Reklama

Dla twojego dziecka

Agnieszka Dziarmaga
Edycja kielecka 22/2012

Dzień Dziecka tuż, tuż... Rodzicu! Zamiast wymyślać kolejny zestaw mniej lub bardziej przydatnych zabawek - koniecznie odwiedź ze swoimi pociechami Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, bo w Stolicy Bajki macie szansę przeżyć niezapomniany 1 czerwca

W Stolicy Bajki w Pacanowie - jak zachęcają materiały reklamowe ECB - możesz „odkryć w sobie dziecko”, a Twoje pociechy fascynujący świat baśni i literatury dziecięcej, zamknięty w nowoczesnych formach. Będzie także mnóstwo dobrej zabawy podczas X Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Pod parasolem babek z piasku

Już z daleka powitają nas sylwetki gigantycznych babek z piasku (taką formę nadano nowoczesnym budynkom obiektu), które rozsiadły się w baśniowym ogrodzie. Po przekroczeniu progu tajemnicza wróżka-przewodnik wprowadzi nas przez „mysią norkę” w baśniowe, polskie i niepolskie światy. Tak więc np. we wspólnej zabawie przypisujemy znanym baśniom ich skrzydlatych bohaterów (kto pamięta „Dzikie łabędzie”…?), przeciskamy się wzdłuż smoczego cielska, siedzimy w stylizowanym baśniowym wagoniku, za oknami którego wirują, płyną, zaglądają - baśniowi ulubieńcy. O, muminki, a tam - Mały Książę! Wspólnie odgadujemy rebusy inspirowane literaturą dziecięcą, a w szklanych kulach odnajdziemy postaci z baśni rosyjskich, skandynawskich, litewskich, niemieckich, włoskich. I tajemniczy, oddychający, niesamowity ogród, w którym wystarczy przyłożyć ucho do „płatka” we wnętrzu kwiatowego kielicha-fotelika, aby popłynęła baśń...

A 1 czerwca?

- Będzie wyjątkowo - zachęca Karolina Kępczyk, dyrektor ECB im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Jest oczywiście dostępna, tak jak przez cały rok - wystawa multimedialna i interaktywna „Bajkowy Świat”, ale przede wszystkim 1-3 czerwca trwa 10. Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej. Pacanów-Ukraina 2012. Gala Jubileuszowa Festiwalu przewidziana jest 3 czerwca.
Także w tym dniu wieczorem w TVP 1 będzie można obejrzeć zarejestrowane 20 maja widowisko „Gwiazdy na urodzinach Koziołka Matołka” (organizatorzy negocjują m.in. udział E. Górniak, Z. Wodeckiego, B. Kozidrak, M. Rodowicz, a całość wyreżyseruje L. Kumański).
Trzydniowy festiwal będzie przebiegał pod znakiem literatury i dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Pierwsze dni zdominują warsztaty teatralne, z wręczeniem na koniec Statuetki Mistrza Koziołka oraz nagród pieniężnych. Na zakończenie 3 czerwca przewidziany jest widowiskowy finał, poprowadzony przez Dorotę Chotecką i Radosława Pazurę. Będą m.in. konkursy, wspólne czytanie literatury ukraińskiej, zabawa na stadionie w wyodrębnionych strefach tematycznych.
Tego typu imprezy to prawdziwy magnes dla gości. - Od momentu otwarcia Centrum Bajki, czyli od 24 lutego 2010 r., odwiedziło nas już ponad 270 tys. gości. Jest to ok. 400-500 osób dziennie, a wśród nich grupy zorganizowane, przedszkola, szkoły podstawowe, firmy - to głównie w tygodniu. Natomiast w soboty i niedziele są to także turyści indywidualni, w tym goście zagraniczni z Czech, Węgier, Słowacji, Japonii, Francji, Niemiec - dodaje szefowa placówki.

Reklama

Skąd się wzięło ECB?

W sercach dzieci Pacanów zapisał się dzięki przygodom Koziołka Matołka, uwiecznionym przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. 1 czerwca 2003 r. pomysłodawca ECB i ówczesny minister kultury Waldemar Dąbrowski nominował uroczyście Pacanów do rangi Europejskiego Centrum Bajki. Zorganizowano wówczas I Festiwal Kultury Dziecięcej, który stał się bodźcem do stworzenia nowoczesnego ośrodka kultury dziecięcej. Ideą przewodnią placówki stała się zasada: uczyć bawiąc, niemniej do obecnego stanu było jeszcze daleko…
W ramach prac nad przeobrażeniem Pacanowa w Europejskie Centrum Bajki, w 2005 r. został złożony wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Gminy Pacanów.
Baśniowy Pacanów wciąż ożywiają nowe pomysły i inicjatywy. Od 2003 r. rokrocznie organizowany jest Festiwal Kultury Dziecięcej, z kolei od 2007 r. systematycznie proponowane są dziecięce Spotkania Mistrzów Teatru, Spotkania Mistrzów Muzyki, ogólnopolskie konkursy (np. fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata”).
W styczniu 2009 r. rozpoczęto realizację projektu „Wypromowanie Pacanowa jako Europejskiej Stolicy Bajek poprzez cykl imprez i wydarzeń kulturalnych” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
15 lutego 2010 r. do użytku został oddany nowy budynek, wokół którego realizowany jest z kolei ciekawy projekt „Architektura krajobrazu czynnikiem kształtowania kultury miejsca”. W efekcie społecznych debat i warsztatów w Pacanowie powstaje Park Postaci Bajkowych naprzeciwko nowej siedziby ECB, co w konsekwencji ma rzutować na kształt ogródków i podwórek Pacanowa.

Smaki i zapachy

Wśród atrakcji miejsca wysoko plasuje się niewątpliwie wystawa „Bajkowy Świat”, z ofertą dla szkół; jest także kino „Szkatułka”, bogaty księgozbiór posiada miejscowa biblioteka, jest możliwość skorzystania z warsztatów (nie tylko o tematyce literacko-baśniowej, także psychologicznej, np. samooceny, samorealizacji). Integralny i ważny dział stanowią ogrody tematyczne z bogactwem gatunków roślin i zakątkami inspirowanymi światem bajek. Są tutaj altany i kuźnia, upamiętniająca słynnych kowali z bajki „120 przygód Koziołka Matołka”. Jest tu także amfiteatr i m.in. ogród traw, a w nim 11 gatunków wieloletnich, które pobudzają wyobraźnię - kołysane wiatrem, szeleszczące i pachnące, są niczym brama do Tajemniczego Ogrodu…
Ponadto w Pacanowie koniecznie trzeba być w: bazylice mniejszej pw. św. Marcina z cudownym krucyfiksem Jezusa Konającego, z kultem potwierdzonym w źródłach od XVII wieku.

Reklama

Watykan: zaprezentowano elektroniczny różaniec dla młodych

2019-10-15 19:31

vaticannews.va / Watykan (KAI)

W Watykanie zaprezentowano dziś elektroniczny różaniec. Działający wraz z mobilną aplikacją nie tylko ułatwia odliczanie kolejnych „Zdrowasiek”, ale proponuje bogaty materiał dydaktyczny, który uczy modlitwy różańcowej oraz proponuje różne rozważania.

stock.adobe.com

Jest to nowa inicjatywa Apostolstwa Modlitwy, czyli Światowej Sieci Modlitwy z Papieżem. Jak mówi jej dyrektor, chodzi tu o połączenie wielkiej tradycji duchowej z najnowszą techniką. Wszystko po to, aby zachęcić młodych do odmawiania różańca – mówi ks. Frédéric Fornos SJ.

„W tym nadzwyczajnym miesiącu misyjnym, pamiętając, że modlitwa stanowi centrum misji Kościoła, proponujemy Click To Pray eRosary – elektroniczny różaniec, aby nauczyć młodych modlić się o pokój na świecie. Na ostatnich Światowych Dniach Młodzieży papież poprosił nas, byśmy pomogli młodym modlić się o pokój – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Fornos. – Wiemy, jak bardzo świat potrzebuje dziś pokoju. Podjęliśmy więc różne inicjatywy, a teraz w październiku, miesiącu różańca, wprowadzamy tę nową pomoc, aby młodzi mogli modlić się o pokój w ich cyfrowym świecie. Stosując najbardziej zaawansowaną technologię, uczymy młodych różańca, bo niekiedy nie wiedzą, jak to robić. Jest to różaniec z obrazkami, z audioprzewodnikiem, z pedagogią, która stopniowo wprowadza nas w modlitwę w intencji wielkich wyzwań ludzkości i misji Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przy Muzeum Ziemi Wieluńskiej posadzono „Dąb Pamięci”

2019-10-16 08:31

Zofia Białas

„Dąb Pamięci” oznaczony numerem 13 został posadzony na placu przed Muzeum Ziemi Wieluńskiej 10 października 2019 r. W tym dniu wieluńscy muzealnicy wspominali 93. rocznicę powstania pierwszego wieluńskiego muzeum oraz przypadający w tym dniu Światowy Dzień Drzewa.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej

Pierwsze muzeum powstało w wieluńskim zamku 10 października 1926 r. Jego inicjatorką była Felicja Rymarkiewiczowa, właścicielka Niedzielska. Obydwa wydarzenia – 93. rocznica powstania pierwszej wieluńskiej placówki muzealnej i Światowy Dzień Drzewa stały się okazją do świętowania i upamiętnienia rocznicy powstania muzeum posadzeniem „Dębu Pamięci” obok budynku obecnego Muzeum Ziemi Wieluńskiej, mieszczącego się w dawnym klasztorze sióstr Bernardynek.

Muzeum utworzone w 1926 roku przestało funkcjonować w czasie okupacji niemieckiej. Placówka została ograbiona ze swoich zbiorów. Wiele eksponatów bezpowrotnie przepadło. Odrodzenie przyszło dopiero w roku 1964. Wielkie zasługi dla odtworzenia Muzeum należy przypisać profesorowi Tadeuszowi Olejnikowi. To dzięki jego staraniom placówka została powołana do życia na nowo, a jej zbiory dziś są jednymi z ważniejszych w województwie łódzkim. O tym wszystkim mówił Jan Książek- dyrektor placówki.

„Dąb Pamięci”, posadzony w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej stanie się żywym pomnikiem dramatu miasta Wielunia i dramatu młodej instytucji kulturalnej ( w 1939 roku miała zaledwie 13 lat)

Sadzonki 80 oznaczonych certyfikatem „Dębów Pamięci” dla wielu szkół i instytucji przygotowało  Nadleśnictwo Wieluń pod patronatem Burmistrza Wielunia Pawła Okrasy. Piękna akcja „80 dębów na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej”. Sadzonki wyhodowano z nasion dębu szypułkowego (Quercus robur) oznaczonego numerem 181, potomka najstarszego w Polsce „Dębu Chrobrego”, posadzonego na Wieluńskim Rynku 3 września 2006 roku.

Muzeum otrzymało sadzonkę z numerem 13. Została ona posadzona w przylegającym do muzeum parku im. Rotmistrza Witolda Pileckiego. Numer sadzonki to także numer budynku, pod jakim przy ulicy Narutowicza znajduje się Muzeum.

Posadzenie „Dębu Pamięci” idealnie wpisało się w obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i w 93. rocznicę powstania muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem