Reklama

Ciechanowskie Spotkania Muzealne

Wydarzyło się w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkolenie dla pracowników służby zdrowia

Od 3 do 5 maja br. w ośrodku Caritas Diecezji Płockiej w Popowie nad Bugiem trwało ogólnopolskie szkolenie pracowników opieki paliatywnej, zorganizowane przez diecezjalną Caritas. W kursie wzięli udział pracownicy różnych ośrodków opieki nad terminalnie chorymi. Program szkolenia dotyczył medycznych, psychologicznych i społecznych skutków ostatniej fazy chorób nowotworowych.

Uczestników kursu odwiedził 3 maja bp Roman Marcinkowski, który odprawił Mszę św. i wygłosił homilię. Ksiądz Biskup przywołał w niej wydarzenia z kapłańskiego życia, w których zetknął się z osobami nieuleczalnie chorymi. Porównując oba rodzaje służby chorym: kapłańską i medyczną - zachęcił uczestników kursu, by byli nie tylko fachowcami niosącymi pomoc ściśle medyczną, lecz także dobrymi Samarytanami dającymi chorym nadzieję i umocnienie.

Ksiądz Biskup przywołał także fragment Ewangelii, odczytany w trakcie Eucharystii sprawowanej ku czci Matki Bożej Królowej Polski. " Ewangelia mówi, że Maryja stała pod krzyżem swego Syna. Nie było to jednak bierne stanie, związane tylko z oczekiwaniem na rozwój wydarzeń. Maryja stała z pełną świadomością tego, co się dzieje, stała z przekonaniem, że to, co się wydarzyło, ma głęboki, zbawczy sens. Również wy - pracownicy hospicjów, opiekujący się nieuleczalnie chorymi, stajecie co dnia pod krzyżem waszych podopiecznych, mając świadomość, że ich cierpienie nie jest bezsensowne, lecz - podobnie jak cierpienie Jezusa - ma ogromną wartość zbawczą" - mówił Biskup Roman do uczestników szkolenia.

Kurs w Popowie, w którym uczestniczyło ponad 60 osób, obejmował 20 godz. wykładów, poświęconych terminalnemu stanowi chorób. Wykładowcami byli lekarze specjaliści w dziedzinie opieki paliatywnej: dr Lucyna Rajczykowska, dr Anna Byrczek, dr Jadwiga Pyszkowska oraz dr Barbara Kopczyńska. Dr L. Rajczykowska zapoznała słuchaczy z tematyką objawów neuropsychiatrycznych, jakie występują u chorych terminalnie, jak również przybliżyła przebieg okresu terminalnego w zespołach otępiennych i nerwowo-mięśniowych. Dr A. Byrczek w swych wykładach zajęła się z kolei problematyką objawów chorobowych ze strony układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Dr J. Pyszkowska zapoznała słuchaczy z zagadnieniem budowania podmiotowości chorego, z ideami, celami i standardami opieki paliatywnej oraz z problematyką leczenia bólu, zaś dr B. Kopczyńska mówiła o zaburzeniach wodno-elektrolitowych u chorych i przybliżyła problematykę stanów naglących w opiece paliatywnej.

Reklama

Paweł Pszczółkowski

Pielgrzymka w intencji pokoju w Ziemi Świętej

27 kwietnia br. odbyła się pielgrzymka dekanatu zakroczymskiego do bazyliki w Czerwińsku. W pielgrzymce, która odbyła się już po raz trzeci, na pątniczy szlak wyruszyło ok. 300 osób. Jak wyjaśniają organizatorzy, tradycja wiosennego wędrowania rozpoczęła się w roku 2000, kiedy to bazylika w Czerwińsku była jednym z kościołów jubileuszowych.

W 2000 r. wierni z dekanatu zakroczymskiego pielgrzymowali, prosząc o dobre owoce Wielkiego Jubileuszu, rok później intencją była prośba o dobre wejście Kościoła w III tysiąclecie chrześcijaństwa, zaś w bieżącym roku pątnicy prosili o pokój w Ziemi Świętej.

Pielgrzymka wyruszyła z Zakroczymia wczesnym rankiem. Po drodze pątnicy zostali bardzo gościnnie przyjęci przez dyrekcję Szkoły Podstawowej w Emolinku oraz przez mieszkańców tej miejscowości. Następny postój miał miejsce w Chociszewie, gdzie wszystkich podjęto obiadem. W czasie drogi pielgrzymi wysłuchali dwóch konferencji ascetycznych, wygłoszonych przez ks. kan. Zbigniewa Adamkowskiego - dziekana za

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Andrzej Zawadzki

Rekolekcje dla doradców życia rodzinnego

Od 27 do 28 kwietnia br. w Katolickim Centrum Formacji w Sikorzu na dorocznych rekolekcjach spotkali się parafialni doradcy życia rodzinnego z całej diecezji. Organizatorem zjazdu było jak co roku Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Płockiej. W tym roku rekolekcje przebiegały pod hasłem "Świętymi bądźcie", taki bowiem temat przyświeca w tym roku działalności duszpasterstwa rodzin w całej Polsce.

Na program zjazdu złożyły się spotkania modlitewne, informacyjne, szkoleniowe oraz wymiana doświadczeń. Konferencje formacyjne głosił ks. dr Andrzej Maciejewski - ojciec duchowny Niższego Seminarium Duchownego. W swoich wystąpieniach Prelegent wraz ze zgromadzonymi doradcami zastanawiał się nad treścią Listu św. Pawła do Efezjan, nad dokumentami Kościoła, dotyczącymi małżeństwa i rodziny oraz nad konkretnymi wskazaniami, jakie daje Ewangelia. Dla podkreślenia wagi działalności, jaką prowadzą w parafiach doradczynie i doradcy życia rodzinnego, przytaczał wiele przykładów zaczerpniętych z życia społeczeństw Europy Zachodniej, do których także nasze społeczeństwo coraz bardziej się upodabnia.

Jednym z gości spotkania była Anna Kowalska - dyrektor Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łodzi, która podzieliła się z uczestnikami swoimi doświadczeniami z zakresu działania Ośrodka. Udzieliła także wielu praktycznych rad na tematy: jak pomóc rodzinie pragnącej adoptować dziecko oraz jak przekonać matkę, która nie chce lub nie może wychować dziecka, aby oddała je do adopcji. Jej wystąpienie w sposób naturalny uzupełniło świadectwo Stefana Swata - prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, który mówił o doświadczeniach związanych z adopcją.

Innym gościem spotkania była Elżbieta Chojnacka - krajowa doradczyni życia rodzinnego. Mówiła ona o bezpośrednim przygotowaniu narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Uczestników rekolekcji odwiedził także bp Stanisław Wielgus. Przemawiając, podkreślił rolę, jaką parafialni doradcy życia rodzinnego spełniają dla dobra wspólnoty parafialnej, Kościoła oraz społeczeństwa, a także pobłogosławił wszystkim na dalszą pracę dla dobra rodzin.

Ks. Daniel Kwiatkowski

Świadek epoki

Po trzymiesięcznej przerwie, w piątek 26 kwietnia br. odbyło się pierwsze w tym roku Ciechanowskie Spotkanie Muzealne. W ponad dziesięcioletniej historii spotkań takie opóźnienie zdarzyło się po raz drugi, jednak wszystko wskazuje na to, że spotkania będą odbywały się regularnie, tzn. raz w miesiącu. Organizatorzy planują po 2 spotkania w czerwcu i miesiącach powakacyjnych, aby w roku 2002 było co najmniej 10 spotkań.

Gościem Ciechanowskich Spotkań Muzealnych w kwietniu był Piotr Kłoczowski, syn prof. Jerzego Kłoczowskiego z KUL-u i brataniec o. Jana Andrzeja Kłoczowskiego, dominikanina i profesora PAT-u z Krakowa.

Ród Kłoczowskich wywodzi się z majątku Bogdany k. Przasnysza. Piotr Kłoczowski jest historykiem sztuki, eseistą, wykładowcą w Akademii Teatralnej w Warszawie. Jest kuratorem serii Archiwum Kultury wydawniczej w Wydawnictwie Czytelnik. Bezpośrednim powodem zaproszenia Piotra Kłoczowskiego była książka Świat w moich oczach, wydana przez Apostolicum i Editions du Dialogue (Ząbki - Paryż 2001). Książka jest zapisem rozmów Piotra Kłoczowskiego z Józefem Czapskim zimą 1989 r. w Maisons-Laffitte. Ukazała się po 12 latach i wzbudziła duże zainteresowanie. W Ciechanowie jej Autor wygłosił wykład Czy możliwy jest portret Józefa Czapskiego?

Józef Czapski (1896-1993): malarz, pisarz, krytyk sztuki i literatury, publicysta, działacz kultury, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej, więzień Starobielska, na rozkaz generała Andersa poszukujący (bezskutecznie zresztą) polskich oficerów zaginionych w Związku Radzieckim, wreszcie kwestarz Kultury; potomek arystokratycznych rodów Europy. Piotr Kłoczowski w styczniu i lutym 1989 r. spisywał rozmowy z Czapskim w maleńkim pokoiku na piętrze willi, w której mieszkał Jerzy Giedroyć, w której tworzona była Kultura, i w której bywali wielcy Polacy, czasowo bądź na dłużej mieszkający we Francji: Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński i wielu innych wybitnych twórców kultury polskiej. Z zapisu tych rozmów powstał Świat w moich oczach.

Marian Konrad Klubiński

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

[ TEMATY ]

Jasna Góra

konkurs biblijny

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Po Mszy św. w Sali Papieskiej najpierw uczniowie przystąpili do części pisemnej wyłaniającej siedmiu finalistów, a po niej miała miejsce część ustna, która wskazała zwycięzców.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

"Przysięga Ireny". Prawdziwa historia

2024-04-19 05:55

Paweł Wysoki

W Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie miała miejsce polska premiera filmu „Przysięga Ireny”, opowiadającego prawdziwą historię kobiety ratującej Żydów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję