Reklama

Apel Dyrektora Radia Maryja

Niedziela Ogólnopolska 49/2000

Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, do wszystkich, wierzących i niewierzących w Polsce, do duchownych i świeckich. Trwa bitwa o Polskę. Trwa bitwa także o Radio Maryja, chcą zamknąć nam usta. Takie informacje dochodzą do nas z różnych stron. Mówią, że błędem było danie Radiu Maryja częstotliwości. Usiłują nas niszczyć na przeróżne sposoby, przez liberalne media. Ci, którzy tworzyli socjalizm komunistyczny, w tej chwili przeskoczyli w socjalizm liberalny. Ci, którzy kiedyś służyli Moskwie, teraz służą centralom światowym. Widzimy, co oni robią z Polską - rozkupują, rozgrabiają. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego - jak powiedział poeta, już w czasach zaborów: " bo zdrajców przybyło, a lud zbyt poczciwy".
Dlaczego tak jest, dlaczego chcieliby Radio Maryja zamknąć? Bo przez 50 lat socjalizmu komunistycznego przyzwyczaili się, iż tylko jedna strona mówi, a raczej uprawia propagandę. Jest to masowy przekaz - manipulacja, a nie komunikowanie się, dialog na argumenty.
Kochani, dawniej mówili w KRRiTV, że nie ma technicznych możliwości, by dać częstotliwości Radiu Maryja. W rzeczywistości okazało się, iż są te możliwości. Pytam się, czy jest to życie w prawdzie, czy to jest demokracja? KRRiTV nie liczy się z Najwyższą Izbą Kontroli, która w swoim raporcie przedstawiła ostatnio Sejmowi i społeczeństwu, że Radio Maryja było przez KRRiTV dyskryminowane. Na posiedzeniu Komisji Sejmowej Kultury i Środków Przekazu, w którym uczestniczyły najwyższe władze NIK i KRRiTV - z jej przewodniczącym Juliuszem Braunem - minister łączności i jego współpracownicy oraz przynajmniej 50 posłów, piętnowano dyskryminację Radia Maryja. I co? Dalej jest nieliczenie się z nikim i, mimo wszystko, dalej jest dyskryminacja Radia Maryja.
Czy się coś zmieniło? Miesiąc temu złożyłem wniosek do KRRiTV na ręce pana przewodniczącego Juliusza Brauna o to, by wszystkie sieci ogólnopolskie były traktowane równorzędnie, chodzi o pokrycie terenu Polski i pokrycie ludnościowe. Nie dostałem żadnej odpowiedzi na mój list. Sekretariat SOS dla Radia Maryja, w składzie: poseł Anna Sobecka, prof. Ryszard Bender, dr Jan Szafraniec, zwrócił się do Pana Premiera Jerzego Buzka o to samo, czyli żeby Radio Maryja było traktowane jednakowo, żeby była możliwość równoczesnego ubiegania się o częstotliwości w nowym procesie koncesyjnym. Z Kancelarii Premiera przyszedł list z odpowiedzią, że nie leży to w kompetencji Premiera.
13 listopada 2000 r. Juliusz Braun podał w prasie do wiadomości o możliwości ubiegania się o częstotliwości dla Radia Zet i Radia RMF FM. Ogłoszenie to pomija Radio Maryja. Przed 14 grudnia 2000 r. Radio Maryja, w przeciwieństwie do Radia RMF FM i Radia Zet, nie będzie mogło ubiegać się o odnowienie koncesji. Ustawa o radiofonii i telewizji z 29 grudnia 1992 r.w art. 34 ust. 1 zapewnia nadawcom otwarty charakter ubiegania się o koncesje radiowe i gwarantuje równe szanse w procesie koncesyjnym. Jakie to równe szanse? Gdzie jest liczenie się z Najwyższą Izbą Kontroli, z Komisją Kultury i Środków Przekazu? Jak to wszystko nazwać? Powiedziałbym, że jest to cyniczne lekceważenie wszystkich, blokowanie Radia Maryja na różne sposoby w KRRiTV i gdzie indziej. Jest fobia i nienawiść do Radia Maryja. Chrystus powiedział: "Mnie prześladowali i was prześladować będą". Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania ze względu na Chrystusa, ze względu na prawdę, dlatego nie bądźmy smutni, cieszmy się i nie poddawajmy się.
W Radiu Maryja posługuje 8 ojców, 7 sióstr zakonnych, ludzie świeccy, ponad 200 wolontariuszy w Toruniu, ponad 1000 w Polsce. Są również wolontariusze poza Polską. Radio Maryja żyje dzięki wolontariuszom i dzięki ludziom dobrej woli.
Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, do Pana Premiera, do rządu, do parlamentarzystów, do prawników. Sami nie damy rady obronić Radia Maryja. To jest czas świadectwa dla wszystkich. Broniąc Radia Maryja, bronimy tego, co katolickie i co polskie, tego, co jest cenne dla każdego człowieka, bronimy wolności, bronimy prawdy. Bez prawdy, bez wolności nie można żyć. Radio Maryja służy z wszystkich sił i chce służyć dalej.

Toruń, 16 listopada 2000 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję