Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Uciążliwie poszukiwany luksus

[ TEMATY ]

ludzie

praca

Monika Jaworska

Ludzie pracy modlili się podczas 31. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasnej Górze, która odbywała się 14 i 15 września. Rozpoczęła się w sobotę 14 września Mszą św., której przewodniczył biskup Piotr Greger. Odnosząc się do krzyża Chrystusowego, w homilii wyjaśniał: - Przesłanie Jezusowego znaku zwycięstwa stanowi także dowód bezgranicznego dowartościowania człowieka. Tego człowieka, którego podstawowym zadaniem nadanym przez Boga-Stwórcę jest powinność pracy. Rozpięte na krzyżu ręce Chrystusa uczą nas wrażliwości wobec drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który poszukuje pracy, albo został jej pozbawiony. To jeden z poważniejszych problemów współczesnego świata. Bezrobocie dotyka coraz większą liczbę ludzi, staje się zjawiskiem masowym - podkreślił, przytaczając następnie słowa kard. Augusta Hlonda, że „bezrobocie to koszmarne zjawisko w naszym życiu. To krwawy upiór, który nie w bójce, ale w prawdzie wżera się coraz bardziej w żywy organizm ludzkości”.

Reklama

Biskup stwierdził, że dzisiaj tysiące ludzi pozostają bez szans na zabezpieczenie podstawowych potrzeb. Brak pracy skutkuje zagubieniem się w nowej rzeczywistości, dramatami ludzkimi, konfliktami rodzinnymi. Bezrobocie dezintegruje społeczność, rodzinę, prowadząc często do jej rozbicia. Z tym nie radzą sobie jednostki ani państwo. Z innych skutków wymienił biedę prowadzącą do nędzy i gwałtowny wzrost patologii społecznych, które w Polsce już są wysokie. Wg najnowszych statystyk człowiek pozostający bez pracy więcej niż rok ma skłonności do zachowana patologicznych, w tym do nadużywania alkoholu. To powoduje też agresję, bezradność, poczucie bycia zbędnym i niepotrzebnym.

- Praca nie jest już czymś normalnym, czym powinna być, ale staje się uciążliwie poszukiwanym luksusem. Człowiek bezrobotny sam sobie nie poradzi. Problemu bezrobocia nie można rozwiązać bez zaangażowania osób nim zagrożonych, zarówno pracowników, jak i pracodawców. W myśl społecznej nauki Kościoła potrzeba wypracowania przez wszystkich programu walki z tą plagą bezrobocia. Praca powinna ludzi łączyć, a nie dzielić. Na obniżeniu bezrobocia i jego wyeliminowaniu wszyscy zyskują, a jeśli ono rośnie, to każdy coraz więcej traci - podkreślił, apelując na koniec o kształtowanie w sobie wrażliwości na potrzebujących, cierpiących i niosących ciężar krzyża bezrobocia. Pielgrzymka zakończyła się następnego dnia Mszą św. na szczycie pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

2013-10-01 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie Pracy, i ludzie bez pracy...

[ TEMATY ]

pielgrzymka

ludzie

Solidarność

Bożena Sztajner

32. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy trwa na Jasnej Górze w niedzielę, 21 września. Doroczne spotkanie gromadzi przede wszystkim ludzi związanych z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”. Na placu jasnogórskim, pomimo deszczu, widać setki transparentów z logo „Solidarności”. W pielgrzymce uczestniczy ponad 10 tys. pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy w tej samej łodzi – Caritas wobec migrantów i uchodźców

2021-09-23 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

migranci

Materiały prasowe Caritas Polska

„Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy podążali razem ku coraz szerszemu „my”, abyśmy odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony” – napisał papież Franciszek w przesłaniu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w Kościele 26 września. Jedną z odpowiedzi polskiego Kościoła na ten apel jest działalność Caritas Polska.

W liczącym blisko 280 tys. mieszkańców Groznym emerytowana księgowa Zulay i młoda nauczycielka Raisa nigdy się nie spotkały. Dziś mijają się na schodach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Raisa jest w Polsce od 2011 r., Zulay przyjechała rok później. Wojna w Czeczenii była już wówczas od kilku lat oficjalnie zakończona.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję