Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa w Senacie RP

Wystawę poświęconą osobie kard. Stefana Wyszyńskiego w gmachu Senatu RP otworzyła 14 marca marszałek Alicja Grześkowiak. - Tytuł ekspozycji - Najmilsze dzieci Boże, dzieci moje... w pełni charakteryzuje sylwetkę duchową Prymasa Tysiąclecia - powiedział abp Henryk Muszyński.
Na ekspozycji znalazło się wiele zdjęć dotychczas nie publikowanych, z prywatnych zbiorów Marii Okońskiej, wieloletniego współpracownika kard. Stefana Wyszyńskiego. Inne fotografie to archiwalne dokumenty z oficjalnych spotkań i uroczystości. - Nie bez powodu ta wystawa odbywa się w gmachu Senatu, jest to nasz wkład w obchody Roku Prymasowskiego, które zapoczątkowała uchwała Sejmu - powiedziała marszałek Alicja Grześkowiak. Wśród zaproszonych gości zjawili się m.in.: kard. Henryk Gulbinowicz i abp Henryk Muszyński, licznie zgromadzili się biskupi i księża. Nie zabrakło senatorów i posłów, a także współpracowników i przyjaciół Pryma sa Tysiąclecia. Słowa podziękowania skierowała do organizatorów Iwona Czarcińska - dyrektor Instytutu Prymasowskiego. Autorem wystawy jest Henryk Górski.

Nominacje do nagrody "TOTUS"

Abp Tadeusz Gocłowski ogłosił 13 marca br. nominacje do nowej prestiżowej nagrody Konferencji Episkopatu Polski "TOTUS". Nagrody w 2 kategoriach: kultury chrześcijańskiej oraz pracy charytatywno-edukacyjnej, otrzymają osoby bądź stowarzyszenia zasłużone w tych dziedzinach.
W kategorii - kultura chrześcijańska nominowani zostali: " Arka Noego", Jerzy Nowosielski, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Teatr "Logos" z Łodzi oraz Zamojski Przegląd Filmów Religijnych " Sacrofilm". W grupie nominowanych do nagrody "TOTUS" za osiągnięcia na rzecz promocji człowieka oraz pracy charytatywnej i edukacyjno-wychowawczej znalazły się: Ruch "Wiara i Światło" i Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej oraz prof. Andrzej Wojciechowski, poseł Ewa Tomaszewska i ks. Władysław Wanags z Łotwy, pracujący od 24 lat na Ukrainie. Nagroda "TOTUS" będzie corocznym wyróżnieniem przyznawanym przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski: "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jej pierwsza edycja nastąpi 28 marca br. na Zamku Królewskim w Warszawie w trakcie uroczystej gali.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Relikwie bł. Wincentego Kadłubka trafią do siedmiu parafii

Pobranie relikwii bł. Wincentego Kadłubka w 778. rocznicę jego śmierci odbyło się 8 marca br. w archiopactwie Cystersów w Jędrzejowie. Uroczystej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie w osobnej kaplicy przechowywane są szczątki Błogosławionego, przewodniczył biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Koncelebrowali: biskupi pomocniczy Mieczysław Jaworski z Kielc i Marian Zimałek z Sandomierza, opaci cysterscy oraz kapłani z diecezji kieleckiej i sandomierskiej.
Relikwie (cząstki kości Błogosławionego) umieszczono w ampułkach, które zostały zalakowane i zapieczętowane. Ich autentyczność potwierdzili swoimi podpisami biskupi i opaci. Jako przedmiot kultu otrzymały je: rodzinna parafia Błogosławionego we Włostowie i parafia św. Kazimierza w Ostrowcu Świętokrzyskim, parafia Kopciówka na Białorusi, parafia Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie, Skroniów i Łysaków. Zebrani w Jędrzejowie duchowni, miejscowi wierni oraz pielgrzymi modlili się o kanonizację bł. Wincentego Kadłubka, który jest drugim - po św. Stanisławie Biskupie Męczenniku - patronem diecezji kieleckiej. W homilii bp Jaworski, podnosząc zasługi Wincentego, przypomniał, że pisząc Kronikę polską, nadał on nowy wymiar dziejom polskiej kultury chrześcijańskiej.

Kościół pomaga dzieciom w Afryce

Sytuacja dzieci w Afryce jest tragiczna - mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się 9 marca br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Spotkanie poprzedziło inaugurację akcji zorganizowanej przez Komisję Misyjną Episkopatu Polski pod hasłem: Kościół w Polsce dzieciom w Afryce. Fundusze zebrane 11 marca br. we wszystkich parafiach w Polsce trafią do naszych misjonarzy, którzy roztaczają opiekę nad " dziećmi ulicy" w krajach afrykańskich.
W Rwandzie jest od 300 tys. do 500 tys. sierot - mówił na konferencji prasowej ks. Roman Rusiecki, pallotyn, który pracuje w tym kraju od 6 lat. Z ankiety przeprowadzonej w tym kraju po wojnie domowej wynika, że 70% dzieci straciło dom, tyle samo widziało zabijanie ludzi, a ponad połowa doświadczyła maltretowania. Podobnie jest w wielu krajach Afryki. Światowe organizacje społeczne alarmują, że po 2020 r. aż połowa całej ludności Afryki będzie mieszkała w slumsach na obrzeżach wielkich miast.
Wśród obecnych na spotkaniu byli m.in. Prymas Polski - kard. Józef Glemp oraz ks. Andrzej Halemba - dyrektor Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Reklama

Z Jasnej Góry - prośba o pomoc w założeniu klimatyzacji w Kaplicy Matki Bożej

Na Jasnej Górze, w zabytkowym kompleksie klasztornym Ojców Paulinów, trwają prace konserwatorskie. Renowacji poddawany jest zabytkowy strop w Kaplicy Matki Bożej, jasnogórska zakrystia, a także górna przybudówka nad Kaplicą.
Jak mówi administrator Jasnej Góry - o. Czesław Brud, najpilniejsze prace remontowe zostaną wykonane przed 3 maja br. Jest to spowodowane nie tylko rozpoczynającym się niedługo sezonem pielgrzymkowym, ale również ogromnym wysiłkiem finansowym, jaki podjęli Ojcowie Paulini, decydując się na odnowienie kompleksu zabudowań klasztornych. Renowacja Sanktuarium będzie jednak wciąż trwała. Konieczna jest jeszcze m.in. konserwacja chóru intradowego oraz zabytkowych szaf w jasnogórskiej zakrystii.
Za namową konserwatorów przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski zastanawia się także nad założeniem klimatyzacji w Kaplicy Matki Bożej. Jak twierdzą specjaliści, tysiące pielgrzymów przybywające każdego dnia powodują wzmożoną emisję kurzu, a także ogromne wahania wilgotności powietrza, co w bardzo dużym stopniu wpływa na niszczenie zabytkowego wystroju wnętrz. Jest to jednak przedsięwzięcie ogromnie kosztowne, więc Ojciec Przeor zaapelował o pomoc do wszystkich, " którzy mogliby się przyczynić do tego, ażeby Dom Matki Narodu wyglądał jak najlepiej, aby przybywający tutaj pielgrzymi czuli się dobrze". Gospodarz Klasztoru poinformował również, iż niedługo uda się do Stanów Zjednoczonych, gdzie 20 kwietnia br. wśród Polonii odbędzie się "radioton" w celu zorganizowania zbiórki na potrzeby odnawianej Jasnej Góry. Pomoc w przedsięwzięciu zadeklarował Edward Moskal - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej. "Polonia się sprawdziła, kiedy odnawialiśmy Bastion Świętej Trójcy - powiedział Ojciec Przeor. - Mamy nadzieję, że Polacy w kraju i za granicą odpowiedzą hojnie i sprawią, że Kaplica Matki Bożej - centralny punkt Jasnej Góry - będzie pięknie odnowiona i zabezpieczona, a ci, którzy się tam modlą, będą się dobrze czuli u Matki Bożej. Może te modlitwy szybciej trafią do nieba z tego pięknego miejsca..." - dodał z uśmiechem Ojciec Przeor.

O. Stanisław Tomoń - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Pielgrzymka przewodników turystycznych

W dniach 10-11 marca br. na Jasnej Górze odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych. Wzięło w niej udział ok. 1,5 tys. przewodników ze 104 kół z całej Polski. Obecni byli również goście z zagranicy, m.in. Wilna, Krzemieńca, Lwowa i Mołdawii. Pielgrzymce przewodniczył abp Edmund Piszcz - metropolita warmiński, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Pielgrzymkę przewodników poprzedziły jednodniowe rekolekcje w jasnogórskim Domu Pielgrzyma. Dwudniowe spotkanie przewodników było przede wszystkim czasem głębokiej modlitwy. Każdego dnia przewodnicy uczestniczyli we Mszy św., nabożeństwie różańcowym i Drodze Krzyżowej.
W planie pielgrzymki znalazły się również wykłady. O świętych i początkach chrześcijaństwa w rejonie Dunajca mówił ks. Stanisław Pietrzak. O św. Kindze, Pani Ziemi Sądeckiej - Anna Totoń. W niedzielę przewodnicy mogli wysłuchać dwóch wykładów. O specyfice oprowadzania po obiektach sakralnych mówił ks. dr Jerzy Pawlik, natomiast o. dr hab. Zachariasz Jabłoński wygłosił prelekcję na temat przesłania sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pierwszą pielgrzymkę przewodników na Jasną Górę, 17 lat temu, zorganizowało koło przewodników z Częstochowy. Każde kolejne spotkanie przygotowywane było przez koła z innych miast polskich. Tegoroczna pielgrzymka została zorganizowana przez przewodników Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
W 230 kołach i klubach należących do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo-Turystycznego działa blisko 10 tys. przewodników.

JEDNYM ZDANIEM

Z udziałem najwyższych dostojników kościelnych i państwowych odbyła się w Warszawie sesja podsumowująca Rok Święty, zatytułowana Na progu nowego wieku. Debatę zorganizowało Polskie Radio przy współpracy Redakcji Programów Katolickich TVP.

- Nie można mówić o zbiorowej odpowiedzialności za mord w Jedwabnem - oświadczył bp Stanisław Gądecki, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego. - Niedopuszczalne jest rozciąganie tego na całą postawę Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej - powiedział. Zarzut publicznego znieważenia głowy obcego państwa postawiła warszawska prokuratura redaktorowi wydania Trybuny, w której ubliżono Papieżowi Janowi Pawłowi II. Nastąpiło to po ponadtrzyletnim okresie prowadzenia postępowania przygotowawczego. Przez ten okres kilka razy Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola oddalała wniosek i kilkakrotnie wracał on dzięki apelacjom do sądów wyższej instancji.

Prymas Tysiąclecia został wybrany na patrona NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Zdecydowali o tym delegaci Zjazdu w 20. rocznicę powstania Związku.

W Warszawie uczczono roczyście 2. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.

Przebywający z wizytą w Polsce Romano Prodi - szef Komisji Europejskiej - przygotował wykład, który wygłosił w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Mówił m.in. o potrzebie debaty publicznej nad przyszłością UE, w której winny aktywnie uczestniczyć kraje kandydackie - w tym Polska.

Polacy będą mogli brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 r. - oświadczył w Warszawie R. Prodi.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę budżetową na 2001 r.

Historia znów podzieliła Sejm. Burzliwą debatę wywołał projekt uchwały składającej "hołd poległym, pomordowanym i prześladowanym członkom organizacji ´Wolność i Niezawisłość´". SLD uznało, że poprzeć jej nie może. - To skandal i hańba! - zareagowała reszta Sejmu. Po przyjęciu uchwały posłowie oklaskami uczcili siedzących na galerii członków WiN-u i ich rodziny.
Sejm, głosami SLD, PSL i części AWS, odrzucił poprawkę Senatu do ustawy reprywatyzacyjnej i postanowił, że w reprywatyzacji powinni uczestniczyć tylko ci, którzy 31 grudnia 1999 r. mieli obywatelstwo polskie. Prezydent RP najprawdopodobniej zawetuje ustawę.

Sejm, przy sprzeciwie SLD, uchwalił nową ordynację wyborczą. Przeliczanie głosów na mandaty będzie teraz korzystniejsze dla małych i średnich ugrupowań. Zlikwidowana zostanie lista krajowa. Posłowie nie zdecydowali się na zapis, że co najmniej 1/3 kandydatów na listach muszą stanowić kobiety.

Na kary od 8 miesięcy do roku więzienia z zawieszeniem na 3 lata skazał Sąd Rejonowy w Szczecinie niemieckich farmerów i polskich figurantów, którzy tworzyli fikcyjne spółki kupujące grunty na Pomorzu Zachodnim i ziemi lubuskiej bez wymaganych zezwoleń.

W Łodzi ozpoczął się, przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa, proces 16 członków mafii, tzw. łódzkiej ośmiornicy.

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło w pierwszych dniach marca br. kolejne badanie popularności partii politycznych. SLD ma 44% poparcia, Platforma Obywatelska - 12%, AWS - 9%, PSL - 7%, UW - 6%.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Spotkanie na Jasnej Górze rozpocznie się o godz. 12 modlitwą Anioł Pański - poinformowało w niedzielę biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

CZYTAJ DALEJ

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35

[ TEMATY ]

Ks. Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Obojętność unicestwia dzieciństwo

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję