Reklama

„Chcę do was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego”

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2012

KS. JACEK RAK: - Przybywa ks. Biskup do nas z archidiecezji przemyskiej, aby posługiwać nam z hasłem „Eucharystia chlebem życia”. Czy to jest też przesłanie dla nas?

BP MARIAN ROJEK: - Myślę, że to przesłanie jest zawsze aktualne. Ono nigdy nie utraciło swojej wartości i ono zawsze, dopóki my będziemy żyli na tym świecie, dopóki człowiek będzie tajemnicą Eucharystii i obecności Chrystusa, to misterium „łamania chleba” jest dla każdego z nas ważne teraz i w przyszłości. Jest to jak najbardziej aktualne hasło, wezwanie i taki program, propozycja do pogłębiana swojej eucharystycznej świętości.

- Tak się złożyło, ze zaproszenie, które zostało skierowane kilka miesięcy temu do ks. Biskupa, zostało zrealizowane jak gdyby „prymicją maryjną” tutaj w naszym Sanktuarium Krasnobrodzkim. Czy w posługiwaniu ks. Biskupa rys maryjny też będzie obecny?

- Myślę, że na pewno. Tym bardziej, że to sama obecność Boża podsuwa, podpowiada. Bo to przecież nie my wybraliśmy, czy jakoś ustawiali terminy. To Pan Bóg sam w ten sposób jakoś pokierował, że ta pierwsza możliwość spotkania tu, w tej diecezji, odbywa się w tym największym, najpiękniejszym Sanktuarium Maryjnym diecezji zamojsko-lubaczowskiej. I niewątpliwie taka jest wola Boża, takie jest pragnienie. Zresztą, czy można wyobrazić sobie Jezusa Chrystusa bez Bożej Matki? To jest niemożliwe.

- Warto zauważyć, że dzisiaj bardzo wielu pielgrzymów było w naszym sanktuarium. I ci, którzy włączyli się w tę piękną modlitwę nas wszystkich, będą wypraszać potrzebne łaski. Myślę, że za kilka miesięcy ks. Biskup pozna naszą diecezję. Zostanie przyjęty przez diecezjan. Czy Rok Wiary szczególnie zaznaczy się w najbliższych miesiącach duszpasterzowania ks. Biskupa?

- Oczywiście. Myślę, że tak. Proszę być świadomym tego, że ja „nie odkrywam Ameryki”. Ten Kościół tu jest żywy. On ma swoje tradycje, swoje korzenie, swoją historię, swój rytm życia. Ten jakby krwiobieg w organizmie kościelnym tej diecezji bije normalnie. Ja nie wchodzę w jakąś całkowitą nowość. Po prostu na pewnym etapie wnikam, delikatnie próbuję wejść w to aktywne życie duszpasterskie. Także i życie, gdy chodzi o tajemnicę wiary, w tym Roku Wiary. To po prostu jest delikatne wejście i podjęcie tych tematów, tych prądów, tych elementów, tych nurtów, które istnieją w tej wielkiej rzece, jaką jest Kościół zamojsko-lubaczowski. Myślę, że ta diecezjalna rzeka prowadzi nas do oceanu, oceanu miłości Bożego Miłosierdzia. Myślę, że to jest na dzisiejsze dni bardzo ważne, przy tych różnych strapieniach codzienności życia, żeby mieć nadzieję, ufność, oparcie i to odwołanie do Bożego Miłosierdzia. Tego Miłosierdzia życzę każdemu.
Za Was, Drodzy Siostry i Bracia, modlę się w mojej modlitwie codziennej. Jesteście w moim sercu zawarci i o Was pamiętam w sposób szczególny. Pamiętam o osobach cierpiących, na różne sposoby dźwigających tajemnice swojego krzyża. Równocześnie chcę zaapelować tak, jak to w homilii mówiłem, o wołaniu tutaj, w domu Matki Bożej. Tak chcę do Was wołać, abyście nie pozostawiali mnie samego. Abyście umacniali, ogarniali i brali pod ręce siłą, mocą swojej modlitwy i świętością swojego życia.

- Obiecujemy z całego serca.

- Bóg zapłać. Serdecznie dziękuję. Wszystkich pozdrawiam i jeszcze raz błogosławię.

Ingres bp. Mariana Rojka do katedry zamojskiej odbędzie się 11 sierpnia (sobota) br., o godz. 11.00. Ks. Biskupa i Jego posługę w diecezji zamojsko-lubaczowskiej polecajmy Bogu w naszych modlitwach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ratyzbona: szczegóły uroczystości pogrzebowej ks. Georga Ratzingera

2020-07-02 10:14

[ TEMATY ]

Ratzinger

pl.wikipedia.org

ks. prał. Georg Ratzinger

Niemiecka diecezja Ratyzbona okryła się żałobą po śmierci znanego kapłana. W wieku 96 lat zmarł 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat Benedykta XVI. Przez 30 lat był kapelmistrzem w katedrze ratyzbońskiej i kierownikiem chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen”.

Uroczystości pogrzebowe, zmarłego w wieku 96 lat, ks. Georga Ratzingera odbędą się 8 lipca w Ratyzbonie.

Nie wiadomo czy weźmie w nich udział Benedykt XVI. Brat papieża seniora zostanie pochowany w grobie należącym do fundacji chóru katedralnego Domspatzen.

Rzecznik diecezji ratyzbońskiej Clemens Neck pytany przez niemiecką agencję katolicką KNA, czy na pogrzeb swego brata przyjedzie papież senior, odpowiedział, że na razie nie posiada takie informacji. W czerwcu Benedykt XVI odwiedził chorego brata. Biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, wspomina, że podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy: „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”.

Ks. Georg Ratzinger kierował przez 30 lat kierował ratyzbońskim chórem chłopięcym Regensburger Domspatzen, którego członkowie pożegnają go już w niedzielę 5 lipca, podczas nieszporów w intencji Zmarłęgo. W nabożeństwie weźmie udział 220 śpiewaków. Wierni nie mogą w nich uczestniczyć ze względu na panujące jeszcze przepisy związane z koronawirusem. Całość będzie transmitowana na żywo na stronie internetowej diecezji.

Zmarły 1 lipca ks. Georg Ratzinger, brat papieża-seniora Benedykta XVI, wieloletni kapelmistrz w katedrze ratyzbońskiej i kierownik chóru chłopięcego „Regensburger Domspatzen” nie zostanie pochowany w rodzinnym grobie na cmentarzu w Ziegetsdorf. Miejscem jego pochówku będzie grób należący do fundacji chóru katedralnego “Domspatzen” na cmentarzu katolickim w Ratyzbonie, poinformowała niemiecką agencję katolicką KNA dyrekcja chóru.

Na cmentarzu w Ziegetsdorf są pochowani rodzice braci Ratzingerów oraz ich starsza siostra Maria. Według tamtejszej parafii św. Józefa, na tym cmentarzu już od 15 lat nie prowadzi się pochówków w ziemi. Pytana o szczegóły pracownica parafii wyjaśniła, że problemy stwarza bardzo gliniasta ziemia na cmentarzu i nie odpływają wody gruntowe. Z tego powodu możliwe są tylko pochówki w urnach.

„Domspatzen” mają swój grób na tzw. dolnym cmentarzu katolickim w Ratyzbonie położonym nieopodal dworca głównego.

„Drogi kapelmistrzu, byłeś dla mnie bratem w kapłaństwie i doradcą. Twoja muzyka była dla mnie szkołą modlitwy i drogowskazem dla wiary. Niezliczone liturgie w katedrze Ratyzbony i innych kościołach zawdzięczają swemu dyrygentowi piękno, serdecznie ciepło i podniosłość, potrafiłeś przemieniać sale koncertowe w świątynie”, napisał na internetowej stronie diecezji miejscowy biskup Rudolf Voderholzer. Za tę szczególną posługę kapłańską hierarcha podziękował Zmarłemu także „w głębokiej łączności z wieloma ludźmi, których serca napełniłeś pełnią Twojej duchowości”.

W dniach 18-22 czerwca bp Voderholzer towarzyszył papieżowi seniorowi Benedyktowi XVI, który przyjechał do Ratyzbony, aby odwiedzić swego ciężko chorego brata. Podczas tych pięciu dni bracia widzieli się dziewięć razy, kiedy „było mało słów, wiele ufnych gestów, a przede wszystkim wspólna modlitwa”, wspominał biskup Ratyzbony. Na stronie diecezji została otwarta elektroniczna księga kondolencyjna.

Z wielkim uznanie wspomina ks. Georga Ratzingera arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kardynał Reinhard Marx. Były przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec podkreślił, że jako „zwierzchnik rodzinnej archidiecezji Zmarłego czuje się bardzo związany z nim oraz z jego bratem Benedyktem XVI”. Przy tej okazji przypomniał, że bracia Georg i Joseph Ratzingerowie razem przyjęli świecenia kapłańskie w 1951 roku.

„W tej sytuacji czuję szczególną bliskość z papieżem-seniorem, który stracił swego brata”, dodał kard. Marx. Podkreślił, że swoją niedawną wizytą w Ratyzbonie Benedykt XVI dał „prawdziwy znak miłości bliźniego”. Z uznaniem podkreślił, że ks. prałat Georg Ratzinger większość swego życia kapłańskiego spędził w Ratyzbonie, a poprzez muzykę kościelną dawał szczególny wyraz miłości Boga.

“Śpiewy jego ‘Domspatzen’ będą mu towarzyszyły w Niebie”, czytamy na stronie światowej sławy ratyzbońskiego chóru chłopięcego. Ich śpiew – przy zachowaniu przepisów na czas koronawirusa – będzie stanowił oprawę muzyczną podczas Mszy św. żałobnej za wieloletniego dyrygenta zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: wkrótce święcenia biskupie abp. nominata Jagodzińskiego

2020-07-06 21:23

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

diecezja.kielce.pl

Święcenia biskupie arcybiskupa nominata Henryka Jagodzińskiego odbędą się w sobotę 18 lipca w bazylice kieleckiej, przez posługę abp. Jana Romeo Pawłowskiego – delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej oraz współkonsekratorów: abp. Salvatore Pennacchio – nuncjusza apostolskiego w Polsce. W niedzielę 19 lipca odbędzie się jego Msza św. prymicyjna w rodzinnym Małogoszczu.

Pochodzący z diecezji kieleckiej kapłan został mianowany przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. nuncjuszem apostolskim w Ghanie. Przyjął zawołanie „Na krańce świata” („In fines orbis”).

Jak powiedział KAI arcybiskup nominat – spodziewa się gości z Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Litwy i USA, choć sytuacja epidemiczna jest nadal trudna i determinuje podróże międzynarodowe.

Przyszły arcybiskup jest inkardynowany do diecezji kieleckiej. Zna języki obce: włoski, francuski, angielski, chorwacki, rosyjski, hiszpański. Pasją duchownego jest pisanie książek i podróże oraz poznawanie świata. Obecnie przygotowuje publikację – zbiór opowiadań dotyczący peryferii miast europejskich.

Dla dobrego funkcjonowania organizmu i owocnej pracy, wydaje mi się, potrzebny jest także odpoczynek, i świeże spojrzenie, które można uzyskać w pewnych okolicznościach, dopiero z pewnego dystansu – mówi arcybiskup tłumacząc swoje pisarskie hobby. Do jego ulubionych zajęć należy także jazda konna i na rowerze.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.

Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r.

Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi, pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.

Ks. Jagodziński jest autorem kilku książek, m.in.: „Na przedmurzu chrześcijaństwa... : błogosławiony kardynał Alojzije Stepinac i Chorwacja”, (Jedność 2009); „By łamać chleb i składać dziękczynienie: kapłaństwo w pismach niektórych Ojców Apostolskich”,(Jedność 2010); „Wiara kapłana”(Petrus 2014).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję