Reklama

Na 80. urodziny Ojca Świętego

"Jan Paweł II Wielki" (29)

O północy z 24 na 25 grudnia Ojciec Święty odprawia w Bazylice Watykańskiej Mszę św. zwaną pasterską (Pasterkę). Świątynia zapełnia się wielojęzyczną rzeszą wiernych. Procesja z darami na ofiarowanie najpełniej obrazuje fakt, że zgromadzili się w tym miejscu przedstawiciele chrześcijan całego świata. Obecność korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej jeszcze mocniej podkreśla uniwersalny charakter tej mszalnej liturgii. Również Jan Paweł II w homilii oraz w życzeniach zwraca się do wszystkich mieszkańców ziemi. Po Mszy św. Papież zanosi Dzieciątko Jezus do stajenki symbolizującej betlejemską grotę. Taka jest północ Bożego Narodzenia. Papież apeluje, aby cała ziemia radowała się, bo została wybrana na miejsce narodzin Boga w ludzkim ciele. " Raduj się, ziemio, która jesteś mieszkaniem człowieka! - woła Jan Paweł II we Mszy św. pasterskiej. - Przepowiadaj całemu stworzeniu radość Odkupienia. Oto nadchodzi. Oto jest już pośród nas Emmanuel! Cała moc Odkupienia jest w Nim. Alleluja!"
Mszę św. pasterską transmituje się corocznie do kilkudziesięciu krajów świata. Drugą Mszę św. odprawia Papież także w Bazylice św. Piotra o godz. 10.15. Jej oprawa jest równie uroczysta, jak w czasie Pasterki. Zaraz po jej zakończeniu Ojciec Święty udaje się do centralnej loggi, by "Miastu i Światu" (Urbi et Orbi) udzielić uroczystego błogosławieństwa. Przed błogosławieństwem Papież wygłasza doroczne orędzie świąteczne, transmitowane przez radio i telewizję watykańską. Na Placu św. Piotra gromadzi się w tej godzinie ponad 100 tys. wiernych. Jest to znacząca okazja dla Papieża, aby błogosławić i prosić, dziękować i apelować w ważnych sprawach świata. Jan Paweł II woła w swoich orędziach do zwierzchników państw i rządów, odwołuje się do ustrojów i społeczeństw: ażeby wszędzie była poszanowana zasada wolności religijnej, ażeby człowiek z powodu swej wiary w Chrystusa nie był dyskryminowany, upośledzony, pozbawiony dostępu do swych obywatelskich zasług, ażeby wspólnotom chrześcijańskim nie brakowało pasterzy, miejsc kultu, ażeby nie byli zastraszani, wtrącani do więzień, skazywani...
Papieskie wołanie tego dnia to przede wszystkim ponawianie apelu Pontyfikatu: aby wszyscy otworzyli się na Chrystusa, aby nie odmawiano Mu miejsca w rozległym Betlejem współczesnego świata. Jest to dramatyczne wołanie o prawo obywatelstwa dla Tego, który narodził się za czasów cesarza Augusta, a dla którego już wówczas "nie było miejsca w gospodzie". Orędzie kończy się błogosławieństwem oraz życzeniami. Co roku Jan Paweł II składa życzenia w blisko 50 językach. Boże Narodzenie jest świętem rodziny, dlatego też Papież otacza się w te dni rodzinami. Najczęściej w drugi dzień świąt odbywa się audiencja generalna dla rodzin.
Stało się również zwyczajem od czasów Jana XXIII, że z okazji świąt Bożego Narodzenia Papież udaje się do któregoś z rzymskich więzień. I tak np. w 1983 r. Jan Paweł II odwiedził największy rzymski zakład karny Rebibbia, gdzie przebywa około półtora tysiąca więźniów - mężczyzn i kobiet. Papież spotkał się niemal z połową z nich. Odbył cztery spotkania ogólne w kościele przywięziennym, przede wszystkim poszedł do celi zamachowca Ali Agcy. Tam, w więzieniu, rozegrał się epilog tego dramatu.
W ostatni dzień roku Papież udaje się do jezuickiego kościoła del Gesu, aby odprawić Mszę św. dziękczynną. We Mszy uczestniczą wszyscy dostojnicy Kurii Rzymskiej, a także wiele osobistości świata politycznego Włoch oraz tłumy wiernych. Zgodnie z tradycją, władze miasta ofiarowują tego dnia Papieżowi kielich mszalny oraz dwie świece. Uroczyste Te Deum w tym sławnym kościele kończy Mszę św. - podziękowanie za dar starego roku. W drodze powrotnej do Watykanu Jan Paweł II zatrzymuje się zwykle przy szopce na Placu św. Piotra, gdzie w tym czasie modlitwie Papieża towarzyszą kolędy wykonywane przez orkiestrę Gwardii Szwajcarskiej lub któryś z chórów.

CDN.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah w Krakowie: przestańmy adorować samych siebie

2022-10-02 11:46

[ TEMATY ]

Kraków

kard. Robert Sarah

Bożena Sztajner/Niedziela

– Każdy staje przed wyborem: stać mocno przy Chrystusie, żyć Jego Ewangelią, czy iść za społeczeństwem zsekularyzowanym, ateistycznym – mówił w Krakowie kard. Robert Sarah. Hierarcha głosi rekolekcje „Co Duch mówi do Kościoła dzisiaj?”, które odbywają się w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów.

Zorganizowane przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie rekolekcje są częścią obchodów 25-lecia istnienia salwatoriańskiej placówki. Prowadzi je kard. Robert Sarah – sekretarz Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w latach 2001-2010, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” w latach 2010-2014, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w latach 2014-2021.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Mszą świętą rozpoczęli nowy rok akademicki

2022-10-03 08:53

[ TEMATY ]

Zielona Góra

UZ

Uniwersytet Zielonogórski

Katarzyna Krawcewicz

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 2 października odprawiona została Msza święta inaugurująca nowy rok akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Z wykładowcami i studentami modlił się bp Adrian Put. - Wszystkim pracownikom nauki, wszystkim studentom życzę odwagi w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące naszej kondycji, naszej przeszłości i przyszłości – podkreśla biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję