Reklama

WATYKAN

Wiadomości ze świata


Niedziela Ogólnopolska 30/2000

"L´Osservatore Romano" przeciw legalizacji domów publicznych

Watykański dziennik L´Osservatore Romano nazwał haniebnym surogatem propozycję włoskiej minister opieki społecznej Livii Turco, by w ramach zwalczania zjawiska nierządu przywrócić domy publiczne. Według min. Turco, miałyby one działać na zasadzie spółdzielni.
Teolog dziennika - o. Gino Concetti wyraził przekonanie, że władze, nie radząc sobie z prostytucją, będą do niej zachęcać, nadając jej charakter półlegalnej działalności. Nawet zezwolenie prostytutkom na zrzeszanie się i samodzielne zarządzanie swą działalnością nie oznacza obrony ich godności - pisze o. Concetti. Jego zdaniem, zastrzeżenia do propozycji min. Turco są w pełni uzasadnione.

Apel o ewakuację chrześcijan z Moluków

100 tys. chrześcijan na indonezyjskiej wyspie Moluki pilnie potrzebuje natychmiastowej ewakuacji, gdyż w przeciwnym wypadku mogą być wymordowani przez bojówkarzy z uzbrojonych grup "Laskar Jihad". Ten dramatyczny apel wystosowali wspólnie 9 lipca br. biskup pomocniczy diecezji Amboina na wyspie Ambon, wchodzącej w skład Moluków - Josephus Tethool i przedstawiciel miejscowej wspólnoty protestanckiej - Agus Ulahaiyanan.
"Sytuacja uchodźców staje się coraz trudniejsza, brakuje im ryżu i innego pożywienia" - stwierdzają we wspólnym apelu chrześcijańscy przywódcy wyspy. Podkreślono, że istnieje paląca potrzeba natychmiastowej pomocy. 8 lipca br. islamiści dokonali masakry w wiosce Waai w północno-wschodniej części Ambonu. Biskup Amboiny - Petrus Canisius Mandagi udał się do Genewy, aby prosić o interwencję Radę Bezpieczeństwa ONZ i Komisję Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych.
Od stycznia 1999 r., gdy zaczęły się zamieszki na Molukach, zginęło co najmniej 4 tys. osób, w większości chrześcijan. Głównymi sprawcami mordów są ekstremiści muzułmańscy, w większości przybyli z Jawy.

Protest przeciwko planom nauki Koranu w szkołach chrześcijańskich

Kościół katolicki w Malawi ostro zaprotestował przeciw planom miejscowych władz wprowadzenia do szkół chrześcijańskich, dotowanych przez państwo, obowiązkowej nauki Koranu i zasad wiary tradycyjnych religii afrykańskich. Plany te obejmowały też m.in. zniesienie obowiązkowych dotychczas lekcji wiadomości o Biblii w szkołach katolickich. Na skutek protestów prezydent kraju Bakili Muluzi zapowiedział powołanie komisji mieszanej dla wyjaśnienia spornych spraw. W jej skład wejdą przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, islamu i tradycyjnych religii afrykańskich.
W blisko 10-milionowym Malawi chrześcijanie stanowią prawie 65% ludności (z tego katolicy blisko 28%), muzułmanie nieco ponad 15%, reszta mieszkańców wyznaje animizm, czyli pierwotne religie afrykańskie. Kościół katolicki prowadzi w kraju liczne szkoły, których wysoki poziom wpływa na ogólny poziom miejscowej oświaty.

Reklama

Boże Ciało w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 25 czerwca br. Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych obchodził doroczną uroczystość Bożego Ciała. W wielu świątyniach, szczególnie polskich, odbywały się procesje eucharystyczne i publiczne adoracje Najświętszego Sakramentu. W ostatnich latach w kościołach parafialnych w Stanach Zjednoczonych coraz częściej trwają adoracje Najświętszego Sakramentu. W archidiecezji filadelfijskiej zaleca się nawet, aby w czasie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 w każdej parafii raz w tygodniu odbywała się całodzienna adoracja. Wielu Polaków przybyło na uroczystość Bożego Ciała do sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie. Tradycyjnie, po Mszy św. w południe, na zewnątrz świątyni, odbyła się uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Przewodniczył jej o. Lucjusz Tyrasiński, prowincjał Paulinów w Ameryce. W procesji wzięli udział ojcowie i bracia paulini, pielgrzymi, oraz dzieci, które - podobnie jak w Polsce - sypały kwiaty. Pogoda była wprost cudowna. Na twarzach wszystkich widać było wielką radość i szczęście, kiedy po górach i dolinach pięknej okolicy rozlegało się echo pieśni naszych Ojców: Witaj, Jezu, Synu Maryi. Tyś jest Bóg prawdziwy w świętej Hostyi.

FRANCJA

Za nielegalne uznała francuska Rada Państwa rozdawanie w szkołach pigułek Norlevo. Decyzję o rozprowadzaniu pigułki, nawet bez wiedzy i zgody rodziców, podjęła 29 grudnia 1999 r. Segolene Royal, ówczesna minister delegowana ds. szkolnictwa, stojąca dziś na czele resortu ds. rodziny. Organizacje prorodzinne i katolickie od początku krytykowały obecność pigułki w szkołach. Obecnie
Norlevo pozostaje w wolnej sprzedaży w aptekach i jest dostępna za darmo w ośrodkach planowania rodziny.

FRANCJA

Prawne, polityczne, wojskowe i etyczne aspekty interwencji zbrojnych, podejmowanych w dzisiejszym świecie, porusza obszerny dokument, opracowany przez Komisję "Iustitia et Pax" Konferencji Biskupów Francji. Materiał ten, ogłoszony pod koniec czerwca br., stanowić ma podstawę do refleksji dla katolików francuskich na temat interwencji, dokonywanych poza granicami własnego kraju.
Dokument stwierdza m.in.: "Wbrew nadziejom, jakie obudziło obalenie muru berlińskiego, naszemu światu w mijającym dziesięcioleciu nie ubyło konfliktów". Członkowie komisji zwracają uwagę na konieczność wypracowania powszechnie obowiązujących zasad podejmowania interwencji. Dokument postuluje wzmocnienie pozycji ONZ (m.in. przez wprowadzenie zmian prawnych, uniemożliwiających blokowanie rezolucji, głównie przez Chiny i Rosję) oraz jasne określenie zadań Europejskich Sił Wojskowych.

CHORWACJA

W wieku 67 lat i dokładnie w 43. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich zmarł w szpitalu w Rijece miejscowy metropolita - abp Anton Tamarut. Był on członkiem Stałej Rady Chorwackiej Konferencji Biskupiej i przewodniczącym Komisji Liturgicznej Episkopatu. Uważany był za jednego z najlepszych znawców liturgiki katolickiej w swoim kraju.

RWANDA

Raport, ogłoszony 10 lipca br. przez Organizację Jedności Afrykańskiej nt. ludobójstwa w Rwandzie w 1994 r., jest niepełny i zawiera istotne przemilczenia dotyczące roli Kościoła katolickiego w tej tragedii - podała katolicka agencja CWN.
Raport stwierdza m.in.: "(...) przywódcy Kościoła nie wykorzystali swej wyjątkowej pozycji moralnej w społeczeństwie w większości chrześcijańskim, aby potępić nienawiść etniczną oraz łamanie praw człowieka". Nie wspomina jednak o tym, że masakra Tutsi i Hutu miała wyraźne podłoże antychrześcijańskie, a zabójstwa na masową skalę były dokonywane w kościołach. Nie mówi również o śmierci co najmniej 3 biskupów, kilkunastu księży i wielu dziesiątek świeckich chrześcijan, którzy usiłowali zapobiec masakrom. Pominięty został również fakt, że zamordowani biskupi za pośrednictwem Stolicy Apostolskiej apelowali o powstrzymanie mordów, a zabity abp Christophe Munzihirwa Mwene Ngabo, występujący odważnie w obronie ofiar przemocy, na 3 dni przed swą śmiercią podpisał apel o pokój.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II mianował dwóch nuncjuszy apostolskich: ks. prał. Antonio Menniniego w Bułgarii i abp. Emilia Paula Tscherriga w krajach karaibskich. Pierwszy z nich był dotychczas radcą nuncjatury, obecnie zaś został wyniesiony do godności arcybiskupa, drugi był do tej pory nuncjuszem w Burundi.

W Tor Vergata na peryferiach Rzymu rozpoczęto konstrukcję podium na Światowy Dzień Młodzieży, na którym Jan Paweł II będzie sprawował Eucharystię dla kilkuset tysięcy młodych ludzi z całego świata.

Zmarł emerytowany arcybiskup Canterbury Robert Runcie, duchowy przywódca wspólnoty anglikańskiej (jego zasługą było m.in. doprowadzenie do wizyty Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii w 1982 r.).

Amerykański satanista-piroman przyznał się do podpalenia 26 kościołów na terenie USA (od 1996 r. w Stanach Zjednoczonych zostało podpalonych ponad 900 kościołów).

W podwaszyngtońskiej rezydencji rządowej Camp David (USA) odbył się szczyt izraelsko-palestyński.

Niepowodzeniem zakończyła się kolejna próba systemu obrony USA przed atakiem nuklearnym (rząd amerykański wydał 100 mln dol. na przeprowadzenie tego sprawdzianu).

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zdecydowali o wznowieniu pomocy dla Rosji, wstrzymanej ze względu na łamanie przez nią praw człowieka podczas wojny w Czeczenii.

Parlament Portugalii głosami lewicy zalegalizował zażywanie oraz posiadanie narkotyków, zarówno miękkich, jak i twardych, w ilościach " do osobistej konsumpcji". Jednocześnie uzależnienie od narkotyków uznano za chorobę.

W Londynie zainaugurowano uroczyste obchody 100. urodzin królowej matki. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osobistości z całej Europy.

Prokuratura francuska rozpoczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci co najmniej 20 osób w jednej z klinik dla pacjentów w podeszłym wieku. Według zeznań świadków, zmarły one na skutek eutanazji.

Kanclerz Austrii wycofał się z pomysłu ewentualnego zablokowania przez jego kraj reformy UE oraz przyjęcia nowych członków do Unii.

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował powolny proces poszerzenia Unii Europejskiej. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli nie pojawi się perspektywa szybkiego wejścia do UE, jego kraj będzie zmuszony rozpatrzyć alternatywne rozwiązania.

Prezydenci Chorwacji, Słowenii i Czech poparli prawo Czarnogóry do oderwania się od Serbii. Wcześniej czarnogórski parlament uchwalił rezolucję odrzucającą poprawki do konstytucji Jugosławii, które zmniejszyłyby wpływy Czarnogóry w ramach federacji.

Rosja wprowadziła w Czeczenii godzinę policyjną po serii zamachów bombowych dokonanych przez partyzantów. Tymczasem prezydent Asłan Maschadow wezwał Czeczeńców, by opuszczali miasta, gdyż zamierza je odebrać siłą z rąk Rosjan.

Baszar Asad (syn zmarłego niedawno prezydenta Hafeza Asada) został wybrany przez naród na prezydenta Syrii, uzyskując w referendum ponad 97 proc. głosów przy niemal 100-procentowej frekwencji.

W Durbanie (RPA) odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja na temat AIDS, pod hasłem Przerwijmy milczenie o umierających na AIDS krajach południowej Afryki.

W Lome (Togo) odbył się szczyt Organizacji Jedności Afrykańskiej. Zdominowały go 3 tematy: wojny, AIDS oraz problem głodu w Afryce.

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem