Reklama

Niedziela Małopolska

Wielki Reset bez Chrystusa? To niemożliwe

- To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu - powiedział abp Marek Jędraszewski w kościele stacyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mistrzejowicach.

Norbert Polak

24 lutego metropolita krakowski odwiedził parafię na os. Bohaterów Września. W homilii hierarcha wskazał na popularne ostatnio słowo „reset”: - Od jakiegoś czasu swoistą karierę robi słowo angielskie „reset”, używane przy różnych okazjach politycznych, gospodarczych. To słowo znaczy ,,nastawić”, ,,przeskładać’’, „przestawiać”, jakby stworzyć nowy porządek.

Arcybiskup odniósł jego znaczenie do czytań dnia, w których nawiązano do nawrócenia i uratowania miasta Niniwy poprzez przestrogę proroka Jonasza: - Jonaszowi uwierzyli mieszkańcy Niniwy, ogłosili post i oblekli się w wory od najmniejszego do największego. Jonaszowi uwierzył także król Niniwy (...). Trzeba pokutować, trzeba modlić się, ale zdaniem króla, przede wszystkim trzeba się nawrócić (...). I na ten zbiorowy reset mieszkańcom Niniwy odpowiedział Bóg, zmieniając swoje pierwotne co do tego miasta zamiary (...). Wielka nowa rzeczywistość, nowe ułożenie życia.

Reklama

Metropolita zauważył, że zaistniał plan odnowy świata po pandemii. Po konferencji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstała książka pt. ,,Covid-19: Wielki Reset” autorstwa Klausa Schwaba i Thierry’ego Mellereta. - Mamy się zająć jako społeczność ludzka zagrożonymi gatunkami zwierząt, odzwierzęcymi patogenami, zatruciem powietrza, poziomem emisji gazów cieplarnianych, analizami geopolitycznymi, fizycznymi i psychicznymi mówiącymi o kondycji zdrowotnej współczesnego społeczeństwa, o dramatach moralnych i etycznych, o kryzysie egzystencjalnym, który trapi społeczeństwa Zachodu.

Hierarcha zwrócił uwagę na tytuł jednego z rozdziałów: ,,Przedefiniowanie naszego człowieczeństwa”. - Wymieniony jest projekt łączenia całego człowieka z maszyną (...). Ma wykazywać się wzmożoną empatią, angażować się w kwestie społeczne i ekonomiczne, jak klimat i LGBT, jak międzynarodowy ruch na rzecz czarnoskórych, a także zatroskanie o imigrantów, zrezygnować z siebie i swoich dążeń na rzecz budowy lepszego świata, a wszelką refleksję dotyczącą tego, kim jestem jako człowiek, wyrzucić jako czczą, niepotrzebną, zbędną i (...) działaniem za wszelką cenę.

Metropolita stanowczo skrytykował taką wizję człowieczeństwa. - A gdzie tutaj miejsce na Boga? Jak można mówić o nowym człowieku i o nowym świecie bez odniesienia do Boga? Ogromne dzieło liczące kilkaset stron tylko raz wspomina o religii. Nie ma żadnego odniesienia do transcendencji, do Boga. Mówi się na koniec o jakiejś bliżej nieokreślonej ,,matce naturze” pisanej przez duże litery.

Reklama

Arcybiskup przywołał słowa prof. Grzegorza Kucharczyka, który podkreślił, że taka koncepcja stoi w opozycji do chrześcijaństwa. - Globaliści próbują wykorzystać pandemię koronawirusa, aby zupełnie unieważnić to wszystko, co dla dobra ludzkości wniosło chrześcijaństwo i wnosi już prawie od 2000 lat.

Duchowny powołał się także na analizę profesora Renato Cristina z uniwersytetu w Trieście:

,,Brakuje pewników i jasnych pomysłów, nie ma tam żadnych podstaw, żadnych fundamentów, by budować przyszłość, raczej jest zachęta do powszechnej dezorientacji. Sama książka jest takim chaosem, który dotyka współczesny zachodni świat. Jest to przejaw nihilistycznego sekularyzmu i prosta droga do zdechrystianizowanego społeczeństwa”.

Metropolita przywołał również autorytet kard. Petera Turksona, prefekta dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka: ,,Kiedy przyszłość jest całkowicie zakorzeniona w człowieku, który z natury jest skończony, nie może on zapewnić przyszłości, która jest nieskończona, więc zaczyna się konflikt”. I dodaje: ,,Jeśli Ojciec Święty Franciszek czasem mówi o Resecie, a mówi, to chodzi mu o przywrócenie przyszłości zakorzenionej w Piśmie Świętym, w łasce Bożej, w Chrystusie. Wielki Reset to powrót do Chrystusa”.

Na koniec metropolita odwołał się do chrześcijańskiej koncepcji człowieczeństwa, którą głosił Jan Paweł II: - Zrozummy także potęgę przesłania, z którym szedł przez prawie 27 lat Jan Paweł II, który od samego początku mówił: ,,Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”. Na Jego zbawcze orędzie. Otwórzcie drzwi Chrystusowi, drzwi waszych serc, umysłów, ale także całych systemów politycznych, społecznych, ekonomicznych, bo tylko Chrystus wie, co w sercu swoim kryje człowiek. I tylko Chrystus jest kluczem do zrozumienia, kim jestem jako człowiek. On odsłania moją godność, godność Bożego dziecka.

Arcybiskup Jędraszewski podsumował, na czym polega prawdziwy wielki reset: - To w Chrystusie musimy dokonać wielkiego resetu, wielkiego odnowienia i na nowo uporządkowania własnego życia. I to jest dzisiejsze zadanie podstawowe naszego przeżywania Wielkiego Postu (...), w którym mamy odpowiedź naszych relacji z drugim człowiekiem, co wyraża się poprzez szeroko rozumianą jałmużnę. To święty czas, w którym mamy odnowić naszą relację z Bogiem, modląc się do Niego tak, jak nas nauczył Pan Jezus: Ojcze nasz, przyjdź Królestwo Twoje, bądź wola Twoja, chleba naszego dawaj nam na każdy dzień.

W najbliższych dniach Msze św. stacyjne w Krakowie odbędą się:

- w czwartek 25 lutego o godz. 18:00 w kościele Zesłania Ducha Świętego na Dębnikach pod przewodnictwem bp. Roberta Chrząszcza

- w piątek 26 lutego o godz. 18:00 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza (z udzieleniem sakramentu bierzmowania)

- w niedzielę 28 lutego o godz. 18:00 w kościele św. Szczepana pod przewodnictwem bp. Jana Zająca.

2021-02-25 15:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sensacja prowadząca do Chrystusa

Niedziela Ogólnopolska 39/2020, str. 10-11

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro Prasowe OFMCap-Krka

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty, którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”, „Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Ojciec Pio miał swoje osobiste, pełne czułości zwroty,
którymi odnosił się do swojej „Mateczki”, „Mateńki”,
„Kochanej Matki”, „Pięknej Matki”, „Najbardziej Świętej Matki”

Jest jednym z najpopularniejszych świętych. Książki poświęcone jego osobie wypełniłyby po brzegi kilka bibliotek. Wydawać by się mogło, że wiemy o nim wszystko, ale czy na pewno?

Zaczęło się skromnie – urodził się w ubogiej chłopskiej rodzinie Giuseppy i Grazia, w Pietrelcinie – małej, spalonej słońcem włoskiej miejscowości, w której życie upływało zgodnie z rytmem pracy w polu. Państwo Forgione, aby zapewnić utrzymanie dzieciom, pracowali bez wytchnienia. Giuseppa, gdy była w ciąży z Francescem (przyszłym Ojcem Pio), do samego rozwiązania pomagała mężowi na roli. Również pierwsze miesiące jego życia przebiegały pozornie typowo – jak każde dziecko dniami i nocami zanosił się płaczem. Dopiero po latach, do czego sam się przyznał, okazało się, że powodem permanentnego płaczu nie był banalny głód czy mokra pieluszka, ale atakujące go złe duchy, które już wtedy obrały go sobie za cel.

CZYTAJ DALEJ

Węgry: Premier Orban ogłosił stan wyjątkowy ze względu na wojnę na Ukrainie

Premier Węgier Viktor Orban ogłosił we wtorek stan wyjątkowy w tym kraju, który będzie obowiązywał od środy ze względu na wojnę na Ukrainie. "Rząd potrzebuje pola manewru, by móc szybko reagować na pojawiające się wyzwania" - oświadczył Orban w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Jak podkreśliła agencja Reutera, węgierski gabinet uzyskał w ten sposób możliwość podejmowania decyzji przy pomocy dekretów. Orban wprowadzał już w przeszłości stan wyjątkowy z powodu wzmożonego napływu migrantów, a także pandemii Covid-19. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Czarnek: od 1 września br. do szkół trafi 520 mln zł na etaty dla kilkunastu tysięcy specjalistów

2022-05-25 13:38

[ TEMATY ]

edukacja

Przemysław Czarnek

PAP/Rafał Guz

Od 1 września do polskich szkół trafi 520 mln zł na dodatkowe etaty dla psychologów, pedagogów, logopedów i neurologopedów – powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Wyjaśnił, że dzięki temu liczba specjalistów zwiększy się z 21 tys. do 38 tys.

W czasie konferencji prasowej w Warszawie szef MEiN powiedział, że prezydent RP 17 maja podpisał ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, w której ramach zawieszono pieniądze na edukację włączającą.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję