Reklama

Kościół

Mija 76 lat od śmierci bł. Ryszarda Henkesa, pallotyna, męczennika obozu w Dachau

Prześladowany przez gestapo, aresztowany, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, bł. Ryszard Henkes zmarł 22 lutego 1945 roku niedługo przed wyzwoleniem obozu. Nazywany sługą Prawdy, niemieckim Maksymilianem Kolbe, czczony jako orędownik i obrońca prawdy. Związany był ze Śląskiem.

[ TEMATY ]

pallotyni

Dachau

Bł. Ryszard Henkes

youtube.com/TelewizjaMisericordia

Ryszard Henkes urodził się w 1900 roku w Ruppach w Nadrenii, tam poznał pallotynów. Wychował się w wielodzietnej katolickiej rodzinie. Mając 12 lat opuścił dom rodzinny i rozpoczął siedmioletnią naukę w pallotyńskiej szkole w Szensztacie. W 1919 zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego księży pallotynów w Limburgu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1925 roku w limburskiej katedrze.

Posiadał talent pedagogiczny i w rok po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską głównie jako wychowawca młodzieży. Powierzono mu funkcję nauczyciela historii, religii i języków niemieckiego i łacińskiego w Szensztacie.

Podziel się cytatem

Reklama

W 1931 roku przybył na Śląsk do Kietrza gdzie podjął pracę jako wychowawca w nowo powstałej pallotyńskiej szkole gimnazjalnej. Kietrz to pierwsza placówka na Śląsku gdzie Henkes posługiwał. Przebywał tam do 1937 roku. Następnie pracował w Niższym Seminarium Duchownym pallotynów w Ząbkowicach Śląskich, głównie jako kaznodzieja. Od 1940 roku pełnił funkcję dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Branicach, posługiwał również jako kapelan w szpitalu.

W 1941 roku trafił do Strahovic (obecnie Republika Czeska), gdzie został proboszczem. W zaledwie dwa lata dzięki gorliwej pracy duszpasterskiej ożywił parafię i wielu ludzi przyprowadził do Boga. Gdy dowiedział się co dzieje się w obozie w Auschwitz z grupą parafian organizował paczki żywnościowe dla więźniów.

Po kazaniu w branickim kościele 8 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w raciborskim więzieniu gdzie przebywał do lipca. Potem został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie był już tylko numerem 49 642. Trafił do bloku dla niemieckich księży, którzy jako jedyni w obozie mogli odprawiać Eucharystię. W obozie pracował m.in. przy przewożeniu zwłok do krematorium i na plantacjach. W obozie ks. Henkes spowiadał, roznosił komunię, pomagał najbardziej cierpiącym. Współwięźniowie uważali go za heroicznego kapłana.

Reklama

Pod koniec 1944 roku w Dachu zapanowała epidemia tyfusu. Na ochotnika zgłosił się do opieki w baraku dla umierających. Sam zaraził się sześć tygodni przed wyzwoleniem obozu. Zmarł 22 lutego 1945 roku. Dzięki staraniom współwięźniów jego ciało zostało osobno spalone, a prochy zebrane i przewiezione do Limburga, gdzie odbył się pogrzeb. Beatyfikowany został 15 września 2019 roku w Limburgu.

W ikonografii przedstawiany jest w pallotyńskiej sutannie, z krzyżem- symbolem męczeństwa w lewej dłoni i prawą dłonią wyciągniętą do błogosławieństwa. Henkesa nazywa się niemieckim Maksymilianem Kolbe.

Podziel się cytatem

(na podstawie książki “Sługa prawdy” ks. Przemysław Krakowczyk SAC)

2021-02-19 13:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci bł. Ryszarda Henkesa

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Bł. Ryszard Henkes

Kietrz

YT: Piotr Wołoszyn

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

Bp Ignacy Dec w czasie głoszenia homilii w Kietrzu

Biskup Ignacy Dec 14 lutego br. na specjalne zaproszenie ojców pallotynów, gościł w opolskiej parafii Św. Tomasza Apostoła Kietrzu.

Pierwszy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię w ramach nowenny do bł. ks. Ryszarda Henkesa męczennika z Dachau, którego relikwie uroczyście wprowadził w zeszłą niedzielę, do miejscowego kościoła, biskup opolski bp Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję