Reklama

Niedziela Częstochowska

Misterium Pana

– Kim Jezus jest dla mnie? Kim ja jestem dla Jezusa? Po której stronie jestem? – pytał abp Wacław Depo 28 marca, w Niedzielę Palmową, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Niedziela Palmowa

Karol Porwich/Niedziela

Hosanna Synowi Dawidowemu! Błogosławiony, który idzie w imię Pańskie – śpiewali wierni w Niedzielę Męki Pańskiej, czyli Niedzielę Palmową. Z wdzięcznością za dzieło odkupienia wspominali uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz z wiarą rozważali Mękę Chrystusa według św. Marka. Udział w tej liturgii przygotuje ich serca do przeżycia Świąt Paschalnych.

28 marca w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. z obrzędem poświęcenia palm.

Reklama

„Chrystus Jezus, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci – i to śmierci krzyżowej” – te słowa z drugiego czytania (Flp 2, 6-11)

przypomniał metropolita częstochowski i wyjaśnił: – Przez to posłuszeństwo Ojcu i Jego woli potwierdził, że jest naszym Panem i Zbawicielem, żyjącym pośród nas. Zwrócił uwagę na to, że w opisie Męki Pańskiej widzieliśmy wiele twarzy i anonimowy tłum, który składał się z konkretnych ludzi. I najważniejsze tu jest pytanie: Kim Ty jesteś, Jezusie z Nazaretu? Masz Boga za Ojca, niech Cię wybawi. Innych wybawiałeś, wybaw sam siebie. Kim Ty jesteś? To pytanie powraca do nas.

Na nadchodzą dni abp Depo za św. Augustynem pozostał zadanie: „Niech twoje wyznanie wiary będzie dla ciebie jak zwierciadło! Przeglądaj się w nim każdego dnia, aby zobaczyć, czy we wszystko, o czym deklarujesz, że wierzysz, wierzysz rzeczywiście. I raduj się każdego dnia twoją wiarą, bo ona daje ci życie wbrew prawo śmierci”.

Proboszcz ks. Włodzimierz Kowalik przypomniał, że Akcja Katolicka działająca przy parafii Świętej Rodziny tradycyjnie już rozprowadza palmy wielkanocne za dobrowolną ofiarą. Uzyskane w ten sposób środki będą przeznaczone dla ubogich z tej wspólnoty. Ponadto w Wielką Sobotę, podczas święcenia pokarmów, będzie można złożyć do kosza dary dla osób potrzebujących.

2021-03-28 16:05

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być jak niegasnące światło

– Ta młodzież dzisiaj staje wobec wezwań. Pierwszym takim wezwaniem jest sprawa jedności między domem, między szkołą i między Kościołem. Prosimy Boga o dar rozumu, mądrości, bojaźni Bożej i prawdziwej pobożności po to, abyśmy byli jedno w rodzinach i w szkole, budując na prawdzie, i jedno w Kościele – powiedział abp Wacław Depo 15 kwietnia w sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie podczas Mszy św. połączonej z udzieleniem bierzmowania uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK przy ul. Górnej 12 w Częstochowie.

Tego dnia 9 uczniów kl. VIII przez przyjęcie sakramentu bierzmowania dopełniło łaski chrztu. Otrzymali szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej są zobowiązani, jako świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję