Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Góralu, czy ci nie żal" - dla Papieża

Jan Paweł II przybył w sobotę 22 lipca do swej rezydencji w Castel Gandolfo, kończąc 12-dniowy pobyt w Alpach włoskich. Przed pałacem papieskim Ojca Świętego powitało kilkaset osób, w tym burmistrz Castel Gandolfo, który stał na balkonie pobliskiego ratusza. Przemawiając z okna pałacu apostolskiego, Jan Paweł II, wypoczęty i opalony, powiedział: " Dolina Aosty i Mont Blanc pozdrawiają Castel Gandolfo".
Ojciec Święty nawiązał też dialog z grupą Polaków, którzy zaśpiewali mu Góralu, czy ci nie żal i Życzymy, życzymy. Jan Paweł II odparł: "Macie rację. Oby się Wam spełniło".

Jan Paweł II do Polaków

"Życzę Wam, ażeby Wasza pielgrzymka do Rzymu wydała owoce.
(...) Chrystus powiedział: ´Czuwajcie i módlcie się, bo nie wiecie dnia ani godziny´. Właśnie Rok Jubileuszowy przygotowuje nas do spotkania z Bogiem w życiu, do którego zdążamy przez życie doczesne. Niech kieruje nami wiara i umiłowanie Boga i bliźniego i wszelkiego dobra, tak jak nas tego uczy Ewangelia. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna
26 lipca 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

23 lipca br., przemawiając przed modlitwą Anioł Pański, Jan Paweł II podkreślił wartość fizycznego i duchowego odpoczynku. Oto pełny tekst papieskiego rozważania:
"Wróciłem wczoraj wieczorem z Doliny Aosty, gdzie odpoczywałem przez kilka dni i mam jeszcze przed oczami piękno gór, dolin, lasów i lodowców. Pragnę ponownie podziękować Panu za ten dar; dziękuję również tym wszystkim, którzy przez swą dyspozycyjność umożliwili mi ten zbawienny odpoczynek.
Teraz jestem znowu pośród Was, Bracia i Siostry z Castel Gandolfo, Was, których widzę zawsze z radością. To niedzielne spotkanie daje mi okazję, by skierować serdeczne i gorące pozdrowienie do każdego z Was. Pozdrawiam biskupa Agostino Vallini i jego biskupa pomocniczego Paolo Gilleta, Księdza Proboszcza, Pana Burmistrza, wypoczywających na wakacjach i pielgrzymów. Dziękuję wszystkim za serdeczną troskę i za uczucie, z jakim przyjmujecie mnie zawsze tutaj, w Castel Gandolfo!
Tego roku, z uwagi na obowiązki związane z Jubileuszem, mój pobyt będzie krótszy niż zazwyczaj. Dlatego tym bardziej będę cieszył się z tych tygodni, które Pan pozwala mi spędzić pomiędzy Wami.
W Ewangelii z dzisiejszej Liturgii Jezus mówi do Apostołów, którzy powrócili z misji: ´Idźcie na miejsce osobne i odpocznijcie nieco´ (por. Mk 6, 31). Jezus i uczniowie, zmęczeni nieustannym działaniem pośród ludzi, odczuwali potrzebę, od czasu do czasu, aby przeżyć chwilę spokoju. Ewangelista mówi, że w rzeczywistości tłum przeszkodził w tym upragnionym ´oddaleniu´ (por. Mk 6, 33-34). Nie podważa to jednak wartości odpoczynku i konieczności wykorzystania czasu wolnego na zdrowe wytchnienie fizyczne, a tym bardziej duchowe.
W dzisiejszym społeczeństwie, tak często szalonym i konkurencyjnym, w którym przeważa logika produkcji i zysku, nierzadko kosztem osoby ludzkiej, jest coraz bardziej konieczne, by każdy mógł korzystać z odpowiednich okresów odpoczynku, w których mógłby odzyskać energię i zarazem odnaleźć dobrą równowagę duchową. Wakacje i ferie powinny być w sposób rozsądny wykorzystane, aby były z pożytkiem dla człowieka i dla rodziny, dzięki kontaktowi z naturą, dzięki spokojowi, dzięki możliwości pielęgnowania harmonii rodzinnej, dzięki dobrym lekturom i rekreacji; a zwłaszcza dzięki możliwości oddawania się każdego dnia przede wszystkim modlitwie, kontemplacji i słuchaniu Boga.
Życzę wszystkim przebywającym na wakacjach dobrego i pożytecznego urlopu, polecając Maryi, serdecznej Matce, zwłaszcza tych wszystkich, którzy są zbytnio przemęczeni. Świętej Dziewicy polecam także tych, którzy z różnych powodów nie mają możliwości pozostawienia codziennych zajęć i swojego otoczenia. Wszystkich zapewniam o mojej pamięci w modlitwie".

Reklama

Ojciec Święty prosi o ułaskawienie skazanego na śmierć

Papież Jan Paweł II ponownie wystąpił o ułaskawienie skazanego na śmierć w stanie Virginia Derka Barnabei - poinformował rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls.
Po raz pierwszy Jan Paweł II zwrócił się w tej sprawie do gubernatora stanu za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Waszyngtonie 2 grudnia 1999 r. "Obecnie - dodał Navarro-Valls - w duchu Jubileuszu Jan Paweł II ponownie prosi o akt łaski wobec pana Barnabei".
Rzecznik dodał, iż "tradycyjnie już Papież zwraca się do władz USA w sprawie skazanego na śmierć", i stwierdził, że apele te przyniosły widoczną zmianę nastawienia amerykańskiej opinii publicznej do tego zagadnienia.
Barnabea ma 33 lata i jest Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Został skazany na karę śmierci za zgwałcenie i zamordowanie swojej narzeczonej.

Reklama

List apostolski do wiernych Kościoła greckokatolickiego w Rumunii

Jan Paweł II zachęcił Kościół greckokatolicki w Rumunii do kontynuowania dialogu ekumenicznego z Kościołem prawosławnym w tym kraju. W liście opublikowanym w Watykanie z okazji 300. rocznicy odnowienia przez chrześcijan z Siedmiogrodu "pełnej komunii ze Stolicą Apostolską Następcy Piotra" Ojciec Święty wyraził ufność, że "autentyczny powrót do tradycji liturgicznych i patrystycznych" nie podzielonego chrześcijaństwa, stanowiących dziedzictwo obu Kościołów, będzie prowadził do pojednania między nimi.
Jan Paweł II, który wcześniej w encyklice Ut unum sint proponował poszukiwanie nowych form sprawowania posługi Piotrowej w jednoczącym się chrześcijaństwie, zaprosił wszystkie Kościoły Rumunii do rozważenia i pogłębienia "specyficznego powołania" Kościołów wschodnich związanych unią z Rzymem.
Ojciec Święty przypomniał też historię Kościoła w Rumunii. Na obecne obszary państwa rumuńskiego chrześcijaństwo łacińskie dotarło już w III wieku. Od połowy VIII wieku zaczął się tam coraz powszechniej szerzyć obrządek bizantyjski, a wreszcie kraj stał się prawosławny. Jest to więc naród o korzeniach łacińskich, żyjący jednak skarbami tradycji i kultury bizantyjskiej - dlatego wielu Rumunów opowiada się za jednością wszystkich chrześcijan.
Jan Paweł II podkreślił znaczenie męczeństwa Kościoła greckokatolickiego w Rumunii w latach dyktatury komunistycznej, które spowodowało, że stał się on prawdziwym "Kościołem wyznawców i męczenników". Zachęcił do wnikliwego opracowania historii tego męczeństwa, uwzględniając zwłaszcza relacje żyjących wciąż naocznych świadków, a także do tego, aby nie zniechęcać się trudnościami, na jakie napotyka ten Kościół od chwili reaktywowania w 1990 r. Przypomniał jednocześnie, że za wiarę byli prześladowani także wierni innych Kościołów.

Reklama

Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie statusu Jerozolimy

23 lipca br. w Castel Gandolfo, po odmówieniu z wiernymi modlitwy Anioł Pański, Jan Paweł II zaapelował do uczestników izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych w Camp David, by dołożyli wszelkich starań dla osiągnięcia trwałego pokoju i poszanowania praw ludzkich w Ziemi Świętej i na całym Bliskim Wschodzie. Papież przypomniał stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie Jerozolimy, która - zdaniem Watykanu - winna posiadać specjalny status z gwarancjami międzynarodowymi.
"Chciałbym wezwać zainteresowane strony, by nie zapominały o znaczeniu wymiaru duchowego Miasta Jerozolimy z jego Miejscami Świętymi i ze wspólnotami trzech religii monoteistycznych, które sprawują nad nimi pieczę - powiedział Papież. - (...) Stolica Święta nadal uważa, że jedynie specjalny status z gwarancjami międzynarodowymi będzie mógł skutecznie zachować najświętsze miejsca Świętego Miasta i zapewnić wolność wyznania i kultu wszystkim wierzącym, którzy w tamtym regionie i na całym świecie spoglądają na Jerozolimę jako na skrzyżowanie dróg pokoju i współżycia".

Reklama

Kondolencje po wypadku samolotu Concorde

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano, w imieniu Papieża Jana Pawła II, wystosował do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Francji - abp. Louis-Marie BilleM z Lyonu telegram z kondolencjami w związku z katastrofą samolotu Concorde w Paryżu, która miała miejsce 25 lipca br. Kard. Sodano napisał, że Ojciec Święty łączy się w modlitwie ze wszystkimi, którzy w tragicznym wypadku stracili swoich bliskich, i podziela ich ból. Wyraża głębokie kondolencje i zapewnia o duchowej solidarności ze wszystkimi, których dotknął ten dramat. Zabitych Papież polecił miłosierdziu Bożemu i wyraził nadzieję, że znajdą oni wieczny odpoczynek w Królestwie Bożym. Podczas swych ponad 90 podróży apostolskich Ojciec Święty raz leciał concordem; było to 2 maja 1989 r. na trasie z wyspy Reunion na Oceanie Indyjskim do Zambii.

Podwoiła się liczba przystępujących do spowiedzi św.

Od początku Roku Świętego liczba osób spowiadających się w czterech rzymskich Bazylikach patriarchalnych podwoiła się - informuje ks. prał. Flavio Capucci, koordynator spowiedników pracujących w skrzydle Karola Wielkiego Bazyliki św. Piotra. "Są ich tysiące każdego miesiąca, co jest namacalnym dowodem skuteczności Jubileuszu. Warto zasiadać w konfesjonale, ponieważ widać malującą się na twarzach odchodzących penitentów łaskę Bożą, w ich uśmiechu wyrażającym odzyskany spokój" - powiedział włoski kapłan.
W Bazylikach patriarchalnych Rzymu konfesjonały czynne są 12 godzin na dobę.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Trudny patron

O tym, że św. Zygmunt jest trudnym patronem, wiedzą najlepiej kaznodzieje, którzy głoszą kazania ku jego czci. Jak bowiem stawiać za wzór - co przecież jest naturalne w przypadku świętych - człowieka, ogarniętego tak wielką żądzą władzy, że dla jej realizacji nie zawahał się zabić własnego syna? Niektórzy pomijają ten fakt milczeniem, przywołując za to chrześcijańskie cnoty króla Burgundów, których był przykładem. Inni koncentrują się na męczeńskiej śmierci, nie wspominając, że rozkaz królewski stał się przyczyną śmierci młodego Sigeryka.

Lęk o władzę

CZYTAJ DALEJ

O. Giertych przy grobie Jana Pawła II: przykazania potrzebne, ale zbawia Chrystus

2024-05-02 10:25

[ TEMATY ]

grób JPII

Giertych

Monika Książek

Przykazania są potrzebne. One są mądrymi zasadami. One podprowadzają do Chrystusa, ale zbawieni jesteśmy przez Chrystusa - powiedział teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP, podczas Mszy Świętej sprawowanej w czwartek rano przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W koncelebrze był także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.

W homilii o. Wojciech Giertych nawiązał do czytania dnia z Dziejów Apostolskich, które opowiada o pierwszym soborze jerozolimskim. „Powstało pytanie, jaka jest relacja przykazań i prawa żydowskiego i żydowskich obyczajów do łaski. Było to ważne w kontekście ludzi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a odkrywali wiarę Chrystusa i te relacje pomiędzy tymi, którzy byli pochodzenia pogańskiego, a tymi, którzy byli pochodzenia żydowskiego, były niejasne i sobór musiał na to odpowiedzieć” - podkreślił teolog Domu Papieskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję