Reklama

Dla twojego dziecka

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 22/2012

Dzień Dziecka tuż, tuż... Rodzicu! Zamiast wymyślać kolejny zestaw mniej lub bardziej przydatnych zabawek - koniecznie odwiedź ze swoimi pociechami Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, bo w Stolicy Bajki macie szansę przeżyć niezapomniany 1 czerwca

W Stolicy Bajki w Pacanowie - jak zachęcają materiały reklamowe ECB - możesz „odkryć w sobie dziecko”, a Twoje pociechy fascynujący świat baśni i literatury dziecięcej, zamknięty w nowoczesnych formach. Będzie także mnóstwo dobrej zabawy podczas X Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Pod parasolem babek z piasku

Już z daleka powitają nas sylwetki gigantycznych babek z piasku (taką formę nadano nowoczesnym budynkom obiektu), które rozsiadły się w baśniowym ogrodzie. Po przekroczeniu progu tajemnicza wróżka-przewodnik wprowadzi nas przez „mysią norkę” w baśniowe, polskie i niepolskie światy. Tak więc np. we wspólnej zabawie przypisujemy znanym baśniom ich skrzydlatych bohaterów (kto pamięta „Dzikie łabędzie”…?), przeciskamy się wzdłuż smoczego cielska, siedzimy w stylizowanym baśniowym wagoniku, za oknami którego wirują, płyną, zaglądają - baśniowi ulubieńcy. O, muminki, a tam - Mały Książę! Wspólnie odgadujemy rebusy inspirowane literaturą dziecięcą, a w szklanych kulach odnajdziemy postaci z baśni rosyjskich, skandynawskich, litewskich, niemieckich, włoskich. I tajemniczy, oddychający, niesamowity ogród, w którym wystarczy przyłożyć ucho do „płatka” we wnętrzu kwiatowego kielicha-fotelika, aby popłynęła baśń...

A 1 czerwca?

- Będzie wyjątkowo - zachęca Karolina Kępczyk, dyrektor ECB im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jest oczywiście dostępna, tak jak przez cały rok - wystawa multimedialna i interaktywna „Bajkowy Świat”, ale przede wszystkim 1-3 czerwca trwa 10. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanów-Ukraina 2012. Gala Jubileuszowa Festiwalu przewidziana jest 3 czerwca.
Także w tym dniu wieczorem w TVP 1 będzie można obejrzeć zarejestrowane 20 maja widowisko „Gwiazdy na urodzinach Koziołka Matołka” (organizatorzy negocjują m.in. udział E. Górniak, Z. Wodeckiego, B. Kozidrak, M. Rodowicz, a całość wyreżyseruje L. Kumański).
Trzydniowy festiwal będzie przebiegał pod znakiem literatury i dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Pierwsze dni zdominują warsztaty teatralne, z wręczeniem na koniec Statuetki Mistrza Koziołka oraz nagród pieniężnych. Na zakończenie 3 czerwca przewidziany jest widowiskowy finał, poprowadzony przez Dorotę Chotecką i Radosława Pazurę. Będą m.in. konkursy, wspólne czytanie literatury ukraińskiej, zabawa na stadionie w wyodrębnionych strefach tematycznych.
Tego typu imprezy to prawdziwy magnes dla gości. - Od momentu otwarcia Centrum Bajki, czyli od 24 lutego 2010 r., odwiedziło nas już ponad 270 tys. gości. Jest to ok. 400-500 osób dziennie, a wśród nich grupy zorganizowane, przedszkola, szkoły podstawowe, firmy - to głównie w tygodniu. Natomiast w soboty i niedziele są to także turyści indywidualni, w tym goście zagraniczni z Czech, Węgier, Słowacji, Japonii, Francji, Niemiec - dodaje szefowa placówki.

Reklama

Skąd się wzięło ECB?

W sercach dzieci Pacanów zapisał się dzięki przygodom Koziołka Matołka, uwiecznionym przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. 1 czerwca 2003 r. pomysłodawca ECB i ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski nominował uroczyście Pacanów do rangi Europejskiego Centrum Bajki. Zorganizowano wówczas I Festiwal Kultury Dziecięcej, który stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego ośrodka kultury dziecięcej. Ideą przewodnią placówki stała się zasada: uczyć bawiąc, niemniej do obecnego stanu było jeszcze daleko…
W ramach prac nad przeobrażeniem Pacanowa w Europejskie Centrum Bajki, w 2005 r. został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.
Baśniowy Pacanów wciąż ożywiają nowe pomysły i inicjatywy. Od 2003 r. rokrocznie organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, z kolei od 2007 r. systematycznie proponowane są dziecięce Spotkania Mistrzów Teatru, Spotkania Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy (np. fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”).
W styczniu 2009 r. rozpoczęto realizację projektu „Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajek poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
15 lutego 2010 r. do użytku został oddany nowy budynek, wokół którego realizowany jest z kolei ciekawy projekt „Architektura krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca”. W efekcie społecznych debat i warsztatów w Pacanowie powstaje Park Postaci Bajkowych naprzeciwko nowej siedziby ECB, co w konsekwencji ma rzutować na kształt ogródków i podwórek Pacanowa.

Smaki i zapachy

Wśród atrakcji miejsca wysoko plasuje się niewątpliwie wystawa „Bajkowy Świat”, z ofertą dla szkół; jest także kino „Szkatułka”, bogaty księgozbiór posiada miejscowa biblioteka, jest możliwość skorzystania z warsztatów (nie tylko o tematyce literacko-baśniowej, także psychologicznej, np. samooceny, samorealizacji). Integralny i ważny dział stanowią ogrody tematyczne z bogactwem gatunków roślin i zakątkami inspirowanymi światem bajek. Są tutaj altany i kuźnia, upamiętniająca słynnych kowali z bajki „120 przygód Koziołka Matołka”. Jest tu także amfiteatr i m.in. ogród traw, a w nim 11 gatunków wieloletnich, które pobudzają wyobraźnię - kołysane wiatrem, szeleszczące i pachnące, są niczym brama do Tajemniczego Ogrodu…
Ponadto w Pacanowie koniecznie trzeba być w: bazylice mniejszej pw. św. Marcina z cudownym krucyfiksem Jezusa Konającego, z kultem potwierdzonym w źródłach od XVII wieku.

Kraków: Joanna Sadzik dyrektorem zarządzającym w Stowarzyszeniu Wiosna

2019-06-25 09:49

led / Kraków (KAI)

Joanna Sadzik, która do 4 lutego br. była prezesem Stowarzyszenia Wiosna, będzie pełniła funkcję dyrektora zarządzającego – taką uchwałę podjął nowy, wybrany w zeszłym tygodniu zarząd. Zarząd potwierdził też, że nie będzie wyciągać konsekwencji w stosunku do sygnalistów – osób, które w ostatnich miesiącach informowały media o nieprawidłowościach w Stowarzyszeniu.

4zmiana.pl
Joanna Sadzik

W przesłanym oświadczeniu poinformowano, że nowy zarząd Wiosny: prezes Anna Wilczyńska i wiceprezesi: Dominika Langer-Gniłka, Anna Korzycka i Łukasz Słoniowski, podjął w poniedziałek uchwałę, która formalizuje zawarte w środę porozumienie i postanowienie dotyczące zapewnienia reprezentatywności poszczególnych grup prowadzących projekty Stowarzyszenia Wiosna.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, „chodzi o zrobienie tego w taki sposób, aby formuła Stowarzyszenia w dojrzały sposób oddawała to, czym Wiosna stała się przez ostatnie lata: ruchem społecznym współtworzonym przez setki tysięcy osób”.

- By zrealizować ten cel, do grona członków Stowarzyszenia dołączą reprezentanci pracowników, wolontariuszy, ekspertów i partnerów. Odbędzie się to w drodze odpowiednich uchwał zarządu podjętych po konsultacjach z dotychczasowymi członkami Stowarzyszenia przed najbliższym zwyczajnym walnym zgromadzeniem, tj. w lipcu br. - napisano w oświadczeniu.

Potwierdzono również, że Joanna Sadzik będzie pełniła w Stowarzyszeniu funkcję dyrektora zarządzającego. Podkreślono, że jej „doświadczenie w zarządzaniu organizacją i przeprowadzeniu organizacji przez kryzys jest niekwestionowalne i szczególnie potrzebne dziś”.

Członkowie zarządu Wiosny zapewnili również, że dołożą wszelkich starań, by była ona organizacją „niezmiennie transparentną i godną zaufania”, a wszelkie zawierane umowy będą dostępne do wglądu. - Deklarujemy szacunek i działanie w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi, na których Wiosna została zbudowana, apolityczność i stanie na straży takich postaw organizacji – w tym partnerstw, kampanii, przekazów – które nie obrażają niczyich uczuć ani godności oraz nie angażują organizacji w polaryzujące politycznie tematy – brzmi treść uchwały.

Nowy zarząd Wiosny został wybrany w ubiegłym tygodniu, w nocy ze środy na czwartek. Decyzję podjęto po niemal dziewięciogodzinnych obradach.

Kryzys w stowarzyszeniu Wiosna trwał od września ub. r. i powstał po publikacji portalu Onet sugerującej, że lider stowarzyszenia ks. Jacek Stryczek stosował mobbing wobec pracowników. W wyniku publikacji kapłan podał się do dymisji, a w październiku walne zgromadzenie powołało ówczesną szefową Szlachetnej Paczki Joannę Sadzik. Potem prezesem stowarzyszenia został ks. Grzegorz Babiarz. W organizacji trwał jednak konflikt, dlatego krakowski sąd rejonowy ustanowił kuratora dla Stowarzyszenia - radcę prawnego Karola Tatarę, który wraz z wyborem nowego zarządu przestał pełnić swoją rolę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Gmina Wadowice podpisała ważną umowę z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie

2019-06-26 09:35

Marta Mastyło/ Uniwersytet Papieski Jana Pawła II

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, reprezentowany przez JM Rektora ks. prof. dr. hab. Wojciecha Zyzaka oraz Gmina Wadowice, którą reprezentował Burmistrz Wadowic - Bartosz Kaliński, podpisały umowę o partnerskiej współpracy w zakresie:

Archiwum UPJPII

- dydaktyczno - naukowym, między innymi poprzez organizację prowadzonych przez pracowników UPJPII otwartych wykładów, zwziązanych z postacią Świętego Jana Pawła II

- wypracowania koncepcji rozwoju ośrodka uczelni na terenie miasta Wadowice

- wymiany informacji, spostrzeżeń i doświadczeń

- wzajemnego promowania stron

Współpraca z instytucjami w Wadowicach nie jest dla Uniwersytetu czymś nowym. Dość przypomnieć ostatnią konferencję "Wadowice 7 czerwca 1979. 40 lat później", zorganizowaną wspólnie z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, czy niedawno zorganizowaną studencką pielgrzymkę do Wadowic pogłębiającą wiedzę o patronie Uczelni. Dr Paulina Guzik, pracownik naukowy Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej WNS UPJPII realizuje obecnie w Wadowicach część zdjęć do filmowego projektu "Jan Paweł II - Światowy Ambasador Humanistyki". Jednak wszystko, co zostało tutaj wymienione zasadzało się na współpracy z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Podpisanie umowy pomiędzy Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie a Gminą Wadowice o współpracy nie tylko gwarantuje, ale co najważniejsze, ułatwi poszerzenie zakresu wspólnych działań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem