Reklama

Łaskami słynący Obraz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Nabroża (diecezja zamojsko-lubaczowska) był przez wieki żywym świadkiem radości i smutków, pomyślności i niepowodzeń, uśmiechów i łez mieszkańców tych terenów, które rozciągają się od Tyszowiec i Łaszczowa po Hrubieszów. Swoje wielkie chwile

Obraz ten będzie przeżywał w lecie 2002 r. Oto w ramach obchodów 10-lecia naszej diecezji dokonana zostanie rękami polskich Biskupów - w sobotę 13 lipca br. - uroczysta koronacja Matki Boskiej Nabroskiej!" - napisał bp Jan Śrutwa pasterz naszej diecezji we wstępie do opracowanych materiałów duszpasterskich wydanych na tę okoliczność.

Nabróż to niewielka miejscowość w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, gdzie od dawien dawna czczona jest Matka Boża Szkaplerzna, zwana Nabroską. Początki parafii w Nabrożu sięgają XV w. Pierwsza świątynia po blisko dwustu latach spłonęła. Kolejne dwie świątynie również uległy zniszczeniu. Murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powstał dopiero pod koniec XVII w. Dokładnie nie wiadomo, kiedy w ołtarzu tego kościoła umieszczono obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Co najmniej od XVIII w. wizerunek Maryi otaczany jest szczególną czcią. Przechowały się wota jeszcze z czasów napoleońskich wojen. Gdy w 1944 r. ukraińscy nacjonaliści spalili kościół, cudem ocalał obraz Matki Bożej Szkaplerznej wraz z ołtarzem. Partyzanci zdjęli obraz i wraz z rozmontowanym ołtarzem przewieźli do Tyszowiec, gdzie przebywał przez cztery lata. Dopiero po prowizorycznym odbudowaniu kościoła, 16 lipca 1948 r., około 10 tys. wiernych wraz z biskupem lubelskim Stefanem Wyszyńskim, późniejszym Prymasem Polski, w uroczystej procesji przeniosło obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Tyszowiec do Nabroża. Obraz umieszczono w nawie głównej kościoła. Od tej pory wizerunek Maryi w świątyni w Nabrożu doznaje szczególnej czci. Przybywają tutaj liczne rzesze wiernych, a Pani Nabroska darzy wieloma łaskami nawiedzających Ją pielgrzymów.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który zostanie ukoronowany 13 lipca br., posiada ślady z wieku XVII. Świadczy o tym dokumentacja ikonograficzna. Wiek i czasy przekształciły go i w ogólnej ocenie datowany jest na wiek XVIII - XIX. Obraz przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem trzymanym na lewym ramieniu. Prawą dłonią Maryja wskazuje na Syna, trzymając dodatkowo w trzech palcach stylizowany kwiat róży. Pod lewą dłonią Maryi, podtrzymującą stopy Dzieciątka, umieszczono mały szkaplerzyk. Układ twarzy Dzieciątka powtarza schemat z Obrazu Jasnogórskiego. Lewą dłoń Jezus opiera na stojącej na grzbiecie księdze, prawą, z przygiętymi palcami - małym i serdecznym - unosi w geście błogosławieństwa. Obie postacie okrywa szczelnie drewniana złocona sukienka z wycięciami na twarz, dłonie i stopy Dzieciątka. Zgromadzone liczne i drogocenne wota na przestrzeni wielu lat świadczą o doznawanych łaskach i cudownych uzdrowieniach za przyczyną Pani Nabroskiej. Niestety uległy one zniszczeniu. Te zgromadzone wcześniej i obecne zapisy wskazują na uznanie tego wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej przez okoliczną ludność za cudowny i łaskawy.

W ostatnim czasie przygotowując się do koronacji tego Cudownego Obrazu został przygotowany kalendarz poświęcony Matce Bożej Nabroskiej, wydany w 1993 r. z inicjatywy duszpasterzy nabroskich: ks. Zdzisława Leśniowolskiego (proboszcza) i ks. Jarosława Pukaluka (wikariusza) . W 1994 r. ks. Waldemar Malinowski (obecny proboszcz parafii i kustosz sanktuarium) wprowadził Nowennę do Matki Bożej Nabroskiej. On także rozpoczął w 1995 r. peregrynację Cudownego Obrazu. W roku 2000 zostały przygotowane złote korony z kamieniami szlachetnymi, a w kolejnym roku ukończono kalwarię nabroską oraz wykonano haftowaną suknię do obrazu.

Bezpośrednią formą przygotowującą do koronacji będą rekolekcje parafialne, które rozpoczną się w sobotę 6 lipca br. Rekolekcje poprowadzą ojcowie paulini. 12 lipca, w dzień Wigilii Maryjnej, o godz. 19.00 rozpocznie się czuwanie koronacyjne. W niedzielę, 13 lipca, zostaną poświęcone i uroczyście nałożone na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus złote korony. Jest to szczególny dzień dla wiernych naszej diecezji. Kolejne trzy dni to czas szczególnego podziękowania za koronację. Triduum Dziękczynne zostanie zakończone głównym odpustem parafialnym ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.

Aby dobrze przygotować się na czas koronacji, zostały opracowane i wydane materiały duszpasterskie. Są to konspekty katechez o Matce Bożej Nabroskiej dla dzieci szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej opracowane przez ks. dr. Adama Firosza, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowksiej. Kazania o Matce Bożej z Nabroża przygotował ks. Janusz Nagórny, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz ks. dr Marian Pokrywka, wykładowca KUL-u. Materiały duszpasterskie zawierają także szczegółowy program koronacji, rekolekcji poprzedzających koronacje oraz program Triduum Dziękczynnego i uroczystości odpustowych. Całość ubogacają wiersze o Matce Bożej Nabroskiej autorstwa Franciszki Hałki, Tadeusza Malca oraz Franciszki Ogonowskiej. Te materiały duszpasterskie są do nabycia w parafii w Nabrożu oraz zostaną rozprowadzone po wszystkich parafiach w naszej diecezji. Obok tych materiałów ukazała się także Antologia o Matce Bożej z Nabroża. Materiały zebrał, opracował i wstępnym słowem opatrzył ks. Waldemar Malinowski. Kustosz sanktuarium nabroskiego opracował także Nowennę do Matki Bożej Nabroskiej (Szkaplerznej) . Ta niewielka książeczka zawiera modlitwy skierowane do Pani z Nabroża. Są one odmawiane podczas każdej nowenny w drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.00 przed Cudownym Obrazem oraz z innych okazji, związanych z czcią Matki Bożej, jak również prywatnie. "Wydanie tej Nowenny - pisze Autor - jest potwierdzeniem głębokiej miłości dla Matki Bożej w tym

Obrazie oraz odpowiedzią na zapotrzebowanie wiernych na taką formę modlitwy. Niech ten maryjny, nabroski modlitewnik posłuży większej chwale Bogarodzicy w znaku i szacie Szkaplerza św. Niech będzie jeszcze jedną cegiełką dołączoną do innych wspaniałych książeczek i modlitewników Jej poświęconych, z wdzięczności za dar Jej opieki i szatę zbawienia".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty

2024-04-24 13:04

[ TEMATY ]

konkurs

konkurs plastyczny

konkurs literacki

konkurs fotograficzny

Szymon Ratajczyk/ mat. prasowy

XV Jubileuszowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka rozstrzygnięty. Laura Królak z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

Do historii przeszedł już XV Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Artystyczny im. Włodzimierza Pietrzaka pt. Całej ziemi jednym objąć nie można uściskiem. Liczba uczestników pokazuje, że konkurs wciąż się cieszy dużym zainteresowaniem. Przez XV lat w konkursie wzięło udział 15 tysięcy 739 uczestników z Polski, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Grecji, Kazachstanu, Libanu, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Honorowy Patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Organizowany przez Fundację Pro Arte Christiana konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży od 3 do 20 lat i podzielony na trzy edycje artystyczne: plastyka, fotografia i recytacja wierszy Włodzimierza Pietrzaka. Konkurs w tym roku zgromadził 673 uczestników z Polski, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję