Reklama

"Patrz w oczy swojemu dziecku"

AGATA BOCHENEK
Niedziela Ogólnopolska 30/2000

"Nawet gdybym przyszła do domu pijana albo po narkotykach, mój ojciec by tego nie zauważył" - powiedziała 16-letnia Aśka. Znam ją, jej dom i rodziców - mówiła prawdę... niestety.
26 czerwca br., w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii, ruszyła ogólnopolska kampania Biura ds. Narkomanii: "Znajdź czas dla swojego dziecka". 23 czerwca br. dziennikarze mogli zapoznać się z działalnością Biura, jak i stanem samego problemu w Polsce.

Już dawno zmienił się obraz polskiego narkomana - to już nie tylko brudny, ledwo trzymający się na nogach bezdomny z dworca, zbierający " na bilet do domu". Najczęściej teraz nie odróżnimy go wśród tłumu, nie rozpoznamy nawet we własnym domu. Rodzice albo nie wiedzą, jak wyglądają objawy zażywania narkotyku, albo "nie widzą" dziecka w ogóle. Problem jednak ciągle narasta, obniża się też wiek narkotyzujących się, jak i uzależnionych. Szczególnie znaczny jest wzrost liczby osób nadużywających amfetaminy, halucynogenów i przetworów konopi. Dlaczego? To "zdobycze" naszych czasów. O ile kiedyś narkoman utożsamiany był ze środowiskiem patologicznym, marginesowym, dziś zjawisko to nie omija tzw. porządnych domów. Jak zauważył Janusz Sierosławski - socjolog z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, dzisiejsza młodzież preferuje styl "dobrze się bawić", w którym nie ma miejsca na wartości i normy. Unika sytuacji przykrych, nie myśli o przyszłości, ważne jest "tu i teraz". A narkotyki, zwłaszcza kanabinole (marihuana, haszysz), to kolejny środek na dostarczenie " przyjemności". Jeśli chcemy dotrzeć do młodych, musimy rozmawiać z ich punktu widzenia. Dla młodego człowieka narkotyk jest równorzędny z alkoholem czy papierosami; marihuana to niegroźne ziółko, a o uzależnieniu czy też jakiejś degradacji zaczyna się mówić dopiero w przypadku zażywania narkotyków dożylnie. Chociaż młodzi mają dość dużą wiedzę na temat środków odurzających, nie traktują ich jako zło samo w sobie, czemu zresztą przyklaskuje dość duże grono domorosłych "uczonych", bo "wszystko jest dla ludzi".
Narkotyzujący się obecnie to przede wszystkim ludzie młodzi, niejednokrotnie jeszcze uczący się, więc ciężar leczenia przeniósł się z ośrodków odwykowych na poradnie, ośrodki detoksykacyjne, których jest stanowczo za mało, jak i za mało jest ofert terapii krótkoterminowej. Ważnym elementem w walce z narkomanią są ośrodki i duszpasterstwo Kościoła katolickiego, kładące nacisk nie tylko na leczenie uzależnionych, ale przede wszystkim na profilaktykę i formację rodziców, wychowawców, księży i dzieci, poczynając od Duszpasterstwa Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie, a na każdej przyparafialnej świetlicy środowiskowej kończąc. Osobnym, poważnym problemem jest reforma lecznictwa i kasy chorych - leczenie uzależnionych odbywa się przeważnie poza przydzielonym rejonem, a na każdym z etapów leczenia nieodzowna jest obecność rodziców. Pamiętajmy, że najczęściej narkomania zaczyna się właśnie w domu - w jego nieprawidłowościach, patologiach, w braku czasu i miłości. Trafna wydaje się jedna z reklam w TV, gdzie pokazana jest reakcja źrenicy dziewczynki na światło: normalna i pod wpływem amfetaminy. I pokazuje się napis: "Patrz w oczy swojemu dziecku". Mnie poruszyła. Czy Państwa również?

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem