Reklama

Kościół

Abp Depo: Czy decydując się na wejście do seminarium, człowiek nie decyduje się na heroizm wiary?

Młody człowiek, decydując się dziś na seminarium lub na zakon, decyduje się na heroizm wiary – ocenił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Czy nie mieliśmy tego dowodów w ostatnich manifestacjach ulicznych, wtargnięciach do kościołów? – pytał.

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

W jasnogórskim sanktuarium w niedzielę dobiegają końca "Pawełki" - dziewięciodniowe uroczystości ku czci patriarchy zakonu paulinów, św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Abp Depo przewodniczył przedpołudniowej Mszy odpustowej.

W homilii abp Depo nawiązał do odczytanych wcześniej tekstów biblijnych wskazując, że zarówno dar życia, jak i powołania, biorą swój początek w Bogu. Odwołując się do pierwszego listu św. Pawła do Koryntian zaznaczył, że uświadamia on „prawdę, że już nie należymy do samych siebie; za wielką cenę bowiem zostaliśmy nabyci Bogu na własność – za cenę krwi Jego syna”.

Reklama

Odnosząc się natomiast do postaci św. Pawła z Teb, abp Depo ocenił, że jego 113-letnie życie, w znacznej części spędzone na pustyni w służbie Bogu poświadcza, że „tylko Bóg może dać człowiekowi to, co przekracza granicę ludzkich możliwości”.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że na prawdę o Bogu jako źródle życia i każdego powołania wskazywał m.in. zmarły przed kilkoma laty kardynał Carlo Caffarra. „Podkreślił on, że jest rzeczą dramatycznie pilną, aby Kościół przestał milczeć o tym, co nadprzyrodzone, albowiem ostateczna walka dokona się pomiędzy królestwem Chrystusa, a królestwem szatana na polu rodziny i małżeństwa, które są kolebką powołań i misji Kościoła” – wskazał hierarcha.

Zacytował także amerykańskiego pisarza George’a Weigela z jego publikacji ”Następny papież. Urząd Piotra i misja Kościoła”. „Oto jego słowa: istnieje wyraźna korelacja między zanikiem katolickiej doktryny i praktyk religijnych w Europie Zachodniej, a trwającą w tym regionie próbą stworzenia katolicyzmu w wersji +light” – mówił Depo.

Reklama

„Ten katolicyzm, który Weigel określa również +lekkostrawnym+, ponosi ewangeliczną i duszpasterską klęskę w całej Europie, jak również w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej, Australii i Nowej Zelandii. Pisarz dochodzi do mocnego stwierdzenia, że młody człowiek stojący na progu decyzji, jak ma przeżyć życie, rozeznający dzisiaj, czy ma powołanie kapłańskie czy zakonne, nie tylko zastanawia się nad bardzo wymagającym stylem przeżywania wiary katolickiej, pomimo różnych skandali, lecz także podejmuje wielkie ryzyko potępienia społecznego” – dodał metropolita.

„Stawiam pytanie: czy nie mieliśmy tego dowodów w ostatnich manifestacjach ulicznych, wtargnięć do kościołów, z naruszeniem świętości miejsc i Eucharystii, a kończąc na wulgarnych połączeniach haseł z imionami Boga i Matki Najświętszej? Czy decydując się na wejście do seminarium czy do zakonu, człowiek nie decyduje się na heroizm wiary? A gdzie ma ten heroizm zdobywać, jeśli nie we wspólnocie rodzinnej?” – pytał.

Przytoczył także słowa angielskiego historyka Christophera Dawsona: „świeckie społeczeństwo, które nie ma żadnego celu, poza własną satysfakcją i przyjemnością, jest potwornością, złośliwym nowotworem, który ostatecznie zniszczy samego siebie”.

„Dziś odwołujemy się do szczególnego orędownictwa św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza, prosząc i dla tej wspólnoty, której dzisiaj tu doświadczamy, o ufną wiarę w opatrzność bożą, która z miłosną troską prowadzi losy ludzi i narodów, a ojcom i braciom paulinom wypraszajmy dary Ducha Świętego, który jest w nas i którego mamy od Boga na świadectwo wobec ludzi” – zakończył abp Depo.

Każdego roku w styczniu paulini gromadzą się na dziewięciodniowej nowennie ku czci św. Pawła. „Pawełki” to codzienne nabożeństwo z procesją, śpiewami ku czci patrona zakonu, rozważaniem nowennowym i oddaniem czci relikwiom patriarchy.

Uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika świętowana jest 15 stycznia; wówczas paulini obchodzą tzw. uroczystość „wewnętrzną”. Zwieńczenie obchodów następuje w niedzielę: jest to tzw. uroczystość „zewnętrzna”, na którą zakonnicy zwyczajowo zapraszają wiernych. Prócz przedpołudniowej sumy, po południu odprawiane jest nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci.

2021-01-17 19:26

Ocena: +11 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

abp Wacław Depo

BOŻENA SZTAJNER

Kopuła na Skale

Kopuła na Skale

Sobotnim porankiem 9 lutego spod częstochowskiej archikatedry wyruszyła pielgrzymka archidiecezjalna do Ziemi Świętej. Wśród blisko 150 pielgrzymów nie zabrakło m.in. metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo oraz dyrektora naszej rozgłośni ks. Piotra Zaborskiego. – Jadąc do Ziemi Świętej, wracamy do źródeł – mówił w ostatnich słowach przed odjazdem autokaru nasz Arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Irak czeka na papieża

2021-03-03 09:39

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

Witold Repetowicz (KAI Bagdad)

Centralna ulica as-Sadoun, jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Bagdadzie, już od dawna przystrojona jest sąsiadującymi ze sobą flagami Iraku i Stolicy Apostolskiej. Póki co powiewają one jednak tylko na około kilometrowym odcinku między placem Rukn Kahramana a Teatrem Narodowym, z którym sąsiaduje kościół Sajedat al-Nedżat, jeden z najważniejszych punktów w programie pielgrzymki papieża Franciszka do Iraku, która rozpocznie się 5 a zakończy 8 marca. Nieco dalej, na tej samej ulicy, przetoczyła się w poniedziałek gwałtowna demonstracja kilkuset bardzo młodych ludzi. Nie był to jednak bynajmniej protest przeciwko przyjazdowi Ojca Świętego do kraju, w którym 7 lat temu proklamowano powstanie Państwa Islamskiego (ISIS). Wręcz przeciwnie, Irakijczycy czekają na tę wizytę z zadowoleniem i nadzieją.

„Jesteśmy gotowi oddać swoje życie za Irak” – krzyczeli około dwudziestoletni protestujący gdy wbiegli na plac Tahrir, miejsce wszystkich manifestacji w Bagdadzie. Chwilę później zablokowali ulicę Sadoun, co doprowadziło do interwencji licznie zgromadzonej policji. Nie była ona jednak brutalna, obyło się nawet bez użycia pałek, nikogo też nie zatrzymywano. Demonstracja została zorganizowana w akcie solidarności z wydarzeniami w Nasiriji, gdzie w końcu lutego przez kilka dni trwały protesty przeciwko korupcji, biedzie, złym warunkom życia oraz brakowi perspektyw.
To kontynuacja manifestacji przetaczających się przez cały kraj od jesieni 2019 r., w których zginęło kilkaset osób. Doprowadziło to do upadku poprzedniego rządu i objęcia władzy w maju 2020 r. przez Mustafę al-Kadhimiego, który obiecał pociągniecie do odpowiedzialności winnych rozlewu krwi oraz stopniowe spełnienie żądań protestujących.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje wielkopostne w TV

2021-03-03 23:50

[ TEMATY ]

rekolekcje

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

Archiwum Aspektów

Informacje o rekolekcjach wielkopostnych na antenie TVP

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję