Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto wieńczenia grobów w Amerykańskiej Częstochowie

W ostatnią niedzielę maja br., w związku z celebrowanym w USA świętem narodowym "Memorial Day", przybyli do Amerykańskiej Częstochowy polscy żołnierze i weterani, aby modlić się za dusze swoich kolegów i koleżanek. O. Lucjusz Tyrasiński - prowincjał Zakonu Paulinów w Stanach Zjednoczonych - odprawił uroczystą Mszę św. w intencji wszystkich polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny, szczególnie zaś za tych, którzy spoczywają na Cmentarzu Weterańskim w Amerykańskiej Częstochowie. W większości są to żołnierze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), żołnierze Stowarzyszenia Polskich Kombatantów (SPK), żołnierze Armii Krajowej (AK) i innych ugrupowań wojskowych.
Na Cmentarzu Weterańskim w Amerykańskiej Częstochowie spoczywa ponad 1200 żołnierzy wraz ze swoimi dowódcami.
Po Mszy św. wyruszyła procesja na cmentarz. W drodze odmawiano tajemnice chwalebne Różańca św. Pod pomnikiem polskiego Husarza, nad którym powiewają flagi polska i amerykańska, panie z Koła Pomocniczego Kobiet Drugiego Korpusu złożyły wieniec z kwiatów biało-czerwonych.

W Asyżu znowu zatrzęsła się ziemia

Reklama

Po raz pierwszy od pamiętnego roku 1997 Asyż znów nawiedziło trzęsienie ziemi. Nie było ono zbyt silne i nie spowodowało widocznych szkód w kościołach i budynkach mieszkalnych. Jak poinformowali ojcowie franciszkanie sprawujący opiekę nad bazyliką św. Franciszka, zarejestrowany 12 czerwca br. wstrząs o sile 5,1 stopnia w skali Richtera był tylko niewiele słabszy od tego, który w 1997 r. spowodował ogromne szkody w Asyżu oraz w całej Umbrii - o natężeniu 5,7 stopnia na skali Richtera.
Choć trzęsienie to nie spowodowało widocznych dotychczas szkód, może się okazać, że podobnie jak przed trzema laty zaszkodziło ono statyce klasztoru Ojców Franciszkanów.
Mocno uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w 1997 r. bazylika św. Franciszka została po pracach konserwatorsko-remontowych ponownie otwarta dla pielgrzymów i zwiedzających w listopadzie 1999 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"La Stampa" o Frassatim

W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą śmierci bł. Pier Giorgia Frassatiego, przypadającą 4 lipca br., turyńska La Stampa (której założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym był ojciec Błogosławionego) poświęca temu patronowi młodzieży obszerny materiał.
Ks. Luigi Ciotti - założyciel znanej turyńskiej organizacji " Gruppo Abele" (zajmującej się trudną młodzieżą oraz walką z międzynarodowym handlem narkotykami) popularność Błogosławionego tłumaczy potrzebą młodzieży, by "spotykać nie tylko nauczycieli, ale także świadków". O swym "świętym wuju" pisze Jan Gawroński, dziennikarz, senator Republiki Włoskiej i deputowany do Parlamentu Europejskiego, którego matka Luciana Frassati-Gawrońska jest siostrą (i biografem) Pier Giorgia.

Kościół modli się o beatyfikację założyciela Anonimowych Alkoholików

Reklama

W 75. rocznicę śmierci sługi Bożego Matta Talbota (1856-1925), założyciela ruchu trzeźwościowego w Irlandii, modlono się w Dublinie o jego rychłą beatyfikację. Koncelebrowanej Mszy św. w stołecznym kościele Matki Bożej z Lourdes, w którym został pochowany, przewodniczył 7 czerwca br. metropolita Dublina - abp Desmond Connell.
Matt Talbot sam był nałogowym alkoholikiem. Gdy udało mu się po latach wyjść z nałogu, resztę życia poświęcił służbie innym. Zorganizował jedną z pierwszych grup trzeźwościowych, do których obecnie należy ok. 30 tys. alkoholików.
Ks. Morgan Castelloe, postulator procesu kanonizacyjnego, uda się do Krakowa, aby wziąć udział w uroczystości nadania nowemu szpitalowi w tym mieście imienia irlandzkiego sługi Bożego.

FRANCJA

Le Figaro z 12 czerwca br. obszernie odnosi się do opinii, jaką na temat nauczania religii we Francji wyraził Jan Paweł II przy okazji złożenia listów uwierzytelniających w Watykanie przez nowego ambasadora Republiki Francuskiej przy Stolicy Apostolskiej, Alaina Dejammet. Ojciec Święty zwrócił uwagę na niebezpieczeństwo, jakie dla nauczania religii stanowić może przygotowywana obecnie we Francji nowa organizacja zajęć szkolnych.
Kwestia miejsca religii w przeładowanym - lekcjami, zajęciami sportowymi, muzycznymi itp. - planie zajęć przeciętnego francuskiego ucznia staje się coraz bardziej palącym problemem. Le Figaro pisze o nim, cytując wielkanocną wypowiedź arcybiskupa Paryża - kard. Jeana-Marie Lustigera na łamach Journal de Dimanche, który przypomniał również, że brak znajomości podstawowych pojęć z zakresu chrześcijaństwa uniemożliwia młodym Francuzom zrozumienie przeszłości i kultury ich kraju, a także Europy.

WIELKA BRYTANIA

Reklama

Wielu czołowych katolików brytyjskich uważa, że zmarły przed rokiem arcybiskup Westminsteru - kard. Basil Hume powinien być jak najszybciej beatyfikowany. Brytyjski dziennik The Sunday Times poinformował, że zebranych zostało już dziesiątki raportów dokumentujących cudowne uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Hume´a. Zdaniem gazety, za rychłym otwarciem procesu beatyfikacyjnego opowiadają się też biskupi katoliccy kraju. Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego, proces beatyfikacyjny można otworzyć dopiero w pięć lat po śmierci kandydata.
Za rządów kard. Hume´a Kościół katolicki, który w Wielkiej Brytanii może działać w sposób wolny dopiero od 150 lat, zaistniał mocno w brytyjskiej rzeczywistości. Wyrazem uznania dla działalności Kościoła katolickiego w tym kraju była obecność królowej Elżbiety II na nabożeństwie w 1995 r. w katolickiej katedrze w Londynie.

USA

W diecezji Lafayette w amerykańskim stanie Indiana święcenia kapłańskie przyjął 77-letni Joseph Esau Jacob. Święceń w miejscowej katedrze udzielił bp William L. Higi. Na uroczystość przybyło ponad 140 członków rodziny i przyjaciół neoprezbitera.
Ks. Jacob wstąpił do seminarium duchownego przed sześcioma laty po śmierci małżonki, z którą przeżył 49 lat. Ma dziesięcioro wnucząt i prawnuka. W kazaniu bp Higi zwrócił uwagę, że nowy kapłan posiada wielkie doświadczenie życiowe, które wniesie w swój nowy urząd kapłański.

NIEMCY

Chór Chłopięco-Męski Cantores Minores - działający od 9 lat przy katedrze św. Jana w Warszawie pod muzycznym kierownictwem Josepha Herteram - wystąpił 28 maja br. w luterańskim kościele Auenkirche Wlmersdorf w Berlinie. Chór Cantores Minores śpiewał wspólnie z niemieckim chórem chłopiecym Knabenchor Berlin z towarzyszeniem muzyków Berliner Symphoniker pod batutą Karla Ludwiga Hechta. Był to trzeci zagraniczny koncert Cantores Minores w tym roku (po występach w Rzymie i Moskwie).

JEDNYM ZDANIEM

Znaczna większość Włochów jest przeciwna zorganizowaniu w Rzymie zjazdu homoseksualistów. Sądzą, iż gdyby na miejsce spotkania wybrano nie Rzym, lecz Mekkę albo Jerozolimę, to nie tylko by do niego nie doszło, ale inicjatorzy czy ewentualni uczestnicy takiej imprezy zostaliby z niej wyproszeni siłą.

Amerykańska Agencja Kontroli Leków i Żywności wstępnie dopuściła do użycia na terenie USA śmiercionośną pigułkę wczesnoporonną RU-486.

Z amerykańskiego ośrodka badań nuklearnych Los Alamos zniknęły zapisane na twardym dysku ściśle tajne informacje dotyczące broni jądrowej.

Kraje skandynawskie postanowiły umorzyć 100 mln dol. długów, które mają u nich państwa najuboższe.

Niemiecki Związek ds. Informacji i Doradztwa dla Ofiar Nazizmu wezwał tamtejsze koncerny do natychmiastowego rozpoczęcia wypłaty odszkodowań byłym robotnikom przymusowym i niewolniczym III Rzeszy.

Szwajcarska prokuratura oświadczyła, że oskarży dwie córki b. prezydenta Rosji Borysa Jelcyna o współudział w malwersacjach związanych z tzw. aferą Mabeteksu.

Kosowscy Serbowie zawiesili - w proteście przeciwko mordowaniu serbskiej ludności - swoje uczestnictwo w instytucjach zarządzających prowincją. Tymczasem w Kosowie zginęło ostatnio z rąk Serbów dwóch Albańczyków.

Zwolennicy prozachodniego prezydenta Czarnogóry Milo Djukanovicia wygrali wybory do władz lokalnych w stolicy republiki - Podgoricy.

Greccy terroryści z organizacji lewackiej "17 Listopada" przyznali się do zamachu na brytyjskiego attacheM wojskowego w tym kraju - gen. Saundersa. Oświadczyli, że generał zginął, bo był współodpowiedzialny za naloty NATO na Jugosławię.

Główny negocjator Bułgarii z Unią Europejską, Aleksander Bożkow, złożył dymisję w związku z zarzutami o udział w aferze korupcyjnej.

W Wilnie odbył się międzynarodowy kongres poświęcony ocenie zbrodni komunizmu. Jego uczestnicy wystąpili do ONZ o zwołanie trybunału, który dokonałby osądu tego antyludzkiego systemu.

Sejm litewski przyjął ustawę, która nakazuje rządowi wyegzekwowanie od Rosji odszkodowań za 50 lat radzieckiej okupacji. Tymczasem Rosja uważa, że Litwa z własnej woli poprosiła o przyjęcie w skład ZSRR.

Radni powiatowi z Nowogródka zdecydowali, że nie będzie tam polskiej szkoły. Związek Polaków na Białorusi, który stara się o zgodę na budowę szkoły od 4 lat, zapowiedział zaskarżenie tej decyzji do sądu.

Rosyjscy nacjonaliści okleili swymi ulotkami Dom Polski w Lidzie na Białorusi (ok. 40% mieszkańców tego miasta to Polacy).

Parlament Ukrainy zniósł karę śmierci w tym kraju.

Prezydenci Rosji i USA osiągnęli porozumienie w sprawie redukcji w obu krajach zasobów plutonu przeznaczonego do broni nuklearnej oraz w sprawie stworzenia wspólnego centrum ostrzegania o wystrzeliwaniu rakiet.

Prezydent Rosji Władimir Putin wprowadził bezpośrednie rządy prezydenckie w Czeczenii. Mianował też muftiego Achmeda Kadyrowa szefem tymczasowej administracji czeczeńskiej.

Przywódcy Korei Północnej i Korei Południowej - Kim Dzong II i Kim De Dzung przypieczętowali podpisaniem historycznego porozumienia swoje pierwsze spotkanie, które miało miejsce w stolicy komunistycznej Korei.

Wietnamski parlament ratyfikował traktat graniczny z Chinami, negocjowany przez ponad 7 lat.

Władze chińskie uwolniły czołowego dysydenta Zhang Jingshenga, skazanego w 1989 r. na 13 lat więzienia za organizowanie antykomunistycznych demonstracji w Pekinie.

Zmarł przywódca Syrii Hafez AlAsad, rządzący krajem niepodzielnie od 30 lat. Władzę obejmie najprawdopodobniej jego syn - Baszar Al-Asad.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zniszczono Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka

Podczas dwunastej kongregacji generalnej Kolegium Kardynalskiego, ostatniej przed rozpoczęciem konklawe, anulowano Pierścień Rybaka i pieczęcie pontyfikatu papieża Franciszka, umieszczając na nich krzyż - poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.

Podczas spotkania kardynałów odczytano również oświadczenie-apel o zawieszenie broni w strefach wojennych. Zapytany przez dziennikarzy o sprawę kenijskiego kardynała Johna Ndje, który w wywiadzie oświadczył, że nie jest chory, ale nie został wezwany na konklawe, Bruni przypomniał, że „kardynałowie elektorzy nie potrzebują wezwania, aby się stawić, ponieważ są dopuszczeni do konklawe z mocy prawa. W niektórych przypadkach to dziekan Kolegium Kardynałów sprawdza za pośrednictwem nuncjatury, czy kardynał może przybyć, czy też nie. W tym przypadku taka interwencja miała miejsce i odpowiedź była negatywna” - stwierdził rzecznik Watykanu.
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

[ TEMATY ]

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Choć źródła maryjnej pobożności sięgają V wieku na Wschodzie, dopiero na przełomie XIII i XIV wieku miesiąc maj zaczęto na Zachodzie poświęcać Maryi - głównie z inicjatywy króla Hiszpanii Alfonsa X, który zachęcał wiernych do wspólnej modlitwy przy figurach Matki Bożej. Tradycja ta szybko się rozprzestrzeniła, a swój rozwój zawdzięczała także postępowi technicznemu - drukowane modlitewniki, jak „Maj duchowy” z 1549 roku, popularyzowały majowe formy kultu jako odpowiedź na kryzys Reformacji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję