Reklama

Kościół

Licheń: modlitwa za osoby zapomniane

W IV niedzielę zwykłą w licheńskim sanktuarium wierni modlili się za tych, o których być może dawno już zapomnieli, a których spotkali na drodze życia.

[ TEMATY ]

Licheń

Adobe Stock

Główna Msza Święta została odprawiona o godzinie 12.00 przez kustosza licheńskiego sanktuarium, ks. Janusza Kumalę MIC. Na początku procesji z darami ołtarza podczas południowej liturgii niesiono pusty kosz, do którego duchowo składano imiona wszystkich osób, których wierni mogli sobie przypomnieć i za których się modlili.

Ks. Kumala zauważył, że Maryja jest wzorem pamięci Kościoła: „Pamiętać, znaczy kochać” – mówił. Kapłan, odnosząc się do dzisiejszej Liturgii Słowa, zachęcał, by stale zdumiewać się działaniem Chrystusa, który przychodzi nas zbawić: „Czy nie przestaliśmy się zdumiewać, że od kratek konfesjonału odchodzą ludzie przemienieni, rozradowani, szczęśliwi, ponieważ dotknęła ich moc Chrystusa? Jeśli jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, szatan nas nie zwycięży. Wtedy jesteśmy bezpieczni”.

Duchowny podkreślił, że szczególna intencja Dnia pamięci o zapomnianych jest znakiem, że jest coś w naszym życiu, co sprawia, że możemy zapomnieć o drugim człowieku. „Może brak pamięci spowodowany jest brakiem naszej miłości?” – pytał kaznodzieja – „Pan Bóg, który jest nieskończoną Miłością, nigdy nie zapomina. Odrzucenie Bożej miłości - to jest piekło. Jednak człowiek, żyjąc na ziemi, zawsze ma szansę, by do Boga wrócić, przylgnąć do Niego i uwierzyć w Jego miłość. Ona zobowiązuje, by pamiętać o drugim człowieku. Nie ma ludzi przypadkowych na drodze naszego życia. Każdy z nich jest do nas posłany przez Boga, jest dla nas darem”.

Reklama

Ks. Kumala zachęcał, by zapytać siebie o tych, o których na co dzień nie pamiętamy. Pomodlić się za te osoby. Może zadzwonić, okazać pamięć.

W najbliższą niedzielę, 7 lutego w bazylice odbędzie się Dzień Chorych. Księża marianie, uwzględniając okoliczności związane z pandemią, zapraszają członków rodzin osób chorych oraz wszystkich, którzy chcą dołączyć do modlitwy za chorych przebywających w domach, szpitalach, domach pomocy społecznej i hospicjach, zapraszają na główną Mszę świętą o godz. 12.00. Osoby chore zachęcają do duchowej łączności za pośrednictwem internetu – transmisje z Sanktuarium można znaleźć na Facebooku, YouTube oraz na stronie lichen.pl.

2021-02-01 09:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Licheń: defibrylator (AED) dostępny w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym

[ TEMATY ]

Licheń

wikipedia

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej dołączyło do Konińskiej Sieci AED. Na terenie sanktuarium, w zakrystii bazyliki, znajduje się automatyczny defibrylator zewnętrzny (AED), czyli urządzenie służące do przywrócenia prawidłowego rytmu serca poprzez podanie impulsu elektrycznego. W miejscu gromadzenia się wielu pielgrzymów, w tym starszych, będzie można udzielić natychmiastowej specjalistycznej pomocy.

„Dla zwiększenia bezpieczeństwa pielgrzymów odwiedzających licheńskie sanktuarium, ale także osób pracujących na terenie kompleksu, został zakupiony automatyczny defibrylator zewnętrzny. Urządzenie, którego głównym i jedynym celem jest ratowanie ludzkiego życia, znajduje się w licheńskiej bazylice, gdzie każdego dnia gromadzą się setki wiernych” – wyjaśnia Robert Adamczyk z sanktuaryjnego biura prasowego.

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda Ratzingera dla patrologa: Ojcowie Kościoła wzorem na dziś

2022-11-29 15:51

[ TEMATY ]

Ojcowie Kościoła

wiktionary.org

Pojutrze w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ.

Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję