Reklama

Radziejów Kujawski

To miasto liczy 750 lat

Niedziela włocławska 24/2002

Na skrzyżowaniu historycznych traktów z Inowrocławia do Brześcia Kujawskiego i Włocławka oraz z Torunia do Konina i Koła leży Radziejów Kujawski. Jest to jedna z najstarszych miejscowości na Kujawach; prawa miejskie uzyskał Radziejów w 1252 r., zatem w roku bieżącym obchodzi jubileusz 750-lecia istnienia. Główne uroczystości odbywały się 11 i 12 maja i przebiegały pod patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego.

Obchody rozpoczęły się sesją naukową Radziejów poprzez stulecia, zorganizowaną w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Franciszka Becińskiego. Wzięło w niej udział wiele osobistości świata nauki. Organizatorzy planują wydać oddzielną publikację, w której zamieszczone będą teksty wygłoszonych referatów.

W ramach obchodów na stadionie miejskim rozegrany został mecz piłki nożnej między drużynami MKS "Start" Radziejów i "Mień" Lipno, a wieczorem w parku przy Miejskim i Powiatowym Domu Kultury przed publicznością wystąpił Państwowy Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze" .

W drugim dniu jubileuszu do Radziejowa Kujawskiego przybył biskup włocławski Bronisław Dembowski. Ksiądz Biskup celebrował Mszę św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Liturgii uczestniczyli liczni parafianie i zaproszeni goście - wśród nich wicemarszałek Senatu, minister stanu w Kancelarii Prezydenta RP, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, posłowie, radni, delegacje różnych instytucji, organizacji i szkół wraz z pocztami sztandarowymi. Po Mszy św. Biskup włocławski poświęcił nowo wyremontowane organy i umieszczoną na murze kościoła tablicę upamiętniającą miejsce sejmików szlachty kujawskiej.

Później w Urzędzie Miasta odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta i Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, połączona z wręczeniem odznaczeń, natomiast wieczorem w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert muzyki organowej i wokalnej. Za kontuarem zasiadł Jan Kordylewski - organista z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. Wieczorem zorganizowano także dla mieszkańców miasta festyn rodzinny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: mamy dbać o dobro skrzywdzonych, a nie o wizerunek instytucji Kościoła

2021-09-19 16:57

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wykorzystywanie

ofiary

Episkopat news

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

- Gromadzimy się tutaj, żeby leczyć się z obojętności, a tym bardziej z lekceważenia krzywdy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki witając uczestników warszawskiej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski. – Przyjmujemy do serca wezwanie Ojca Świętego Franciszka, żeby nie dbać przede wszystkim o wizerunek instytucji [Kościoła], (…) ale skupić się na dobru skrzywdzonych – zadeklarował hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję