Reklama

Niedziela Małopolska

Wielki Reset bez Chrystusa? To niemożliwe

- To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu - powiedział abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

Norbert Polak

24 lutego metropolita krakowski odwiedził parafię na os. Bohaterów Września. W homilii hierarcha wskazał na popularne ostatnio słowo „reset”: - Od jakiegoś czasu swoistą karierę robi słowo angielskie „reset”, używane przy różnych okazjach politycznych, gospodarczych. To słowo znaczy ,,nastawić”, ,,przeskładać’’, „przestawiać”, jakby stworzyć nowy porządek.

Arcybiskup odniósł jego znaczenie do czytań dnia, w których nawiązano do nawrócenia i uratowania miasta Niniwy poprzez przestrogę proroka Jonasza: - Jonaszowi uwierzyli mieszkańcy Niniwy, ogłosili post i oblekli się w wory od najmniejszego do największego. Jonaszowi uwierzył także król Niniwy (...). Trzeba pokutować, trzeba modlić się, ale zdaniem króla, przede wszystkim trzeba się nawrócić (...). I na ten zbiorowy reset mieszkańcom Niniwy odpowiedział Bóg, zmieniając swoje pierwotne co do tego miasta zamiary (...). Wielka nowa rzeczywistość, nowe ułożenie życia.

Reklama

Metropolita zauważył, że zaistniał plan odnowy świata po pandemii. Po konferencji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstała książka pt. ,,Covid-19: Wielki Reset” autorstwa Klausa Schwaba i Thierry’ego Mellereta. - Mamy się zająć jako społeczność ludzka zagrożonymi gatunkami zwierząt, odzwierzęcymi patogenami, zatruciem powietrza, poziomem emisji gazów cieplarnianych, analizami geopolitycznymi, fizycznymi i psychicznymi mówiącymi o kondycji zdrowotnej współczesnego społeczeństwa, o dramatach moralnych i etycznych, o kryzysie egzystencjalnym, który trapi społeczeństwa Zachodu.

Hierarcha zwrócił uwagę na tytuł jednego z rozdziałów: ,,Przedefiniowanie naszego człowieczeństwa”. - Wymieniony jest projekt łączenia całego człowieka z maszyną (...). Ma wykazywać się wzmożoną empatią, angażować się w kwestie społeczne i ekonomiczne, jak klimat i LGBT, jak międzynarodowy ruch na rzecz czarnoskórych, a także zatroskanie o imigrantów, zrezygnować z siebie i swoich dążeń na rzecz budowy lepszego świata, a wszelką refleksję dotyczącą tego, kim jestem jako człowiek, wyrzucić jako czczą, niepotrzebną, zbędną i (...) działaniem za wszelką cenę.

Metropolita stanowczo skrytykował taką wizję człowieczeństwa. - A gdzie tutaj miejsce na Boga? Jak można mówić o nowym człowieku i o nowym świecie bez odniesienia do Boga? Ogromne dzieło liczące kilkaset stron tylko raz wspomina o religii. Nie ma żadnego odniesienia do transcendencji, do Boga. Mówi się na koniec o jakiejś bliżej nieokreślonej ,,matce naturze” pisanej przez duże litery.

Reklama

Arcybiskup przywołał słowa prof. Grzegorza Kucharczyka, który podkreślił, że taka koncepcja stoi w opozycji do chrześcijaństwa. - Globaliści próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby zupełnie unieważnić to wszystko, co dla dobra ludzkości wniosło chrześcijaństwo i wnosi już prawie od 2000 lat.

Duchowny powołał się także na analizę profesora Renato Cristina z uniwersytetu w Trieście:

,,Brakuje pewników i jasnych pomysłów, nie ma tam żadnych podstaw, żadnych fundamentów, by budować przyszłość, raczej jest zachęta do powszechnej dezorientacji. Sama książka jest takim chaosem, który dotyka współczesny zachodni świat. Jest to przejaw nihilistycznego sekularyzmu i prosta droga do zdechrystianizowanego społeczeństwa”.

Metropolita przywołał również autorytet kard. Petera Turksona, prefekta dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka: ,,Kiedy przyszłość jest całkowicie zakorzeniona w człowieku, który z natury jest skończony, nie może on zapewnić przyszłości, która jest nieskończona, więc zaczyna się konflikt”. I dodaje: ,,Jeśli Ojciec Święty Franciszek czasem mówi o Resecie, a mówi, to chodzi mu o przywrócenie przyszłości zakorzenionej w Piśmie Świętym, w łasce Bożej, w Chrystusie. Wielki Reset to powrót do Chrystusa”.

Na koniec metropolita odwołał się do chrześcijańskiej koncepcji człowieczeństwa, którą głosił Jan Paweł II: - Zrozummy także potęgę przesłania, z którym szedł przez prawie 27 lat Jan Paweł II, który od samego początku mówił: ,,Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Na Jego zbawcze orędzie. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, drzwi waszych serc, umysłów, ale także całych systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, bo tylko Chrystus wie, co w sercu swoim kryje człowiek. I tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia, kim jestem jako człowiek. On odsłania moją godność, godność Bożego dziecka.

Arcybiskup Jędraszewski podsumował, na czym polega prawdziwy wielki reset: - To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu (...), w którym mamy odpowiedź naszych relacji z drugim człowiekiem, co wyraża się poprzez szeroko rozumianą jałmużnę. To święty czas, w którym mamy odnowić naszą relację z Bogiem, modląc się do Niego tak, jak nas nauczył Pan Jezus: Ojcze nasz, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, chleba naszego dawaj nam na każdy dzień.

W najbliższych dniach Msze św. stacyjne w Krakowie odbędą się:

- w czwartek 25 lutego o godz. 18:00 w kościele Zesłania Ducha Świętego na Dębnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza

- w piątek 26 lutego o godz. 18:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza (z udzieleniem sakramentu bierzmowania)

- w niedzielę 28 lutego o godz. 18:00 w kościele św. Szczepana pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

2021-02-25 15:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

23 maja: Modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze pod hasłem „Nie jesteś sama”

2021-05-12 09:26

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

Archiwum

W niedzielę 23 maja br., Krajowa Rada ds. Duszpasterstwa Kobiet zaprasza - w miejsce ogólnopolskiej pielgrzymki – na modlitewne spotkanie kobiet na Jasnej Górze pod hasłem „Nie jesteś sama”.

W związku z trwającymi obostrzeniami epidemiologicznymi, w tym modlitewnym spotkaniu wezmą udział jedynie przedstawicielki kobiecych duszpasterstw i diecezjalni duszpasterze kobiet. Rada zachęca wszystkie kobiety do duchowej łączności z uczestnikami tego wydarzenia, które będzie transmitowane na kanale YouTube Sanktuarium Jasnogórskiego oraz na stronie internetowej i profilu facebookowym projektu „Kierunek Niebo”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stella: potrzebujemy miłosiernych i ludzkich kapłanów

2021-05-11 16:30

[ TEMATY ]

księża

Bożena Sztajner/Niedziela

Duchowa i ludzka formacja to element, z którego nie można rezygnować nawet po święceniach kapłańskich - wskazuje kard. Beniamino Stella, kierujący watykańską Kongregacją ds. Duchowieństwa. W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomina on, że seminarium jest pierwszym laboratorium kształtowania intelektu, ale i przede wszystkim serca. Im dłużej jest się księdzem, tym bardziej potrzeba odnawiania swego duszpasterskiego zaangażowania.

„Trwając przy Chrystusie i żyjąc na co dzień miłosierdziem, można pisać naprawdę wspaniały karty kapłańskiego życia” – podkreśla kard. Stella. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa zauważa też, że troska o formację nie oznacza zamiatania księżowskich przewin pod dywan, tylko odważne stawianie im czoła. Tym zajmuje się m.in. sekcja dyscyplinarna watykańskiej dykasterii. Z kolei sekcja ds. seminariów troszczy się o stan formacji początkowej, współpracując w tym celu z poszczególnymi episkopatami na całym świecie. Służą temu m.in. wizytacje apostolskie w danych krajach, jak i cykliczne wizyty ad limina Apostolorum w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: przyspieszamy otwarcie kin, filharmonii i teatrów o 8 dni - od 21 maja

2021-05-12 13:42

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

koronawirus

Krystian Maj/KPRM

Zdecydowaliśmy się na przyspieszenie otwarcia kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o osiem dni - 21 maja - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że będą one musiały działać w reżimie sanitarnym.

W środę w instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie premier Morawiecki poinformował, że wspólnie z szefem resortu zdrowia Adamem Niedzielskim i Radą Medyczną postanowił dokonać pewnych modyfikacji związanych z planem wprowadzania łagodniejszych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję