Reklama

Warsztaty z Panem Bogiem

Trzeba będzie wybierać między Czerwińskiem, Ołtarzewem, Niepokalanowem i Serpelicami nad Bugiem. Właśnie tam, w tym samym czasie, odbędą się spotkania młodzieży, organizowane przez warszawskie i podwarszawskie zgromadzenia zakonne

Szkoda, że nie można być o jednym czasie wszędzie. Trzeba będzie wybierać między miejscowościami, ale i między franciszkanami, kapucynami, pallotynami i salezjanami, którzy spotkania młodych organizują, oraz ich duchowościami.
Franciszkanin o. Grzegorz Szymanik, bywał na różnych takich spotkaniach i wie, że różnice między nimi łatwo dostrzec. - Wszystkie reprezentują różne duchowości, style - mówi o. Szymanik. Kto zna duchowość tych czterech zgromadzeń, wie czego się spodziewać po spotkaniach. Wszystkie są dla tych, którzy pod koniec wakacji szukają bardziej wspólnoty niż samotni. Na wszystkich z nich frekwencja nie zawodzi organizatorów. - Wyraźnie widać, że młodzi ludzie potrzebują takich wspólnot, bycia razem i wspólnego doświadczania wiary.
Po raz szósty odbędzie się Pallotyńskie Spotkanie Młodych w podwarszawskim Ołtarzewie. Dla wielu to kropka nad „i” w wakacyjnych przeżyciach. Przyjeżdżają, by zaznać wspólnoty z Bogiem i ludźmi, by spotkać znajomych i zawrzeć znajomości, by modlić się i by radować się byciem ze sobą - twierdzą organizatorzy. W tym roku proponują zatrzymanie się nad hasłem: „Kościół naszym domem”.
- Chcemy zastanowić się wspólnie, czy rzeczywiście czujemy się w Kościele jak w domu i co to właściwie znaczy - wyjaśnia ks. Marek Chmielniak, pallotyn odpowiedzialny za organizacje spotkania. Spotkanie odbędzie się 24 i 25 sierpnia, tradycyjnie w Wyższym Seminarium Duchownym pallotynów w Ołtarzewie. Ale będzie też nowość...
- Złamiemy trochę konwencje z poprzednich lat i przewidujemy wieczorne przejście z Ołtarzewa do Ożarowa do sanktuarium Miłosierdzia Bożego na nabożeństwo. Tam w adoracyjnej modlitwie prowadzonej przez scholę PSM, będziemy mogli uwielbić Boga - mówi ks. Chmielniak. - To zupełna nowość, dotychczas spotkanie odbywało się w całości na terenie seminarium.
Jak podkreśla ks. Marek Chmielniak, spotkanie w Ołtarzewie jest przeznaczone szczególnie dla osób, które są zagubione w swoich środowiskach. - Tu zobaczą, że doświadczenie wiary nie jest niszowe. Część uczestników się już zna, są w jakiś sposób związani z pallotynami, niektórzy przyjadą po raz kolejny. Wielu z nich chwali sobie warsztaty, które, jak co roku będą towarzyszyć spotkaniom.
Spotkanie potrwa dwa dni, bogaty program powoduje, że oba są wypełnione po brzegi. Możliwe, że taki kształt spotkanie w Ołtarzewie będzie mieć po raz ostatni, bo pallotyni myślą o ich wydłużeniu, żeby młodzież nie musiała biec z jednego miejsca na drugie, czasem dosłownie. Po raz pierwszy na spotkanie w tym roku odwiedzi ks. bp Marek Solarczyk, który odprawi jedną z Mszy Św.

Reklama

Campo Bosko

Nad spotkaniami Campo Bosko, organizowanymi w 23-26 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą przez mazowieckich salezjanów, unosi się - jak ocenia ks. Sławomir Piotrowski - specyficzny duch zgromadzenia. - Atmosfera jest rodzinna, łączy poczucie wspólnoty, doświadczania żywego Kościoła - mówi ks. Sławomir. Hasło spotkań „Owce czy Wilki” nawiązuje do pierwszego proroczego snu patrona salezjanów - św. Jana Bosko.
Kilkuset młodych ludzi którzy przyjadą do Czerwińska, będą mogli wziąć udział w „Warsztatach dla ducha” dla przyszłych ojców i dla przyszłych matek. A także warsztatach kierownictwa duchowego i przyjaźni. A w sobotę 25. sierpnia po raz pierwszy w prawie dwudziestoletniej historii spotkań - w ślubach wieczystych kilku młodych salezjanów.

Drugi oddech nad Bugiem

Część uczestników wszystkich spotkań szła wcześniej na Jasną Górę i trafi na nie niemal prosto z pielgrzymek. Jeśli dla kogoś pielgrzymka to jeszcze mało, warszawscy kapucyni zapraszają na spotkanie „Golgota Młodych” do Serpelic nad Bugiem. Tu z pewnością licealiści i studenci (tylko ich się tu zaprasza) będą mogli pogłębić to, co słyszeli w drodze do Częstochowy. Ale, jak mówi br. Adam Zwierz, organizator „Golgoty”, będą mogli oddalić się od codziennej, często niepotrzebnej gonitwy i złapać drugi oddech (stąd główne hasło tegorocznych spotkań: „Respiracja”).
- Nie będą omawiane biologiczne aspekty oddechu, ale sposoby na to, aby odnaleźć go w Kościele. Jak to rozumieć? Oddechem chrześcijanina jest modlitwa i to o niej będziemy mówić, o „respiracio amoris”, modlitwie do Boga, która bierze swój początek w Duchu Świętym - zachęcają do udziału w „Golgocie” warszawscy kapucyni na stronie w internecie. - Jeśli czujesz, że się dusisz, przyjedź, aby wspólnie nauczyć się oddychać pełną piersią. - Jednym z wątków będzie nauka modlitwy - mówi br. Adam Zwierz. - Będzie modlitwa i kontemplacja nad ikoną, medytacja nad słowem, modlitwa wstawiennicza. A wszystko zmierza do większej więzi z Bogiem. Dlatego nasze spotkania, to bardziej rekolekcje niż impreza młodzieżowa.
Do Serpelic nad brzegiem Bugu w ubiegłym roku przyjechało ponad 700 osób z całej Polski, pomagało im 50 kapłanów, braci i sióstr zakonnych. W tym roku ma być ich nieco więcej.

Bardziej rekolekcje niż impreza

Choć Rekolekcyjne Spotkanie Młodych Max Festiwal w Niepokalanowie potrwa dłużej niż w Ołtarzewie i Czerwińsku (22-26. sierpnia), ale i tam program będzie bogaty. - W tym roku tematem będzie Eucharystia i wszystko co z nią związane. Tematyka nie łatwa ale przystępnie podana, z pewnością trafi do uczestników - mówi o. Grzegorz Szymanik.
Tym bardziej, że uczestnicy - których ma być, według ocen franciszkanów, jak w ubiegłym roku, około 300 - wiedzą już, co ich może spotkać w Niepokalanowie. Niektórzy licealiści i studenci będą tam nie po raz pierwszy. Swój udział zapowiedział już abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W programie jest m.in. procesja Eucharystyczna na wzór procesji Bożego Ciała z konferencją o historii i teologii procesji, Msza św., prezentacje o cudach Eucharystycznych, filmy, spotkania w grupach i świadectwa.
Będzie możliwość zajrzenia do jednego z „namiotów tematycznych” i porozmawiania na prezentowane tematy, a także możliwość indywidualnej rozmowy z zakonnikami, czy też spowiedzi. Ale będą także koncerty i wspólna zabawa. Zresztą, muzyka i koncerty odgrywają niepoślednia rolę we wszystkich czterech spotkaniach.
W Ołtarzewie u pallotynów muzyczna gwiazda spotkania zmienia się co roku. - W tym roku w piątek wieczorem zagra i zaśpiewa zespół New Life’M, jedna z bardziej znanych grup muzyki chrześcijańskiej - mówi ks. Marek Chmielniak. Ten sam zespół dzień później zagra na Max-Festiwalu w Niepokalanowie. W Serpelicach wystąpi natomiast zespół ETNA Kontrabande z muzyką z gatunku chrześcijańskiego reggae-ska, a w Czerwińsku m.in. akustyczna kapela Acoustic Praise.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: ta wojna może mieć tylko jeden wynik – albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa

2022-11-26 13:17

[ TEMATY ]

premier

Mateusz Morawiecki

wojna na Ukrainie

PAP/Viacheslav Ratynskyi

W wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik: albo Ukraina wygra, albo przegra cała Europa – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę spotkał się w Kijowie z premierami Ukrainy i Litwy w ramach Trójkąta Lubelskiego.

W Kijowie odbyło się w sobotę spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem szefów rządów Polski, a także Ukrainy Denysa Szmyhala i Litwy Ingridy Simonyte, podczas którego premierzy podpisali deklarację o współpracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję