Reklama

Zaczęło się w Wenecji

Zgromadzenie Ojców Somasków istnieje od prawie pięciu wieków, a jego założycielem jest człowiek świecki - Hieronim Emiliani, który w swoim rodzinnym mieście, Wenecji, zaczął gromadzić biedne dzieci i opiekować się nimi. Jako pierwszy w Europie założył dom dziecka. Również jako pierwszy połączył ten dom ze szkołą, dzięki czemu dał sierotom możliwość kształcenia się.
Zgromadzenie powstałe z inicjatywy św. Hieronima pragnie nadal rozwijać swoją działalność. Pierwszym i zasadniczym charyzmatem Zgromadzenia jest otaczanie opieką biednych dzieci, a zwłaszcza tych, które nie mają opieki. Ojcowie tworzą więc na całym świecie placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci w różny sposób pozbawionych opieki rodzicielskiej i dla młodzieży potrzebującej pomocy. Zgromadzenie, podzielone na 6 prowincji, prowadzi swoją działalność w 15 krajach świata: we Włoszech, Hiszpanii, USA, Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Kolumbii, Brazylii, Ekwadorze, Sri Lance, Filipinach, Indiach, Rumunii i od 1995 r. w Polsce.
Jedyna w Polsce placówka Ojców Somasków znajduje się w Toruniu przy ul. Nowotarskiej 5, na osiedlu Bielawy. Podlega ona prowincjałowi - o. Oliviero Elastici z Turynu. Najpierw w Toruniu przebywał tylko jeden ojciec - Franco Moscone, którego zadaniem było utworzenie placówki. Po roku dołączyli do niego: o. Adam i o. Krzysztof, którzy są tam do dzisiaj. Obecnie ojcowie zajmują się prowadzeniem domu formacyjnego i znajdującej się w nim świetlicy, do której przychodzą dzieci z osiedla. Ojcowie mają zamiar zbudować również ośrodek religijno-socjalny na osiedlu Dębowa Góra, gdzie mieszka wiele rodzin potrzebujących wsparcia socjalnego i duchowego. Jest już zakupiony grunt pod kościół, oratorium, boisko, budynki socjalne i inne pomieszczenia. Termin rozpoczęcia budowy zależy jednak od wielu czynników.
O. Franco Moscone powiedział kiedyś: "Chcemy zapuszczać korzenie w Polsce i dlatego naszą największą troską jest zabieganie o powołania; potrzeba przede wszystkim ludzi, którzy w przyszłości mogliby rozwijać charyzmat Zgromadzenia, czyli tworzyć oratoria". Obecnie w kraju i za granicą kształci się już kilku polskich kleryków.
Dzięki współpracy ze Zgromadzeniem grupa młodzieży z diecezji toruńskiej, pielgrzymująca na XV Światowy Dzień Młodzieży do Rzymu, przez kilka dni kroczyła śladami św. Hieronima. Dla wielu była to jedyna okazja poznania tego mało znanego w Polsce Świętego, którego dzieło we Włoszech nadal tętni życiem. Ojcowie Somascy planują podczas najbliższych wakacji zorganizować w Polsce spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży zainteresowanej zarówno Zgromadzeniem, jak i pracą na rzecz dzieci i młodzieży potrzebującej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jerozolima: zniszczono rzeźbę Chrystusa

2023-02-02 14:16

[ TEMATY ]

Jerozolima

Adobe Stock

W Jerozolimie doszło do kolejnego aktu wandalizmu w chrześcijańskich miejscach świętych. Dziś w godzinach porannych na jerozolimskim Starym Mieście do kaplicy Skazania na Śmierć wszedł żydowski mężczyzna, zrzucił stojącą na filarze figurę Jezusa i rozbił Jego twarz, poinformowała franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej.

Sprawcę zatrzymali strażnicy, został przejęty przez wezwaną na miejsce policję izraelską. Opublikowano nagranie wideo, na którym podczas zatrzymania mężczyzna mówi, że w Jerozolimie nie może być żadnych obrazów bożków: „Nie możemy czcić kamieni fałszywych bogów w Jerozolimie”. Według policji sprawcą jest 40-letni turysta z USA. Obecnie jest przygotowywana ekspertyza, która pozwoli zbadać stan psychiczny podejrzanego.

CZYTAJ DALEJ

Petrosillo: wizyta papieża w Afryce może rzucić światło na obecne tragedie

2023-02-01 18:21

[ TEMATY ]

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Mówimy o dwóch kryzysach niestety zapomnianych i trwających już od dłuższego czasu” – podkreśla Marta Petrosillo, dyrektor ds. komunikacji w Caritas Internationalis zapytana o sytuację w Demokratycznej Republice Konga oraz Sudanie Południowym. Kraje, do których wybiera się Papież, przeżywają czas wewnętrznych konfliktów oraz ubóstwa. Ponieważ w mediach o tych problemach się nie wspomina, wizyta Franciszka może stanowić ważny punkt przypominający o przeżywanych tam tragediach.

W obu afrykańskich państwach lokalne Caritas usiłują wspierać cierpiącą ludność. Poza doraźną pomocą humanitarną chodzi również o działania mające doprowadzić do stabilizacji. Wskazuje na to, na przykładzie Konga, Marta Petrosillo, która niedawno spotkała się z głównymi odpowiedzialnymi za działalność Caritas w tych dwóch afrykańskich krajach.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

[ TEMATY ]

pilegrzymka

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję