w dniach 27-28 kwietnia br.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy Marszu Pamięci, przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, przejdą z Przemyśla do Saliny k. Dobromila odnajdując po drodze tzw. przystanki historyczne. Organizatorami Marszu jest Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach na Ukrainie.
Do zbrodni doszło w czerwcu 1941 r., po ataku Niemiec na ZSRR. Mord stanowił jeden z elementów planu „ewakuacji” sowieckich więzień znajdujących się na terenach zajmowanych przez Niemców. Funkcjonariusze NKWD w Dobromilu i Lacku dokonali mordu na co najmniej kilkuset więźniach narodowości polskiej i ukraińskiej. Część ofiar była wcześniej uwięziona w więzieniu w Przemyślu. Ofiary zabijano uderzeniem młotem w tył głowy, rzadziej strzałem, a ciała ukryto w kopalni soli w Lacku k. Dobromila. Podczas egzekucji, by zagłuszyć strzały i krzyki ofiar, włączono sprzęt wydobywczy. Na terenie kopalni NKWD oddzieliło mężczyzn od kobiet. Te ostatnie zostały zaprowadzone do pobliskiej kaplicy, zbudowanej dla górników jeszcze „za polskich czasów”, i tam zabite. Jedna z ofiar została przez Sowietów ukrzyżowana na ścianie świątyni. Niektóre relacje świadków polskich wskazują na to, iż oprócz zwłok przywiezionych z dobromilskiego więzienia, wrzucano tam również żywych więźniów, „polskich wrogów ludu”, przyprowadzonych bezpośrednio z Przemyśla. Liczba ofiar nie jest znana do dzisiaj. Zbrodnia NKWD została upamiętniona przez władze rejonowe Starego Sambora pomnikiem, przy którym 26 czerwca 2011 r. odbyły się obchody 70. rocznicy tego wydarzenia.
Marsz Pamięci rozpocznie się w Przemyślu 27 kwietnia o godz. 9.30. Uczestnicy pieszo przekroczą granicę w okolicach miejscowości Malhowice. W Niżankowicach na Ukrainie zapewniony zostanie uczestnikom Marszu nocleg, a dnia następnego o godz. 9.30 w sanktuarium odbędzie się Msza św. 28 kwietnia młodzież uda się do Saliny k. Dobromila, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające pomordowanych przez NKWD w 1941 r. Uczestnicy zwiedzą także teren dawnej kopalni soli. Trasa Marszu liczy łącznie około 26 km.
Polski niegdyś Dobromil, który po przegranej przez Polskę kampanii wrześniowej znalazł się w części zajętej przez ZSRR, jest dziś miastem na zachodniej Ukrainie, w obwodzie lwowskim, leżącym około 5 km od granicy z Polską, nad rzeką Wyrwą. W Dobromilu działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. W pobliskiej Salinie znajduje się symboliczny grób ofiar NKWD.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od Maryi uczmy się przeżywać Ewangelię

2023-12-06 19:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikAdwentowy2023

Karol Porwich/Niedziela

Adwent jest w pewnym sensie najbardziej "chrześcijańskim" okresem roku liturgicznego. A to dlatego, że streszcza istotę naszego doświadczenia wiary.

„W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli.

CZYTAJ DALEJ

Wenecja: Aktywiści klimatyczni oblali błotem fasadę bazyliki Świętego Marka

2023-12-07 15:20

[ TEMATY ]

demonstracja

PAP/EPA/EDOARDO FIORETTO

Włoscy aktywiści klimatyczni urządzili demonstrację we wnętrzu bazyliki św. Marka. Za pomocą gaśnic pobrudzili ściany zabytkowej świątyni cieczą zmieszaną z błotem, a także rozwinęli transparent z napisem „Fondo riparazione” (Fundusz naprawczy).

W ramach akcji, którą nazwali „alarmem przeciwpożarowym”, tłumaczyli, że Wenecja niedługo znajdzie się pod wodą, pokryta błotem. Domagali się od władz rezygnacji z paliw kopalnych i ustanowienia stałego funduszu w wysokości 20 miliardów euro na pokrywanie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i ekstremalnymi zjawiskami klimatycznymi.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: tajemnica Maryi to zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych

2023-12-08 12:48

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Maryja strzegła serca całkowicie wolnego od grzechu poprzez zadziwienie dziełami Boga i wierność w rzeczach prostych - wskazał papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w uroczystość Niepokalanego Poczęcia - 8 grudnia. Franciszek wygłosił je z okna biblioteki Pałacu Apostolskiego.

Ojciec Święty podkreślił, że zadziwienie dziełami Boga wyraża docenienie wartości darów Boga oraz radość z zaufania i czułości, jakie z sobą przynoszą. Dodał, iż ważne jest również dawanie świadectwa tego zadziwienia wobec innych, mówiąc o Bożych darach, o otrzymanym dobru, a nie tylko o codziennych problemach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję