Reklama

Niedziela Małopolska

Wielki Reset bez Chrystusa? To niemożliwe

- To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu - powiedział abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

Norbert Polak

24 lutego metropolita krakowski odwiedził parafię na os. Bohaterów Września. W homilii hierarcha wskazał na popularne ostatnio słowo „reset”: - Od jakiegoś czasu swoistą karierę robi słowo angielskie „reset”, używane przy różnych okazjach politycznych, gospodarczych. To słowo znaczy ,,nastawić”, ,,przeskładać’’, „przestawiać”, jakby stworzyć nowy porządek.

Arcybiskup odniósł jego znaczenie do czytań dnia, w których nawiązano do nawrócenia i uratowania miasta Niniwy poprzez przestrogę proroka Jonasza: - Jonaszowi uwierzyli mieszkańcy Niniwy, ogłosili post i oblekli się w wory od najmniejszego do największego. Jonaszowi uwierzył także król Niniwy (...). Trzeba pokutować, trzeba modlić się, ale zdaniem króla, przede wszystkim trzeba się nawrócić (...). I na ten zbiorowy reset mieszkańcom Niniwy odpowiedział Bóg, zmieniając swoje pierwotne co do tego miasta zamiary (...). Wielka nowa rzeczywistość, nowe ułożenie życia.

Reklama

Metropolita zauważył, że zaistniał plan odnowy świata po pandemii. Po konferencji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstała książka pt. ,,Covid-19: Wielki Reset” autorstwa Klausa Schwaba i Thierry’ego Mellereta. - Mamy się zająć jako społeczność ludzka zagrożonymi gatunkami zwierząt, odzwierzęcymi patogenami, zatruciem powietrza, poziomem emisji gazów cieplarnianych, analizami geopolitycznymi, fizycznymi i psychicznymi mówiącymi o kondycji zdrowotnej współczesnego społeczeństwa, o dramatach moralnych i etycznych, o kryzysie egzystencjalnym, który trapi społeczeństwa Zachodu.

Hierarcha zwrócił uwagę na tytuł jednego z rozdziałów: ,,Przedefiniowanie naszego człowieczeństwa”. - Wymieniony jest projekt łączenia całego człowieka z maszyną (...). Ma wykazywać się wzmożoną empatią, angażować się w kwestie społeczne i ekonomiczne, jak klimat i LGBT, jak międzynarodowy ruch na rzecz czarnoskórych, a także zatroskanie o imigrantów, zrezygnować z siebie i swoich dążeń na rzecz budowy lepszego świata, a wszelką refleksję dotyczącą tego, kim jestem jako człowiek, wyrzucić jako czczą, niepotrzebną, zbędną i (...) działaniem za wszelką cenę.

Metropolita stanowczo skrytykował taką wizję człowieczeństwa. - A gdzie tutaj miejsce na Boga? Jak można mówić o nowym człowieku i o nowym świecie bez odniesienia do Boga? Ogromne dzieło liczące kilkaset stron tylko raz wspomina o religii. Nie ma żadnego odniesienia do transcendencji, do Boga. Mówi się na koniec o jakiejś bliżej nieokreślonej ,,matce naturze” pisanej przez duże litery.

Reklama

Arcybiskup przywołał słowa prof. Grzegorza Kucharczyka, który podkreślił, że taka koncepcja stoi w opozycji do chrześcijaństwa. - Globaliści próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby zupełnie unieważnić to wszystko, co dla dobra ludzkości wniosło chrześcijaństwo i wnosi już prawie od 2000 lat.

Duchowny powołał się także na analizę profesora Renato Cristina z uniwersytetu w Trieście:

,,Brakuje pewników i jasnych pomysłów, nie ma tam żadnych podstaw, żadnych fundamentów, by budować przyszłość, raczej jest zachęta do powszechnej dezorientacji. Sama książka jest takim chaosem, który dotyka współczesny zachodni świat. Jest to przejaw nihilistycznego sekularyzmu i prosta droga do zdechrystianizowanego społeczeństwa”.

Metropolita przywołał również autorytet kard. Petera Turksona, prefekta dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka: ,,Kiedy przyszłość jest całkowicie zakorzeniona w człowieku, który z natury jest skończony, nie może on zapewnić przyszłości, która jest nieskończona, więc zaczyna się konflikt”. I dodaje: ,,Jeśli Ojciec Święty Franciszek czasem mówi o Resecie, a mówi, to chodzi mu o przywrócenie przyszłości zakorzenionej w Piśmie Świętym, w łasce Bożej, w Chrystusie. Wielki Reset to powrót do Chrystusa”.

Na koniec metropolita odwołał się do chrześcijańskiej koncepcji człowieczeństwa, którą głosił Jan Paweł II: - Zrozummy także potęgę przesłania, z którym szedł przez prawie 27 lat Jan Paweł II, który od samego początku mówił: ,,Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Na Jego zbawcze orędzie. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, drzwi waszych serc, umysłów, ale także całych systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, bo tylko Chrystus wie, co w sercu swoim kryje człowiek. I tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia, kim jestem jako człowiek. On odsłania moją godność, godność Bożego dziecka.

Arcybiskup Jędraszewski podsumował, na czym polega prawdziwy wielki reset: - To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu (...), w którym mamy odpowiedź naszych relacji z drugim człowiekiem, co wyraża się poprzez szeroko rozumianą jałmużnę. To święty czas, w którym mamy odnowić naszą relację z Bogiem, modląc się do Niego tak, jak nas nauczył Pan Jezus: Ojcze nasz, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, chleba naszego dawaj nam na każdy dzień.

W najbliższych dniach Msze św. stacyjne w Krakowie odbędą się:

- w czwartek 25 lutego o godz. 18:00 w kościele Zesłania Ducha Świętego na Dębnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza

- w piątek 26 lutego o godz. 18:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza (z udzieleniem sakramentu bierzmowania)

- w niedzielę 28 lutego o godz. 18:00 w kościele św. Szczepana pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

2021-02-25 15:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka przybiera nową postać

2021-08-03 10:48

[ TEMATY ]

synod

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

- Nigdy jeszcze w dziejach Kościoła nie prowadzono synodu na tak szeroką skalę. Tym razem synod ma ogarnąć cały świat i przekazać głos całemu ludowi Bożemu – wyjaśnia abp Stanisław Gądecki w rozmowie z KAI. Przewodniczący Episkopatu kreśli zasadnicze idee i przebieg rozpoczynającego się w październiku Synodu Biskupów oraz zapowiada jak będzie się on toczyć w Polsce.

Abp Gądecki wyjaśnia też jakie są "kamienie graniczne, wyznaczające pole każdej dyskusji – jeśli ma ona pozostać dyskusją wewnątrz Kościoła i o Kościele". Tłumaczy, że „Synod nie jest parlamentem, ani nie polega na prowadzeniu badań socjologicznych i reformowaniu Kościoła w świetle ich wyników”. - Tu chodzi o coś innego. O to, by wspólnie słuchając Ducha Świętego odkryć, czego Bóg oczekuje od uczniów Chrystusa. Jeśli Duch Święty nie jest obecny, nie ma synodalności, więcej, nie ma Kościoła – konstatuje.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Michał Kacprzyk nowym sekretarzem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych

2021-08-03 12:49

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

M.Łoboda /Papieskie Dzieła Misyjne

"Mam nadzieję, iż zadania, jakie z woli Bożej zaczynam pełnić, będą przeniknięte natchnieniami Ducha Świętego, który jest głównym sprawcą misyjnej działalności Kościoła" – mówi KAI ks. Michał Kacprzyk, nowy sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.

– Praca w Papieskich Dziełach Misyjnych jest dla mnie bardzo odpowiedzialnym zadaniem, jakie przychodzi mi pełnić. Tym poczuciem odpowiedzialności napawa już samo słowo "papieskie", odnoszące się do tychże Dzieł. Funkcja sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła wiąże się z koordynacją działań o charakterze misyjnym na szczeblu krajowym. Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary odpowiada przede wszystkim za rozpowszechnianie idei misyjnej wśród wiernych i wzbudzanie misyjnego zapału, za organizację wydarzeń o tematyce misyjnej, przygotowywanie materiałów formacyjnych, katechetycznych i liturgicznych, animację misyjną, formację Młodzieżowego Wolontariatu Misyjnego – opowiada KAI ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy PDRW i PDPA.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję