Reklama

Meksyk

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rocznica objawień Matki Bożej z Guadalupe

Do przezwyciężenia podziałów nękających państwo oraz do pojednania społecznego, rasowego i kulturalnego wezwał wiernych arcybiskup Miasta Meksyk - kard. Norberto Rivera Carrera. 13 grudnia 2000 r. odprawił uroczystą Mszę św. w bazylice Matki Bożej z Guadalupe w 469. rocznicę Jej objawień. Na uroczystość tę przybyło kilka milionów pielgrzymów; było wśród nich 600 wiernych z archidiecezji Chicago ze swoim arcybiskupem - kard. Francisem Georgem, który koncelebrował Mszę św.
W homilii kard. Carrera, znany ze swego zaangażowania na rzecz praw człowieka, zaznaczył, że naród meksykański wywodzi się zarówno z Indian, jak i białych, i wezwał wspólnoty tubylcze do unikania przemocy i wzajemnej akceptacji, tak jak nawoływał do tego Indianin Juan Diego w 1531 r., po swej rozmowie z Panną Maryją.

Kościół apeluje do prezydenta Busha o ochronę życia

Kościół katolicki w USA oczekuje od desygnowanego prezydenta George´a W. Busha, by wśród swoich priorytetowych zadań umieścił ochronę życia i walkę z ubóstwem.
Arcybiskup Newark - Theodore McCarrick wyraził nadzieję, że rząd USA kierowany przez G.W. Busha będzie otwarty na problematykę życia bardziej niż rząd dotychczas urzędującego prezydenta Billa Clintona. - Prezydent jest pierwszym obywatelem państwa i dlatego musi chronić wartości - stwierdził abp McCarrick. Dodał, że prezydent musi także zatroszczyć się o programy społeczne, które poprawiać będą los najbardziej potrzebujących.
Kościół katolicki skrytykował Billa Clintona m.in. za to, że wyraził zgodę na uchwalenie dokumentu dopuszczającego późną aborcję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspólne orędzie chrześcijan Ziemi |więtej na Boże Narodzenie 2000

Wspólne orędzie na Boże Narodzenie wystosowali patriarchowie i zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi |więtej. Orędzie przypomina, że Rok Wielkiego Jubileuszu 2000 rozpoczął się w klimacie radości, wspólnej inauguracji milenijnych obchodów oraz nadziei na postęp w procesie pokoju i sprawiedliwości między Palestyńczykami a Izraelczykami. "Niestety, w ostatnich miesiącach ta nadzieja została zniszczona przez łzy, rany, ofiary zabitych i rannych, a kamienie i kule stały się codzienną rzeczywistością" - czytamy w orędziu. Zwierzchnicy Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Ziemi |więtej wystąpili z prośbą, by wspólnota międzynarodowa i przywódcy polityczni świata pomogli w zażegnaniu konfliktu w Ziemi |więtej.

Reklama

Pogrzeb kard. Lubacziwskiego we Lwowie

20 grudnia 2000 r. we Lwowie odbył się uroczysty pogrzeb kard. Mirosława Iwana Lubacziwskiego, zwierzchnika Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie, uznawanego za wielki autorytet duchowy odrodzonego po 50 latach prześladowań Kościoła. Zmarłemu 14 grudnia 2000 r. Arcybiskupowi większemu Lwowa złożyli hołd m.in.: kard. Achille Silvestrini, bp Lubomyr Husar, prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oraz tysiące mieszkańców Lwowa.
Trumna z ciałem wielkiego hierarchy spoczęła w podziemiach lwowskiej katedry św. Jura.
Kard. Lubacziwski urodził się w 1914 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1938 r.; początkowo pracował duszpastersko na terenie greckokatolickiej archidiecezji lwowskiej; kształcił się w Rzymie; był współpracownikiem Radia Watykańskiego. W 1979 r. Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wybrał go arcybiskupem Filadelfii (USA) dla Ukraińców. Arcybiskupem większym Lwowa został w 1984 r.; kardynałem mianował go Jan Paweł II w 1985 r. Do swej ojczyzny kard. Lubacziwski mógł powrócić dopiero w 1991 r., po upadku komunizmu.

Kościół i władze państwa zapraszają Papieża

Kościół i władze polityczne Kazachstanu zaprosiły Jana Pawła II do odwiedzenia tego kraju w czerwcu 2001 r. - podała watykańska agencja prasowa Fides. Gdyby wizyta doszła do skutku, byłaby to pierwsza podróż Ojca |więtego do tej byłej sowieckiej republiki środkowoazjatyckiej i w ogóle do tego regionu. Po raz pierwszy Ojca |więtego zaprosił prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w czasie audiencji w 1998 r., później prośbę tę ponowili biskup Karagandy Jan Paweł Lenga oraz administratorzy apostolscy z Ałma Aty, Astany i Atyrau.
O zaproszeniu Papieża wspomniano 26 listopada 2000 r. - podczas udzielenia sakry biskupiej franciszkaninowi ks. Henrykowi Teofilowi Howańcowi, administratorowi apostolskiemu w Ałma Acie.

Reklama

BRAZYLIA

Konferencja Biskupów Brazylii w specjalnym oświadczeniu skrytykowała telewizję, która nadaje programy propagujące przemoc i upadek moralny rodziny w Brazylii. Zdaniem biskupów, media muszą respektować ogólnoludzkie wartości i normy. Rozpowszechnianie rasistowskich treści i epatowanie seksem nie ma nic wspólnego z demokratyczną wolnością, lecz jest " znakiem pozbawionego skrupułów autorytaryzmu" - głosi oświadczenie Konferencji Episkopatu. Według biskupów, wpływowe kręgi polityczne Brazylii uważają, że propagowanie wartości moralnych i społecznych to próby wprowadzenia cenzury.

WŁOCHY

W Teatrze im. Giuseppe Verdiego w Salerno k. Neapolu odbyła się prapremiera musicalu o Matce Teresie, zatytułowanego Matka Teresa z Kalkuty: słowa i życie. Autor muzyki do przedstawienia, Romeo Mario Sepe, przystąpił do jej komponowania w 1997 r., wkrótce po śmierci Założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, zainspirowany lekturą jednej z ułożonych przez nią modlitw. Musical powstał w porozumieniu z siostrami, które zażyczyły sobie, by wstęp na przedstawienie opowiadające o Matce Teresie był wolny. Musical pokazany zostanie w największych miastach Włoch.

SZWAJCARIA

|wiatowa Rada Kościołów skierowała orędzie z okazji Bożego Narodzenia 2000 do patriarchów i zwierzchników Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Jerozolimie. Zapewnia w nim o solidarności i modlitwie w intencji pokoju w Ziemi |więtej. "Więzy wiary i miłości nie mogą być złamane przez przemoc i wojnę. Nie jesteście sami w tym tragicznym czasie" - głosi orędzie podpisane przez sekretarza generalnego | wiatowej Rady Kościołów z siedzibą w Genewie - Konrada Raisera.

Reklama

CHORWACJA

Już po raz 10. harcerze chorwaccy wzięli udział w akcji rozprowadzania Betlejemskiego |wiatła Pokoju. Poddzas uroczystości w Wiedniu |wiatło przywiezione z Betlejem przez skautów austriackich przejęła drużyna harcerska z Koprivnicy. W uroczystej Mszy św. odprawionej z tej okazji wziął udział ambasador Chorwacji w Wiedniu DraMen Vukov Colić. W Zagrzebiu na harcerzy z Koprivnicy czekali ich koledzy ze wszystkich diecezji chorwackich. Przy dźwiękach muzyki wspólnie udali się do zagrzebskiej katedry, gdzie powitał ich biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji Vlado KosSić. Płomieniem Betlejemskiego |wiatła zapalił on lampy dla przedstawicieli poszczególnych diecezji.

CHINY

Fundacja kard. Kunga w USA poinformowała, że ostatnio z Chin nadeszło wiele wiadomości o zatrzymaniach policyjnych wśród biskupów i księży Kościoła podziemnego.
W 2000 r. we wschodniochińskiej prowincji Zhejiang władze komunistyczne zamknęły lub zburzyły ponad 1,6 tys. budynków religijnych, z których wiele należało dotychczas do nie uznawanego przez rząd podziemnego Kościoła katolickiego. Działania te wiążą się z prowadzoną przez władze kampanią skierowaną przeciwko działalności podziemnych misjonarzy; w ostatnich latach wzniesiono w Chinach wiele budynków o przeznaczeniu religijnym, bardzo nasiliły się też działania misjonarzy.

JEDNYM ZDANIEM

Wbrew protestom Kościoła katolickiego i obrońców życia, brytyjska Izba Gmin uchwaliła ustawę zezwalającą na użycie do celów medycznych komórek macierzystych pobranych z ludzkich embrionów we wstępnej fazie ich rozwoju (do 14 dni).

Senat Holandii przyjął ustawy, według których homoseksualiści będą mogli zawierać małżeństwa w urzędzie miejskim oraz adoptować dzieci.

W dorocznym raporcie Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (z siedzibą w Brukseli) stwierdzono, że w 2000 r. podczas wykonywania obowiązków zawodowych zginęło 62 dziennikarzy i pracowników mediów.

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oświadczył, że po rozszerzeniu Unii Europejskiej Niemcy wprowadzą obowiązujący przez 7 lat zakaz pracy w tym kraju dla pracowników ze Wschodu (w tym z Polski). l Sąd w Stambule skazał na 7 lat więzienia Mehmeta Ali Agcę - sprawcę zamachu na Papieża - tym razem za napad z bronią w ręku w 1979 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał skargę kurdyjskiego przywódcy Abdullaha Ocalana dotyczącą naruszenia jego praw podczas aresztowania i procesu (w Turcji skazano go na śmierć za walkę narodowowyzwoleńczą w Kurdystanie).

Tureckie siły bezpieczeństwa stłumiły krwawo strajk głodowy ponad tysiąca więźniów politycznych w 20 więzieniach na terenie kraju; kilku więźniów w Stambule dokonało samospalenia na znak protestu.

W Kosowie doszło do kolejnego aktu terroru - Serbowie spalili posterunek policji ONZ i zniszczyli kilka radiowozów w miasteczku Zubin Potok; tym razem ofiar w ludziach nie było. l Żołnierze z międzynarodowych sił pokojowych KFOR w Serbii ujęły oddział kosowskich Albańczyków, którzy próbowali przedostać się do strefy bezpieczeństwa w Serbii ze znaczną ilością broni.

W Budapeszcie odbyło się spotkanie przedstawicieli 15 partii centroprawicowych Europy |rodkowowschodniej; mówiono m.in. o konieczności udokumentowania zbrodni komunistycznych.

Prezydent Słowacji Rudolf Schuster zadecydował o zwolnieniu z więzienia ok. 150 osób; inspiracją do wydania tej decyzji była prośba Ojca |więtego skierowana do rządów, aby z okazji Roku Jubileuszowego udzielać amnestii.

Na Litwie mianowano nowego wiceministra oświaty, którym zgodnie z umową koalicyjną został przedstawiciel mniejszości polskiej w tym kraju - Jan Dzilbo; nie otrzyma on jednak nadzoru nad szkołami polskimi na Wileńszczyźnie.

W Kijowie odbyła się wielotysięczna demonstracja przeciwko prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie; manifestanci domagali się wyjaśnienia kulisów "zniknięcia" opozycyjnego dziennikarza Georgija Gongadze.

Prezydent Gruzji Eduard Szewardnadze po raz pierwszy przyznał, że czeczeńscy bojownicy znajdują schronienie na terenie Gruzji; jednocześnie wykluczył możliwość wpuszczenia sił rosyjskich do Gruzji.

W odpowiedzi na sankcje Rady Bezpieczeństwa wobec Afganistanu talibowie zamknęli biura ONZ w tym kraju.

Premier Pakistanu Nawaz Sharif, obalony przed rokiem i skazany na dożywocie za korupcję, został uwolniony za cenę zrzeczenia się całego majątku (Sharif udał się na emigrację do Arabii Saudyjskiej).

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Kolejarzy. Z prelekcją wystąpiła Adriana Kwiatkowska, sekretarz synodu.

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję