Reklama

„Chcę do was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego”

Z nowym Ordynariuszem diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Marianem Rojkiem, podczas tegorocznych uroczystości odpustowych w Krasnobrodzie rozmawiał dyrektor Katolickiego Radia Zamość ks. Jacek Rak
Edycja zamojsko-lubaczowska 30/2012

KS. JACEK RAK: - Przybywa ks. Biskup do nas z archidiecezji przemyskiej, aby posługiwać nam z hasłem „Eucharystia chlebem życia”. Czy to jest też przesłanie dla nas?

BP MARIAN ROJEK: - Myślę, że to przesłanie jest zawsze aktualne. Ono nigdy nie utraciło swojej wartości i ono zawsze, dopóki my będziemy żyli na tym świecie, dopóki człowiek będzie tajemnicą Eucharystii i obecności Chrystusa, to misterium „łamania chleba” jest dla każdego z nas ważne teraz i w przyszłości. Jest to jak najbardziej aktualne hasło, wezwanie i taki program, propozycja do pogłębiana swojej eucharystycznej świętości.

- Tak się złożyło, ze zaproszenie, które zostało skierowane kilka miesięcy temu do ks. Biskupa, zostało zrealizowane jak gdyby „prymicją maryjną” tutaj w naszym Sanktuarium Krasnobrodzkim. Czy w posługiwaniu ks. Biskupa rys maryjny też będzie obecny?

- Myślę, że na pewno. Tym bardziej, że to sama obecność Boża podsuwa, podpowiada. Bo to przecież nie my wybraliśmy, czy jakoś ustawiali terminy. To Pan Bóg sam w ten sposób jakoś pokierował, że ta pierwsza możliwość spotkania tu, w tej diecezji, odbywa się w tym największym, najpiękniejszym Sanktuarium Maryjnym diecezji zamojsko-lubaczowskiej. I niewątpliwie taka jest wola Boża, takie jest pragnienie. Zresztą, czy można wyobrazić sobie Jezusa Chrystusa bez Bożej Matki? To jest niemożliwe.

- Warto zauważyć, że dzisiaj bardzo wielu pielgrzymów było w naszym sanktuarium. I ci, którzy włączyli się w tę piękną modlitwę nas wszystkich, będą wypraszać potrzebne łaski. Myślę, że za kilka miesięcy ks. Biskup pozna naszą diecezję. Zostanie przyjęty przez diecezjan. Czy Rok Wiary szczególnie zaznaczy się w najbliższych miesiącach duszpasterzowania ks. Biskupa?

- Oczywiście. Myślę, że tak. Proszę być świadomym tego, że ja „nie odkrywam Ameryki”. Ten Kościół tu jest żywy. On ma swoje tradycje, swoje korzenie, swoją historię, swój rytm życia. Ten jakby krwiobieg w organizmie kościelnym tej diecezji bije normalnie. Ja nie wchodzę w jakąś całkowitą nowość. Po prostu na pewnym etapie wnikam, delikatnie próbuję wejść w to aktywne życie duszpasterskie. Także i życie, gdy chodzi o tajemnicę wiary, w tym Roku Wiary. To po prostu jest delikatne wejście i podjęcie tych tematów, tych prądów, tych elementów, tych nurtów, które istnieją w tej wielkiej rzece, jaką jest Kościół zamojsko-lubaczowski. Myślę, że ta diecezjalna rzeka prowadzi nas do oceanu, oceanu miłości Bożego Miłosierdzia. Myślę, że to jest na dzisiejsze dni bardzo ważne, przy tych różnych strapieniach codzienności życia, żeby mieć nadzieję, ufność, oparcie i to odwołanie do Bożego Miłosierdzia. Tego Miłosierdzia życzę każdemu.
Za Was, Drodzy Siostry i Bracia, modlę się w mojej modlitwie codziennej. Jesteście w moim sercu zawarci i o Was pamiętam w sposób szczególny. Pamiętam o osobach cierpiących, na różne sposoby dźwigających tajemnice swojego krzyża. Równocześnie chcę zaapelować tak, jak to w homilii mówiłem, o wołaniu tutaj, w domu Matki Bożej. Tak chcę do Was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego. Abyście umacniali, ogarniali i brali pod ręce siłą, mocą swojej modlitwy i świętością swojego życia.

- Obiecujemy z całego serca.

- Bóg zapłać. Serdecznie dziękuję. Wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz błogosławię.

Ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej odbędzie się 11 sierpnia (sobota) br., o godz. 11.00. Ks. Biskupa i Jego posługę w diecezji zamojsko-lubaczowskiej polecajmy Bogu w naszych modlitwach.

Reklama

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: inauguracja szopki na Placu św. Piotra

2019-12-06 11:03

azr (KAI) / Watykan

Na Placu św. Piotra odsłonięto bożonarodzeniową szopkę i zapalono lampki na choince. Tegoroczone symbole Bożego Narodzenia są darem z terenów, przez które przechodził front I wojny światowej i które w ubiegłym roku zostały nawiedzone przez silne nawałnice.

Włodziemierz Rędzioch

Ponad 26-metrowy świerk pochodzi z płaskowyżu Asiago w regionie Veneto, natomiast wykonana z drewna szopka jest darem mieszkańców przysiółka Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga i została zamontowana na placu św. Piotra przez strażaków przybyłych z tej wioski, liczącej 1400 mieszkańców. W odsłonięciu szopki wzięli udział m.in. przewodniczący oraz sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Watykańskiego: kard. Giuseppe Bertello oraz bp Fernando Vérgez Alzaga.

Tego samego dnia papież przyjął na audiencji pielgrzymów z diecezji, które ofiarowały świąteczne symbole. Także w czwartek w Auli Pawła VI odsłonięto szopkę bożonarodzeniową, która jest darem dla papieża Franciszka od wolontariuszy z regionu Veneto, nawiedzanego tej jesieni przez wyjątkowo niebezpieczne powodzie. Obie szopki oraz choinkę będzie można oglądać do 12 stycznia. W ten sposób kontynuowany jest zwyczaj, zapoczątkowany przez papieża Jana Pawła II w 1982 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem