Reklama

Warszawa

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

70. urodziny Prymasa Polski

"Cieszę się, że jestem już starszy, bo Ojciec Święty napisał list do ludzi w podeszłym wieku - czyli do mnie" - powiedział Prymas Polski - kard. Józef Glemp, który 18 grudnia 1999 r. obchodził 70. urodziny.
Kard. Glemp powiedział również, że 70 lat to taki pogodny wiek - pogodny, bo uprzywilejowany, ponieważ starszego człowieka wszyscy bardziej szanują. Dodał również, że cieszy się ze swojego wieku, gdyż teraz jako człowiekowi starszemu ludzie będą mu więcej wybaczać. Na pytanie, co było dla niego najtrudniejsze w ciągu tych 70 lat, opowiedział, że wiele było trudnych wydarzeń, ale najtrudniejszym była okupacja, a potem stan wojenny - szczególnie dzień jego ogłoszenia. Natomiast najważniejszym wydarzeniem najmilej wspominanym przez Księdza Prymasa były jego święcenia kapłańskie.
Tradycyjnie już kard. Glemp udał się 18 grudnia do rodzinnego Inowrocławia, gdzie odprawił Mszę św. w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, w którym był ochrzczony.

Obchody Roku Jańskiego

8 grudnia 1999 r. w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Warszawie odbyła się, z racji ogłoszenia Roku Jańskiego, sesja panelowa poświęcona jego postaci. Sesja koncentrowała się wokół pedagogicznych, etycznych oraz politycznych aspektów życia i działalności sługi Bożego Bogdana Jańskiego. Podkreślono aktualność przekazanych przez Założyciela Zmartwychwstańców wartości.
Swoimi refleksjami podczas sesji podzielili się m.in.: prof. dr hab. Włodzimierz Bojarski - rektor uczelni, Zbigniew Jacniacki, Tomasz Ochinowski, prof. dr hab. Tadeusz Klimski i Gerard Kowalski. Dyskusje moderował ks. prof. dr hab. Stanisław Urbański.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Protest przeciwko konkursowi wiedzy o AIDS

Elbląski Klub Stowarzyszenia "Rodzina Polska" protestuje przeciwko organizowaniu w szkołach tego miasta konkursu wiedzy o AIDS. Zdaniem autorów protestu, taki konkurs zmusza młodych ludzi do poznawania tajników bardzo intymnej, nie zawsze moralnej strony życia. Mimo współczucia i chrześcijańskiej miłości dla chorych nie można - zdaniem członków Stowarzyszenia - robić z tej choroby symbolu wolności, a z prezerwatywy - szczytu bezpieczeństwa i gwarancji zdrowia. Głoszenie takiej teorii daje możliwość wielu nadużyć w sferze fizycznej, moralnej i duchowej. Czym innym jest mówienie dzieciom o zagrożeniach, czym innym poznawanie ich, stając do konkursu.
W nadesłanym do redakcji Niedzieli proteście członkowie Stowarzyszenia wyrażają również zaniepokojenie faktem, że niektóre wypowiedzi wygłoszone podczas Międzynarodowej Konferencji pt. Młodzież a AIDS zmierzały w kierunku fałszywie pojętej tolerancji i bardziej promowały rozwiązłość niż odpowiedzialność za tę ważną, intymną sferę życia każdego człowieka. Członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że te niebezpieczne praktyki zostaną wstrzymane.

Reklama

Wóz z sianem przejechał ulicami miasta

Wóz pełen siana na wigilijny stół przejechał 18 grudnia ulicami Tarnowa. Już po raz drugi wigilijne sianko rozdawali mieszkańcom przedstawiciele władz powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa. Kolędy śpiewał i grał tarnowski zespół "Kumotry".
Każdy mógł wziąć tyle siana, ile chciał. W tym roku pochodziło ono od gospodarzy podtarnowskiego Skrzyszowa. Wóz zatrzymał się na kilka godzin na Starówce, przed tarnowską katedrą. Tam gospodarze powiatu i miasta rozdawali siano i składali mieszkańcom życzenia świąteczne.

Pomoc dla Wenezueli

Caritas Polska apeluje o pomoc dla ofiar powodzi w Wenezueli. Caritas Polska przekazała już 80 tys. zł z funduszu interwencyjnego na zakup szczepionek przeciwko tężcowi i dostarczenie wody pitnej na obrzeża Caracas do misji w Gueranas, prowadzonej przez polskich pallotynów. Na terenie tym wszystkie domy znalazły się pod wodą.
Powódź ta uznawana jest za największą klęskę żywiołową w Wenezueli w tym stuleciu.
Pieniądze przeznaczone dla ofiar powodzi w Wenezueli można wpłacać na konto: Caritas Polska, PKO BP VIII/O Warszawa, nr 10201084-73538-270-1-111, z dopiskiem: "Wenezuela".

Reklama

Pomoc dla Czeczenii

Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości (D.O.M.) dla Czeczenii wspólnie z miastem stołecznym Warszawa organizuje pomoc humanitarną dla mieszkańców Groznego - uchodźców z Czeczenii na terenie Inguszetii i Gruzji.
Apelujemy o wpłaty na konto: Fundacja D.O.M., ul. A. Madalińskiego 69A, 02-549 Warszawa, PKO BP X/O Warszawa, nr 10201101-550954-270-1, z dopiskiem: "Czeczenia".

"Maryjo, weź mnie za rękę!"

BR. MARCIN MINCZYŃSKI - paulin

W moim sercu wyrósł krzyż,
Który życie daje mi.
On przyprowadził mnie do Ciebie.
O Panie, tylko Ty możesz odbudować mój dom!
Maryjo, weź mnie za rękę,
Podprowadź pod Twego Syna,
Przyciśnij mnie do drewna,
Niech spłynie krew i mnie oczyści.
Tymi słowami w niedzielne przedpołudnie 12 grudnia 1999 r. klerycki zespół wokalno-muzyczny Vox Eremi Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów ze Skałki wyśpiewywał chwałę Boga, wielbiąc Go przez Jego Matkę - Najświętszą Maryję Pannę, podczas spotkania paulińskich alumnów z ich rodzicami w kaplicy Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze.
Wzorem lat ubiegłych trzecia niedziela Adwentu i poprzedzająca ją sobota były szczególnymi dniami w życiu paulińskiej wspólnoty seminaryjnej z krakowskiej Skałki. W tych dniach bracia alumni wraz ze swymi rodzicami i krewnymi niejako przeżywali treść przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II, który w bulli Incarnationis mysterium, ogłaszającej Wielki Jubileusz Roku 2000, napisał: "Radość jubileuszowa nie byłaby pełna, gdybyśmy nie skierowali spojrzenia ku Tej, która okazując pełne posłuszeństwo Ojcu, zrodziła dla nas w ciele Syna Bożego".
Adwentowe spotkanie rozpoczęło się w sobotę 11 grudnia w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy św. przewodniczył prefekt paulińskich kleryków - o. Sebastian Matecki. On też skierował do rodziców słowo Boże, zwracając uwagę na ich rolę w budzeniu i kształtowaniu powołania. Liturgię uświetnił swoim śpiewem skałeczny chór seminaryjny "Skałka 2000". Następnie rodzice zgromadzili się w Kaplicy Różańcowej, gdzie wysłuchali konferencji, którą wygłosił o. Tadeusz Bednarski.
Szczególnym momentem tego dnia była celebracja Akatysu - nabożeństwa wotywnego ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przewodniczył mu prefekt - o. Sebastian, a do śpiewu na trzy głosy włączyli się wszyscy obecni na Jasnej Górze klerycy paulińscy, dziękując w ten sposób Bogu za wielkie rzeczy, jakie im uczynił - za dar życia i powołania.
Sobotnia część adwentowego spotkania w Sanktuarium Narodu zakończyła się Apelem Jasnogórskim, transmitowanym przez Radio Maryja, który poprowadził rektor paulińskiego Seminarium - o. dr hab. Jan Mazur.
Niedzielny poranek zgromadzeni na Jasnej Górze klerycy i ich rodzice rozpoczęli modlitwą brewiarzową w kaplicy Domu Pielgrzyma. Centralnym punktem tego dnia była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. dr hab. Jan Mazur. Klerycka schola zaśpiewała gregoriańską Mszę XVII, przeznaczoną specjalnie na czas Adwentu i Wielkiego Postu. W okolicznościowym słowie Bożym główny Celebrans zwrócił uwagę na tajemnicę powołania kapłańskiego i zakonnego oraz związaną z nim odpowiedzialność całej wspólnoty ludu Bożego. Powiedział m.in.: "Dzięki mocy Jezusa Chrystusa głos Jana Chrzciciela stał się w planach Opatrzności skutecznym narzędziem zbawczym. Na niesamowitym pustkowiu znaleźli się ludzie dobrej woli, którzy usłyszeli wołanie Proroka: ´Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!´ (Łk 3, 4). Oby wśród uczestników tego zbawczego trudu ´prostowania´ ścieżek wiary, nadziei i miłości nie zabrakło nas, chrześcijan, w dobie kończącego się Drugiego Tysiąclecia. (...) Myślę w tym miejscu o naszym paulińskim Seminarium Duchownym, o klerykach, a także o ich rodzicach. Nasza dzisiejsza obecność na Jasnej Górze świadczy o tym, że ów głos wołający na pustkowiu jest nam dobrze znany. Czy jednak mamy dość odwagi, by w świecie współczesnym całym sercem przystąpić do ´prostowania ścieżek dla Pana´?
Jest to zadanie spoczywające przede wszystkim na nas, kapłanach. Bracia klerycy dopiero przygotowują się do tego dzieła, aby po otrzymaniu święceń wystąpić w roli tych, których szczególnym powołaniem jest dzieło oczyszczania i ożywiania Bożego obrazu w każdym człowieku. Nie jest to wszakże zadanie łatwe. Człowiek dzisiejszy zapatrzony jest bardzo w siebie. Jakość naszej cywilizacji sprawia, że ludzie są chyba bardziej zmysłowi niż dawniej. Jak dotrzeć do człowieka zmysłowego?
Misja Proroka znad Jordanu ma realne odniesienie do każdego z nas, zwłaszcza do kapłanów, a także do tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa. Aby prostować drogę dla Pana, trudzić się nad oczyszczaniem obrazu Boga w poszczególnych ludziach, pomagać im w przezwyciężaniu natury ´człowieka zmysłowego´, trzeba najpierw podjąć wysiłek nad osobistą świętością.
Wspaniale ujmuje tę myśl św. Grzegorz z Nazjanzu, w którego pismach czytamy: ´Trzeba się samemu oczyścić, aby móc oczyszczać innych. Trzeba być wykształconym, aby innych kształcić. Trzeba stać się światłem, aby oświecać innych. Trzeba być blisko Boga, aby przybliżać do Niego innych. I wreszcie, trzeba być świętym, aby innych uświęcać´".
Ostatnim akcentem pielgrzymki paulińskich kleryków i ich rodziców było wspólne spotkanie w kaplicy Domu Pielgrzyma. Obecni na nim byli: przedstawiciel nieobecnego na Jasnej Górze Generała Zakonu - definitor generalny o. Efrem Osiadły, i reprezentujący Klasztor Jasnogórski - podprzeor o. Zygmunt Okliński. Seminaryjny zespół Vox Eremi przedstawił program modlitewny o tajemnicy powołania. Następnie głos zabrał o. Efrem Osiadły, który podziękował rodzicom za to, że swoje najcenniejsze skarby - własne dzieci poświęcili Bogu na służbę w kapłaństwie paulińskim.
Po obiedzie wszyscy rozjechali się do swoich domów, zabierając w sercach adwentowe doświadczenie Matczynej miłości Maryi z Jasnej Góry.

Reklama

Betlejemskie Światło Pokoju

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Polscy harcerze przejęli od słowackich kolegów Betlejemskie Światło Pokoju na Łysej Polanie. Następnego dnia (20 grudnia) - na czele z Ryszardem Pacławskim, naczelnikiem ZHP, i ks. Janem Ujmą, naczelnym kapelanem ZHP - przywieźli je na Jasną Górę. Przez ręce podprzeora - o. Zygmunta Oklińskiego i kapelana Żołnierzy Niepodległości - o. Eustachego Rakoczego złożyli światło z Betlejem na ołtarzu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Po powitaniach i modlitwie zapalono od Betlejemskiego Światła Pokoju jedną z wieczystych lamp wiszących w prezbiterium, a później ok. 500 przedstawicieli różnych hufców i chorągwi z całego kraju zapalało swoje świece. W tym czasie śpiewał i grał zespół harcerski. Po poświęceniu opłatków i udzieleniu liturgicznego błogosławieństwa wszyscy udali się do Sali Rycerskiej na spotkanie z abp. Stanisławem Nowakiem. Metropolita częstochowski przypomniał narodową pielgrzymkę 1500 Polaków do Ziemi Świętej, której przewodniczył. Życzył harcerzom, aby niosąc światło, głosili Boga i nie zrażali się ciemnościami. Na zakończenie przełamano się opłatkiem i harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju odjechali do Warszawy, aby przekazać światło Prymasowi Polski i Premierowi RP, a później zawieźć je na Białoruś, Litwę i Ukrainę.

JEDNYM ZDANIEM

66 Polaków z Kazachstanu przybyło do Polski w ramach pielgrzymki zorganizowanej już po raz piąty przez Polską Akcję Humanitarną. Odwiedzili oni m.in. Kraków, Częstochowę i Warszawę. Święta i Nowy Rok spędzą z polskimi rodzinami.

W Gdańsku po raz pierwszy w samym centrum miasta - przy Neptunie na Długim Targu - ustawiono szopkę, pod tradycyjną już, ogromną choinką. Lipowe figury pochodzą z sopockiego ołtarza papieskiego.

Zmarł ks. prof. Ludwik Królik, prodziekan Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, historyk Kościoła.

Zabytkowy zespół sakralny w Kalwarii Zebrzydowskiej został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polska przedstawiła w Brukseli stanowisko negocjacyjne dotyczące rolnictwa. Rząd założył, że z dostosowaniem naszych produktów do standardów UE uporamy się do 2003 r.

Janusz Stańczyk - polski negocjator w sprawie odszkodowań za pracę niewolniczą w III Rzeszy powiedział, że pierwsze wypłaty odszkodowań dla b. robotników przymusowych mogą być dokonane już latem 2000 r.

Sejm RP zaapelował do Wielkiej Brytanii o utworzenie wspólnej komisji historyków, która zbadałaby losy zniszczonego przez Brytyjczyków archiwum polskiego wywiadu z okresu II wojny światowej, którego zasługi są przez Zachód znacznie umniejszane.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się, zorganizowane przez Premiera RP, spotkanie opłatkowe. Obecni byli m.in. przedstawiciele wszystkich Kościołów w Polsce, ministrowie oraz parlamentarzyści i dyplomaci.

Rząd przyjął korektę do programu restrukturyzacji górnictwa węglowego.

Przed sejmową Komisją Etyki Poselskiej stanie poseł SLD Władysław Adamski, w związku z jego obraźliwą wypowiedzią pod adresem Radia Maryja.

Lesław Gajek będzie nadal prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Premier Jerzy Buzek obiecał mu pomoc w uzdrawianiu ZUS.

Leszek Miller został przewodniczącym SLD na I kongresie tej partii w Warszawie. Delegaci SLD potępili zbrodnie totalitaryzmu komunistycznego, zaprzeczyli jednak, że zostały one popełnione pod sztandarami lewicy.

Stronnictwo Narodowe i Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne połączyły się w jedna partię - Stronnictwo Narodowe. Jego prezesem został Bogusław Kowalski.

Prokuratura wojskowa zbada przyczyny śmierci mjr. Zbigniewa Wydrycha, polskiego żołnierza, który zginął niedawno w Kosowie.

Sąd lustracyjny orzekł, że poseł SLD Tadeusz Matyjek złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Jeśli wyrok się uprawomocni, T. Matyjek straci swój mandat i miejsce w Sejmie.

Podwyższono kary dla słupskich policjantów, którzy przyczynili się do śmierci kibica, Przemka Czai, w 1998 r. Dariusz W. otrzymał 8 lat więzienia za śmiertelne pobicie chłopca.

W Warszawie doszło do skandalicznego incydentu: medalami " Cztery Wieki Stołeczności Warszawy" zostali odznaczeni Wojciech Jaruzelski i Florian Siwicki (wśród odznaczonych jest też Ojciec Święty Jan Paweł II).

Według sondażu OBOP, 84% Polaków uważa korupcję za zjawisko powszechne w naszym kraju.

W listopadzie 1999 r. inflacja była taka jak przed rokiem - 9,2% (wówczas spadała, a obecnie rośnie), natomiast produkcja przemysłowa była o 15,9% wyższa niż w 1998 r. (na skutek wzrostu eksportu).

Od stycznia 2000 r. wzrośnie akcyza na żywność, paliwa, samochody, papierosy, piwo i wino.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

[ TEMATY ]

Licheń

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

MARYJA I PASTERZ MIKOŁAJ

<...> Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Znający go osobiście literat Julian Wieniawski tak pisał o nim: „Był to człowiek wielkiej zacności i dziwnej u chłopów słodyczy. Bieluchny jak gołąb, pamiętał dawne przedrewolucyjne czasy. Pamiętał parę generacji dziedziców i rodowody niemal wszystkich chłopskich rodzin we wsi. Żył pobożnie i przykładnie, od karczmy stronił, w plotki się nie bawił, przeciwnie – siał dookoła siebie zgodę, spokój i miłość bliźniego”.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33

[ TEMATY ]

III Pielgrzymka różańcowa

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

Kościół św. Maksymiliana w Bieżycach

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

- W ostatnich 2 latach odbyły się skromne dwie pielgrzymki różańcowe, a w tym roku nabrały one charakteru jubileuszowego z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz – wyjaśnia ks. Piotr Wadowski, który od kilku lat dokładnie zgłębia życie o. Kolbe i jego pobyt w obozie Stalag III B Amtitz w dzisiejszych Gębicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję