KS. JACEK MOLKA: - Upływa już 10 lat, od kiedy Ksiądz Proboszcz służy parafianom w dzielnicy Brzeziny…
KS. KAN. PAWEŁ MARZEC: - Tak, to prawda. Staram się, jak najlepiej potrafię. Ostatnio, 1 maja w święto św. Józefa Robotnika o godz. 16 mieliśmy Mszę św., podczas której 35 młodych ludzi przyjęło sakrament bierzmowania z rąk abp. Wacława Depo. Zaś 13 maja mieliśmy Pierwszą Komunię św., którą przyjęło 17 dzieci. A teraz, 20 maja - odpust parafialny.
- Czyli życie parafialne kwitnie…
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Oczywiście, że tak. Nie tylko od święta, ale i na co dzień. W parafii mieszka ok. 1 300 wiernych, spośród których ok. 40 proc. regularnie uczęszcza do kościoła. A zatem jeszcze sporo pracy, by ta frekwencja się polepszyła… Mam takie motto mojej posługi zaczerpnięte od ks. Jana Twardowskiego: „W życiu jest najlepiej, kiedy jest nam dobrze i źle. Bo kiedy jest nam tylko dobrze to niedobrze”.
- Rzeczywiście, ciekawe…
Reklama
- W każdym razie, w parafii tradycyjnie działają: Akcja Katolicka, Rada Parafialna, Koła Żywego Różańca (4), są ministranci, lektorzy, jest kościelny, organista. Chcę podkreślić, że członkowie Akcji Katolickiej bardzo angażują się w życie parafialne. Pomagają w kwestach, ale i troszczą się o potrzebujących nie tylko z racji uroczystości czy świąt, ale i na co dzień. Co drugą niedzielę zajmują się liturgiczną oprawą Mszy św. ze śpiewami, komentarzami.
Mam też wielkie wsparcie w przedstawicielach Rady Parafialnej. Zawsze mają coś sensownego do powiedzenia. Umieją też dobrze doradzić.
Parafia należy do tych rozwijających się. To obrzeże Częstochowy - dzielnica Brzeziny jest dosyć dynamiczna. Co roku, jak chodzę po kolędzie, przybywają mi 3 lub 4 rodziny. W czasie wakacyjnym organizujemy zawsze wyjazdy dla dzieci i młodzieży, starając się zapewnić jak najlepszy wypoczynek…
- Patrząc na parafialną świątynię, jej otoczenie i plebanię, widać gospodarską rękę…
- To nie jest moja zasługa. Przyznam, że mam ambitnych parafian. Całe wnętrze świątyni jest nowe. Zrobiliśmy je przez te ostatnie 10 lat. Mam satysfakcję, że ludzie mimo tych trudnych czasów są tacy odpowiedzialni i za ten kościół materialny, i za ten jego duchowy rozwój.
Wnętrze świątyni zostało gruntownie zmodernizowane według planów Mariana Kruszyńskiego, m.in.: wyłożono marmurem ścianę główną, urządzono prezbiterium, zakupiono ławki; są nowe ołtarze, ambonka, konfesjonały, nagłośnienie, ogrzewanie… Kościół został też odnowiony z zewnątrz. Był kapitalny remont plebanii… Słowem, zapraszam, jakby ktoś chciał zobaczyć wszystko to, co udało się zrobić w ostatnich latach…
- Dziękuję za rozmowę.
* * *
Zarys dziejów parafii
Parafię wp. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie-Brzezinach erygował 1 marca 1969 r. bp Stefan Bareła, wydzielając jej teren z częstochowskich parafii pw. św. Antoniego oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz z parafii we Wrzosowej. Wcześniej, od 1938 r., była odprawiana Msza św. w Brzezinach w miejscowej szkole. Po II wojnie światowej nabyto barak i zaadaptowano go na kaplicę. W 1956 r. bp Zdzisław Goliński powierzył stałe duszpasterstwo na tym terenie ks. Eugeniuszowi Stefaniakowi. Był on organizatorem i pierwszym proboszczem nowej parafii. On też wyposażył kaplicę w paramenty liturgiczne. W 1986 r. rozpoczęto budowę świątyni parafialnej za czasów ks. Stanisława Antczaka według projektu Wojciecha Radosa. 11 października 1987 r. bp Miłosław Kołodziejczyk wmurował w ściany powstającego kościoła kamień węgielny pobłogosławiony przez Jana Pawła II 19 czerwca 1983 r. Abp Stanisław Nowak 15 września 2001 r. dokonał uroczystej konsekracji świątyni.
Ks. Antoni Tatara