Reklama

Kościół

Mija 76 lat od śmierci bł. Ryszarda Henkesa, pallotyna, męczennika obozu w Dachau

Prześladowany przez gestapo, aresztowany, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau, bł. Ryszard Henkes zmarł 22 lutego 1945 roku niedługo przed wyzwoleniem obozu. Nazywany sługą Prawdy, niemieckim Maksymilianem Kolbe, czczony jako orędownik i obrońca prawdy. Związany był ze Śląskiem.

[ TEMATY ]

pallotyni

Dachau

Bł. Ryszard Henkes

youtube.com/TelewizjaMisericordia

Ryszard Henkes urodził się w 1900 roku w Ruppach w Nadrenii, tam poznał pallotynów. Wychował się w wielodzietnej katolickiej rodzinie. Mając 12 lat opuścił dom rodzinny i rozpoczął siedmioletnią naukę w pallotyńskiej szkole w Szensztacie. W 1919 zdał egzamin dojrzałości i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego księży pallotynów w Limburgu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1925 roku w limburskiej katedrze.

Posiadał talent pedagogiczny i w rok po święceniach rozpoczął pracę duszpasterską głównie jako wychowawca młodzieży. Powierzono mu funkcję nauczyciela historii, religii i języków niemieckiego i łacińskiego w Szensztacie.

Podziel się cytatem

W 1931 roku przybył na Śląsk do Kietrza gdzie podjął pracę jako wychowawca w nowo powstałej pallotyńskiej szkole gimnazjalnej. Kietrz to pierwsza placówka na Śląsku gdzie Henkes posługiwał. Przebywał tam do 1937 roku. Następnie pracował w Niższym Seminarium Duchownym pallotynów w Ząbkowicach Śląskich, głównie jako kaznodzieja. Od 1940 roku pełnił funkcję dyrektora Domu Rekolekcyjnego w Branicach, posługiwał również jako kapelan w szpitalu.

Reklama

W 1941 roku trafił do Strahovic (obecnie Republika Czeska), gdzie został proboszczem. W zaledwie dwa lata dzięki gorliwej pracy duszpasterskiej ożywił parafię i wielu ludzi przyprowadził do Boga. Gdy dowiedział się co dzieje się w obozie w Auschwitz z grupą parafian organizował paczki żywnościowe dla więźniów.

Po kazaniu w branickim kościele 8 kwietnia 1943 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w raciborskim więzieniu gdzie przebywał do lipca. Potem został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie był już tylko numerem 49 642. Trafił do bloku dla niemieckich księży, którzy jako jedyni w obozie mogli odprawiać Eucharystię. W obozie pracował m.in. przy przewożeniu zwłok do krematorium i na plantacjach. W obozie ks. Henkes spowiadał, roznosił komunię, pomagał najbardziej cierpiącym. Współwięźniowie uważali go za heroicznego kapłana.

Pod koniec 1944 roku w Dachu zapanowała epidemia tyfusu. Na ochotnika zgłosił się do opieki w baraku dla umierających. Sam zaraził się sześć tygodni przed wyzwoleniem obozu. Zmarł 22 lutego 1945 roku. Dzięki staraniom współwięźniów jego ciało zostało osobno spalone, a prochy zebrane i przewiezione do Limburga, gdzie odbył się pogrzeb. Beatyfikowany został 15 września 2019 roku w Limburgu.

W ikonografii przedstawiany jest w pallotyńskiej sutannie, z krzyżem- symbolem męczeństwa w lewej dłoni i prawą dłonią wyciągniętą do błogosławieństwa. Henkesa nazywa się niemieckim Maksymilianem Kolbe.

Podziel się cytatem

(na podstawie książki “Sługa prawdy” ks. Przemysław Krakowczyk SAC)

2021-02-19 13:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polscy pallotyni otwierają nowe misje w Burkina Faso i kazachstanie

[ TEMATY ]

misje

pallotyni

fotolia.com

Dwie nowe placówki misyjne: w Wagadugu w Burkina Faso i w Kustanaj w Kazachstanie, jeszcze w październiku tego roku obejmą polscy pallotyni, ks. Stanisław Filipek SAC i ks. Wiesław Pęski SAC. Uroczysty akt posłania miał miejsce podczas Mszy Świętej, której przewodniczył abp. Tadeusza Wojda, metropolita białostocki.

W homilii duchowny podkreślał, że „misjonarz powinien być wzrokiem, słuchem i nogami Jezusa, by słyszeć głos i docierać do wszystkich potrzebujących”. Przywołując słowa Papieża Franciszka podkreślał, że Kościół powinien trwać w permanentnym stanie misyjnym, a nie być muzeum wiary.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję