Reklama

Niedziela Częstochowska

Miejsce, które chroni przed zepsuciem

Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek im. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie rozpoczyna działalność 1 lutego. O nowej placówce pod Jasną Górą oraz o codziennym towarzyszeniu dzieciom mówi s. Katarzyna Trębacz, służebniczka.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP

nowe przedszkole

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Beata Pieczykura: Dlaczego powstało nowe przedszkole w Częstochowie?

Siostra Katarzyna Trębacz: Wychodzimy naprzeciw potrzebom rodziców, którzy w czasie pandemii muszą się zmierzyć z obowiązkiem pracy, którzy poszukują przedszkola, by zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i fachową opiekę. Od początku istnienia nasze zgromadzenie prowadzi przedszkola. Założyciel – bł. Edmund Bojanowski, zakładając przedszkola w XIX wieku, nazywał je ochronkami. To znaczy, że przedszkole to takie miejsce, które ma chronić przed zepsuciem, a zarazem kształtować postawy moralne, jak to określił. Dziś w tym samym duchu my wychowujemy.

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Jaka misja jest realizowana w wychowaniu najmłodszych?

Błogosławiony Edmund Bojanowski fundamentem wychowania uczynił wiarę. Pamiętał o formacji intelektualnej, umiłowaniu przyrody i budzeniu miłości ojczyzny u najmłodszych, polecał ruch, dbanie o kondycję i sport. Dlatego wiodącym aspektem wszystkich naszych działań jest to, aby czynić człowieka obrazem i podobieństwem Boga na ziemi, który z podziwem za dzieło Jego rąk z wdzięcznością zwraca się do Stwórcy. W takim właśnie klimacie: dobra, piękna i prawdy, miłości, zaufania i zrozumienia, życzliwości i szacunku wzrastają dzieci. Wychowawcy (osoby świeckie i siostry) uczestniczą w wydarzeniach dnia, towarzysząc dziecku. Według założyciela bowiem: „Nie słowem, ale przykładem uczyć mają”. Dzieci w pracy, zabawie i modlitwie obserwują postawę sióstr, co w obecnych czasach stanowi dodatkowy element w wychowaniu i formacji młodego człowieka.

Jak doszło do powstania przedszkola i gdzie ono się znajduje?

W duchu założyciela chcemy kontynuować działalność na rzecz dzieci. Dlatego część naszego budynku przeznaczyłyśmy na przedszkole. To dzieło zainicjowała poprzednia siostra dyrektor w 2018 r. i 1 lutego 2021 r. otwieramy Niepubliczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej im. bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie. Na początku jest to jedna grupa (ok. 25 osób) dzieci od 2,5 lat do 5. roku życia. W przyszłości myślimy o rozszerzeniu działalności na trzy grupy wiekowe. Przestrzegamy wszystkich zaleceń sanitarnych.

Reklama

Archiwum Przedszkola Sióstr Służebniczek

Jakie zajęcia będą realizowane?

Wdrażamy program bł. Bojanowskiego, a zgodnie z podstawą programową będą realizowane zajęcia zarówno dla całej grupy, często w plenerze, jak i indywidualne według zainteresowań dzieci. Zgodnie z koncepcją założyciela program ma swój rytm, opierający się na porach roku i okresach liturgicznych. Każdy dzień jest poświęcony innemu patronowi, np. poniedziałek Bożej Opatrzności, a wtorek – Aniołom Stróżom. Codziennie jest czas na modlitwę i słowo Boże, pracę, zabawę, relaks, wypoczynek i czytanie bajek. Prowadzone są także zajęcia dodatkowe, m.in. rytmika i język angielski; jeżeli będzie taka potrzeba, wprowadzimy zajęcia ze specjalistami. Podopieczni mogą korzystać z dużego placu zabaw, minisali gimnastycznej i sali doświadczania świata, w której szczególnie dzieci wymagające pomocy mogą rozwijać swoje umiejętności, również w zakresie leczenia zaburzeń słuchu czy mowy.

Rodziców zainteresowanych zapisaniem dzieci prosimy o kontakt: telefoniczny 882 171 817 lub e-mailowy: edmundoweprzedszkole@gmail.com . Placówka ma również fanpage na Facebooku: Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek w Częstochowie. Jest też możliwość bezpośredniej rozmowy czy zobaczenia pomieszczeń, w których dzieci będą przebywać.

2021-02-01 14:41

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przedszkole z wartościami

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 18/2021, str. I

[ TEMATY ]

nowe przedszkole

Karolina Krasowska

Celem przedszkola jest kształtowanie całych rodzin w duchu wartości chrześcijańskich

Celem przedszkola jest kształtowanie całych rodzin w duchu wartości chrześcijańskich

W Głogowie powstaje katolickie przedszkole „Boży Domek”.

Przedszkole powstaje w parafii św. Klemensa Hofbauera, prowadzonej przez ojców redemptorystów. Zostało założone przez specjalnie powołaną w tym celu Fundację „Edukacja z Wartościami Dolny Śląsk”. Pomysł narodził się przed kilkoma laty i wyszedł od grupy rodzin skupionej we wspólnocie Domowego Kościoła. Idea katolickiego przedszkola często była też tematem przewodnim organizowanych od 2017 r. pikników parafialnych. – To nie jest dzieło proboszcza – to cel, do którego dążymy razem. Jest grupa ludzi, którym na tym zależy, by ich dzieci były formowane w konkretny sposób – mówi o. Łukasz Wójcik. – Celem przedszkola jest kształtowanie nie tylko dzieci, ale całych rodzin w duchu wartości chrześcijańskich. Dzieci przychodząc tu, będą rozpoczynały dzień od modlitwy, będą robiły znak krzyża i modliły się także przed posiłkami, będą miały wprowadzenie do liturgii, Eucharystię, będziemy ich uczyć tego, by nie wstydziły się wartości chrześcijańskich. Jeśli chodzi natomiast o edukację, to nasze przedszkole nie będzie się różniło od innych, chociaż będą różne inne dodatkowe zajęcia, jak nauka muzyki czy gry na instrumentach – dodaje proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Rekolekcje na dobre rozeznanie powołania

2023-02-01 12:37

[ TEMATY ]

Świdnica

rekolekcje powołaniowe

ks. Mirosław Benedyk

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

. Jeszcze dekadę temu rekolekcje powołaniowe cieszyły się wielkim zainteresowaniem

Duszpasterstwo Powołań jeszcze przed feriami zimowymi zaprasza na rekolekcje do świdnickiego seminarium. Udział w wydarzeniu mogą wziąć nawet uczniowie szkół podstawowych.

- Zapraszamy do udziału w rekolekcjach dla młodzieży męskiej. Tytuł rekolekcji - „Na Twoje słowo” (Łk 5,5) to jednocześnie ich program. W tym roku chcemy przeżyć je w atmosferze skupienia, ucząc się tego, w jaki sposób czytać Pismo Święte, żeby usłyszeć to, co Bóg do nas mówi. Przez trzy dni będziemy się wspólnie modlić i rozważać słowo Boże. Każdy będzie miał możliwość indywidualnego spotkania i rozmowy z kapłanem oraz spowiedzi świętej – zachęca ks. Piotr Gołuch - Diecezjalny Duszpasterz Powołań.

CZYTAJ DALEJ

Madagaskar: dramatyczna sytuacja po cyklonie

2023-02-01 21:06

[ TEMATY ]

pomoc

Madagaskar

oblaci.pl

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

Madagaskar jest jednym z najbiedniejszych krajów na świecie. Egzystencję na wyspie utrudniają także gwałtowne zjawiska pogodowe. W połowie stycznia w kraj uderzył cyklon Cheneso, który przyniósł silne porywy wiatru do 170 km/h oraz ulewne deszcze. Powodzie i osuwiska dotknęły do tej pory blisko 90 tysięcy ludzi, według danych rządowych jest już 30 zabitych. Zniszczenia wpłyną na dalsze funkcjonowanie mieszkańców wyspy, szczególnie na rolnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję