Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Leonard Murialdo

26 października 1828 r. na świat w zamożnej i turyńskiej rodzinie przychodzi Leonard. Ukończył on szkołę w Svonie prowadzoną przez pijarów, mając 16 lat. Wahał się przy wyborze drogi życiowej. Nie wiedział czy ma zostać urzędnikiem u króla Karola Alberta czy może jednak inżynierem.

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Którą drogę wybrał?

W 1851 r. otrzymuje święcenia kapłańskie, ma ukończone studia teologiczne, a swoją wspaniałą pracę obronił na Uniwersytecie Turyńskim. Mimo talentu do nauki, nie poświęcił się je całkowicie, lecz za prośbą od św. Jana Bosko, zaangażował się w pracę duszpasterską- kierował parafilaną świetlicą w Turynie. Mając 37 lat broni swojej pracy doktorskiej i uzyskuje ten właśnie stopien naukowy.

Reklama

Co było dalej?

Leonard był teologiem, "o wyglądzie samotnego eurydyty, znacznie wyprzedził czasy, w których żył. Nie było rzeczą zwyczajną, aby w XIX w. ksiądz - pływak i aplinista zresztą- zamiast dyskutować o wydarzeniach w prasie, sam zakładał gazetę". Do dziś jest ona wydawana pod tytułem "Głos Ludu".

Czy lubił pracę z ludźmi?

Reklama

"W porzuconych i osieroconych dzieciach odnalazł dowody słuszności swoich dotychczasowych decyzji i cel żmudnego zgłębiania wiedzy na uczelni. Każde z tych dzieci byo warte wszystkich 34 lat życia, które im poświęcił, okupionych trudem, strapieniami i bezgranicznym spokojem". Leonarodwi udało się również uratować kolegium, chciał go również powiększyć. Doszedł do wniosku, że to on powinien stać się jego fundatorem, jak jego poprzednucy św. Jan Bosko czy Józef Cottolengo.

Jakie pomysły zrealizował?

W Turynie w 1873 r. zakłada zgromadzenie zakonne pod wezwaniem św. Józefa, obecnie znamy je pod nazwą "józefici od Murialda". Zajmował się kształceniem młodzieży i misjami. W XX w. rodzina zakonna powiększała się, gdyż powstały zakony w Afryce, Ameryce i Europie.

Czy angażował się w sprawy społeczeństwa?

Jako teoretyk ruchu robotników do działania zachęcał katolików. Dążył do odnowy społeczeństwa, poprzez konkretne przedsiewzięcia. Chciał, by nauka w szkołach była przedłużona do 12-14 roku życia. Słowa, które często powtarzał to- "ludzie ubodzy mogą odrodzić się tylko w sposób świadomy, poprzez wiedzę, którą my musimy im zaoferować".

Kiedy skończył ziemską wędrówkę?

Umiera utrudzony pracą apostolską 30 marca 1900 r. Paweł VI podsumował, że wzbogacił Kościół i Turyn- "własną świętością tak prostą, tak prawdziwą, tak spokojną i tak płodną". Potem 3 maja 1970 r. ten sam papież ustanawia go świętym. Imię Leonard z longobardzkiego oznacza silny jak lew.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-29 22:00

Ocena: +33 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czereśniowe sady nad Dunajcem

Niedziela małopolska 46/2018, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

patron

Arch. szkoły

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły

Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły

Nauczyciele, uczniowie i parafianie w ks. Romanie Darowskim, nowym patronie Szkoły Podstawowej w Szczepanowicach doceniają to, że przez całe życie chętnie tu powracał i angażował się w sprawy swojej małej ojczyzny

Bogusław Paszkowski, dyrektor szkoły podkreśla: – Wartości takie jak: patriotyzm lokalny, otwartość na dialog, wykształcenie, pasja są dla nas bardzo ważne. Staramy się je przekazać młodym pokoleniom. Ks. Roman Darowski SJ te wartości reprezentował i dodatkowo pochodził ze Szczepanowic.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wezwał, by nie odbierać imigrantom nadziei

2021-09-26 12:40

[ TEMATY ]

migranci

Roman Bodnarchuk/pl.fotolia.com

„Nie zamykajmy drzwi dla nadziei imigrantów” - zaapelował Ojciec Święty po odmówieniu niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa. Papież nawiązał do obchodzonego dzisiaj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję