Reklama

Temat tygodnia

Diecezjalna procesja ku czci Bożego Ciała, prowadzona przez bp. Adama Śmigielskiego SDB, przeszła jak co roku głównymi ulicami miasta. Zasadniczym celem święta było uczczenie pamiątki ustanowienia Eucharystii oraz publiczne wyznanie wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W uroczystościach wzięło udział ok. 5 tys. wiernych. Tematyka zagadnień poruszanych przez bp. Adama Śmigielskiego SDB nawiązywała do jubileuszu 100-lecia Sosnowca.

"100 lat temu to było bardzo skromne miasto. Nie było tylu gmachów, instytucji, przedsiębiorstw, banków, placów, dróg czy kościołów, a jednak Jezus Chrystus był tutaj i błogosławił mieszkańcom. Dzisiaj oddajemy mu publicznie hołd za łaskę życia, rozwoju, pracy" - powiedział Sosnowiecki Ordynariusz na początku procesji.

Pragnę zobaczyć Jezusa

"Chcemy zobaczyć Jezusa - tak wołają ludzie od 2 tysięcy lat. Nie zdają sobie sprawy, że On jest z nami pod postaciami chleba i wina. Jest bliżej, niż myślimy. Możemy go przyjąć, możemy się nim nakarmić. To już nie ten Bóg Starego Testamentu, który objawiał się w chmurach, grzmotach, błyskawicach. Ale Bóg, który stał się człowiekiem. Może dziwne nam się wydaje, że Jezus stał się jednym z nas, przybrał nasze ciało i wziął na siebie wszystkie cierpienia. Nie unikał również spotkań z chorymi, grzesznymi czy z tymi, którzy się źle mieli. Jezus nie przedstawił nam wizji potępienia, ale przeciwnie - ukazał się nam jako orędownik miłości" - wyjaśniał Pasterz Kościoła Sosnowieckiego.

A oto Ja jestem z wami...

Reklama

Jezus powiedział uczniom coś bardzo ważnego, co powtarzają przez wieki ojcowie Kościoła, teologowie, biskupi, kapłani, że nie był lub będzie, ale że jest z nami do końca świata. Skierował także do wszystkich uczniów prośbę, by nie stali w miejscu, ale głosili Ewangelię. Takie jest główne zadanie Kościoła, by nieść dobrą nowinę na cały świat", nauczał Ksiądz Biskup.

Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

Przed wiekami Bóg powiedział do swojego ludu: "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił". W Starym Testamencie był to dzień szabatu, w Nowym jest to pierwszy dzień tygodnia, bo właśnie w tym dniu czcimy pamiątkę zmartwychwstania Chrystusa. "A co stało się z niedzielą dzisiaj? Kiedy odzyskaliśmy wolność, suwerenność, nastąpił gwałtowny odpływ uczestniczących w liturgii. Wiele osób woli pojechać do wielkich sklepów czy za miasto, nie pamiętając o wskazaniach Boga. Czy tak powinno być?" - pytał Sosnowiecki Ordynariusz.

Solidarni w potrzebie

Ojciec Święty, kończąc Kongres Eucharystyczny we Wrocławiu, wypowiedział znamienne słowa, które przy IV ołtarzu przypomniał bp Śmigielski: "´Trzeba przywołać na myśl całą geografię głodu, która obejmuje wiele miejsc na ziemi. W tym momencie miliony naszych braci i sióstr cierpi głód, a wielu z nich umiera´. Warto przypomnieć podstawową prawdę, że ziemia została oddana przez Boga w ręce człowieka, by używał jej w sposób sprawiedliwy i solidarny. Każdy z nas w jakiś sposób ociera się o głód i biedę, jesteśmy zobowiązani, by dzielić się chlebem, tak jak to czynił św. Albert Chmielowski, jeden z patronów naszej diecezji".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję