Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsce, które chroni przed zepsuciem

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek im. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie rozpoczyna działalność 1 lutego. O nowej placówce pod Jasną Górą oraz o codziennym towarzyszeniu dzieciom mówi s. Katarzyna Trębacz, służebniczka.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP

nowe przedszkole

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Beata Pieczykura: Dlaczego powstało nowe przedszkole w Częstochowie?

Siostra Katarzyna Trębacz: Wychodzimy naprzeciw potrzebom rodziców, którzy w czasie pandemii muszą się zmierzyć z obowiązkiem pracy, którzy poszukują przedszkola, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i fachową opiekę. Od początku istnienia nasze zgromadzenie prowadzi przedszkola. Założyciel – bł. Edmund Bojanowski, zakładając przedszkola w XIX wieku, nazywał je ochronkami. To znaczy, że przedszkole to takie miejsce, które ma chronić przed zepsuciem, a zarazem kształtować postawy moralne, jak to określił. Dziś w tym samym duchu my wychowujemy.

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Reklama

Jaka misja jest realizowana w wychowaniu najmłodszych?

Błogosławiony Edmund Bojanowski fundamentem wychowania uczynił wiarę. Pamiętał o formacji intelektualnej, umiłowaniu przyrody i budzeniu miłości ojczyzny u najmłodszych, polecał ruch, dbanie o kondycję i sport. Dlatego wiodącym aspektem wszystkich naszych działań jest to, aby czynić człowieka obrazem i podobieństwem Boga na ziemi, który z podziwem za dzieło Jego rąk z wdzięcznością zwraca się do Stwórcy. W takim właśnie klimacie: dobra, piękna i prawdy, miłości, zaufania i zrozumienia, życzliwości i szacunku wzrastają dzieci. Wychowawcy (osoby świeckie i siostry) uczestniczą w wydarzeniach dnia, towarzysząc dziecku. Według założyciela bowiem: „Nie słowem, ale przykładem uczyć mają”. Dzieci w pracy, zabawie i modlitwie obserwują postawę sióstr, co w obecnych czasach stanowi dodatkowy element w wychowaniu i formacji młodego człowieka.

Jak doszło do powstania przedszkola i gdzie ono się znajduje?

Reklama

W duchu założyciela chcemy kontynuować działalność na rzecz dzieci. Dlatego część naszego budynku przeznaczyłyśmy na przedszkole. To dzieło zainicjowała poprzednia siostra dyrektor w 2018 r. i 1 lutego 2021 r. otwieramy Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej im. bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie. Na początku jest to jedna grupa (ok. 25 osób) dzieci od 2,5 lat do 5. roku życia. W przyszłości myślimy o rozszerzeniu działalności na trzy grupy wiekowe. Przestrzegamy wszystkich zaleceń sanitarnych.

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Jakie zajęcia będą realizowane?

Wdrażamy program bł. Bojanowskiego, a zgodnie z podstawą programową będą realizowane zajęcia zarówno dla całej grupy, często w plenerze, jak i indywidualne według zainteresowań dzieci. Zgodnie z koncepcją założyciela program ma swój rytm, opierający się na porach roku i okresach liturgicznych. Każdy dzień jest poświęcony innemu patronowi, np. poniedziałek Bożej Opatrzności, a wtorek – Aniołom Stróżom. Codziennie jest czas na modlitwę i słowo Boże, pracę, zabawę, relaks, wypoczynek i czytanie bajek. Prowadzone są także zajęcia dodatkowe, m.in. rytmika i język angielski; jeżeli będzie taka potrzeba, wprowadzimy zajęcia ze specjalistami. Podopieczni mogą korzystać z dużego placu zabaw, minisali gimnastycznej i sali doświadczania świata, w której szczególnie dzieci wymagające pomocy mogą rozwijać swoje umiejętności, również w zakresie leczenia zaburzeń słuchu czy mowy.

Rodziców zainteresowanych zapisaniem dzieci prosimy o kontakt: telefoniczny 882 171 817 lub e-mailowy: edmundoweprzedszkole@gmail.com . Placówka ma również fanpage na Facebooku: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek w Częstochowie. Jest też możliwość bezpośredniej rozmowy czy zobaczenia pomieszczeń, w których dzieci będą przebywać.

2021-02-01 14:41

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Dolina Miłosierdzia wobec epidemii

[ TEMATY ]

Częstochowa

wolontariat

www.dolina-milosierdzia.pl

Jak parafia może reagować na problem epidemii? Okazuje się, że sposobów jest całkiem sporo. Częstochowscy pallotyni wraz z Fundacją ufam Tobie nieustannie obserwują zmieniającą się dość szybko rzeczywistość i na bieżąco podejmują się realizacji kolejnych inicjatyw.

Koronawirus jest szczególnym zagrożeniem przede wszystkim dla osób bezdomnych i starszych wiekiem. I właśnie z myślą o tych dwóch grupach częstochowska Dolina Miłosierdzia podejmuje kolejne działania. Już w sumie od ponad tygodnia proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego wraz z wolontariuszami Fundacji ufam Tobie realizują akcję pod nazwą „zakupy dla seniorów”. Od kilku dni grupa docelowa poszerzyła się o osoby przebywające w domowej kwarantannie. Wszyscy zainteresowani mogą zadzwonić pod numer telefonu: 514 491 315 i złożyć zamówienie. Następnie wolontariusz dostarcza zakupione artykuły do domu zainteresowanego. Płaci się dokładnie taką kwotę, jaka widnieje na paragonie. Koszty transportu pokrywa Fundacja. Więcej bieżących informacji można znaleźć tutaj: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Biskup tarnowski wręczył nominacje neoprezbiterom

2021-06-02 07:58

[ TEMATY ]

Tarnów

Diecezja Tarnowska

1 czerwca br. Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie czternastu neoprezbiterom diecezji tarnowskiej.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą listą.

CZYTAJ DALEJ

Bangladesz: przy okazji gry wideo uczniowie muzułmańscy zabili kolegę chrześcijanina

2021-06-15 16:37

[ TEMATY ]

muzułmanie

gra komputerowa

Adobe Stock.pl

Grupa 11 uczniów muzułmańskich ciężko pobiła swego kolegę – chrześcijanina Joya Haldara, uczęszczającego do kolegium katolickiego w mieście Savar w stołecznym dystrykcie Dhaki. W następstwie odniesionych ran po 22 dniach od pobicia chłopiec zmarł. Bezpośrednią przyczyną całego zajścia był spór po obejrzeniu komputerowej gry wideo PUBG, bardzo popularnej wśród miejscowej młodzieży.

Do zdarzenia doszło 16 maja na placu w miejscowości Palu na terenie parafii protestanckiej Dharanda. Według świadków 11 młodych muzułmanów, niezadowolonych z wypowiedzi swego kolegi na temat gry, zaczęło dzwonić do niego telefonicznie, grożąc mu śmiercią, po czym wynajęli mały domek w pobliżu jego mieszkania. W dniu, w którym zaplanowali napaść na niego, otoczyli go, gdy przebywał w towarzystwie trzech przyjaciół i zaczęli ich bić laskami i kijami. Największe rany – w głowę i cały tułów – odniósł właśnie 18-letni Joy, którego napastnicy pozostawili nieprzytomnego na placu, a sami szybko uciekli kilkoma skuterami. Chłopiec wkrótce trafił w stanie bardzo ciężkim do szpitala i tam zmarł po 22 dniach 6 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję