Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

80. urodziny ks. Blachnickiego

Biskup tarnowski Wiktor Skworc przewodniczył Mszy św. z okazji 80. urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie. Eucharystia została odprawiona 24 marca w kościele parafialnym w Krościenku nad Dunajcem. Od kwietnia ub.r. doczesne szczątki założyciela Ruchu Światło-Życie spoczywają w dolnej części tamtejszego kościoła.
W wygłoszonej homilii bp Wiktor Skworc, który jest delegatem Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, wezwał do dziękczynienia Bogu za dar życia ks. Franciszka Blachnickiego. Oazowicze modlili się także o rychłą beatyfikację sługi Bożego. Proces beatyfikacyjny założyciela Ruchu na szczeblu diecezjalnym ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Obecnie tłumaczone są na język włoski publikacje Założyciela oaz. Zgromadzeni w Krościenku członkowie Ruchu modlili się również o cud za sprawą sługi Bożego.
Proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego rozpoczął się 9 grudnia 1995 r. w Katowicach. Przeniesienie jego doczesnych szczątków z Carlsbergu do Krościenka nad Dunajcem odbyło się 1 kwietnia 2000 r. W Krościenku na "Kopiej Górce" znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie.

Finał konkursu "Proboszcz III Tysiąclecia"

Katolicka Agencja Informacyjna i Radio Plus rozstrzygnęły 27 marca br. konkurs na Proboszcza III Tysiąclecia. Kapituła pod przewodnictwem Marcina Przeciszewskiego wybrała spośród 300 kandydatów 12 duchownych. Głównym kryterium wyboru było to, czy praca nominowanego proboszcza może być drogowskazem dla współczesnych duszpasterzy. Kandydatów zgłaszali sami parafianie. Uroczystość wręczenia dyplomów odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Finalistami konkursu Proboszcz III Tysiąclecia zostali: ks. Michał Józefczyk z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, ks. Aleksander Zeń z parafii św. Brata Alberta w Puławach, ks. Kazimierz Bednarski z parafii Ducha Świętego w Koszalinie, ks. Eugeniusz Cygan z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim, ks. Piotr Smolka z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach na Ukrainie, ks. Władysław Czajka z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Ukrainie, ks. Alojzy Wencepel z parafii Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie, ks. Gerard Kałuża z parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku, ks. Eugeniusz Walentowicz z parafii św. Wawrzyńca w Gozdnicy, ks. Walenty Królak z parafii
św. Augustyna w Warszawie, ks. Andrzej Surowiec z parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu, ks. Marian Dziemianko z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sławnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dyskryminacja TV Niepokalanów

"KRRiT dyskryminuje naszą stację telewizyjną" - stwierdzili 28 marca br. na konferencji prasowej w Warszawie franciszkanie konwentualni.
W specjalnym oświadczeniu zakonnicy napisali: "Uważamy, że obstrukcja biurokratyczna zastosowana wobec Prowincji jest wyrazem świadomej próby trwałego uniemożliwienia rozwoju nadawcy i wyłączenia go z trwającego konkursu na nowe częstotliwości. Budzi nasze najgorsze obawy fakt, że konstytucyjny organ państwa polskiego, odpowiedzialny za rozwój i ochronę pluralistycznego ładu rynku medialnego, może być w rzeczywistości użyty do działań sprzecznych z duchem i zapisami ustawy i konstytucji RP". Prowincja franciszkanów w trwającym obecnie konkursie ubiega się o przyznanie dodatkowych częstotliwości w Szczecinie, Lublinie, Częstochowie, Białymstoku, Rzeszowie, Bielsku Białej, Suwałkach i Wałbrzychu. "Chcemy prosić przewodniczącego KRRiT, by w tym konkursie nie uwzględniał ostatnich stanowisk Rady w kwestii Telewizji Puls" - wyjaśnia o. Jacek Suhak, asystent prowincjalny ds. mediów. Chodzi o odmowne decyzje Rady w sprawie zwiększenia limitu reklam z 2 do 15% oraz zmiany nazwy z TV Niepokalanów na TV Puls. Franciszkanie odwołali się obecnie do samej Rady po to, by zweryfikowała swoją decyzję. Zakonnicy podkreślają, że jeśli stacja nie otrzyma nowych częstotliwości, to "mielibyśmy do czynienia z pewną schizofrenią Rady (...), z jednej strony krytykuje ona takie programy, jak Big Brother czy Dwa Światy, a z drugiej uniemożliwia działalność stacji, która takich programów nie chce nadawać" - stwierdzili.

Reklama

Pierwsza w Polsce Szkoła Kaznodziejska

Pierwsza w Polsce Szkoła Kaznodziejska powstała w Krakowie w wyniku współpracy Papieskiej Akademii Teologicznej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na 2-letnie studia zaoczne kapłani mogą zgłaszać się już teraz, by rozpocząć naukę w roku 2001/2002.
Szkołę tworzą: Studium Homiletyczne Instytutu Liturgicznego PAT w Krakowie i Podyplomowe Studium Retoryki Instytutu Polonistyki UJ. Program Szkoły adresowany jest do księży diecezjalnych i zakonnych, którzy pragną udoskonalić swój warsztat kaznodziejski. Dla chętnych istnieje możliwość ubiegania się o stopnie naukowe (licencjata i doktora teologii w zakresie homiletyki), zgodnie ze statutem Papieskiej Akademii Teologicznej.

Z Jasnej Góry - Przedstawiciele władz państwowych na Jasnej Górze

21 marca w Sanktuarium Jasnogórskim gościł Wilibald Winkler - wojewoda śląski. Przybył na zaproszenie Jasnogórskiej Fundacji " Pro Patria" Bastion św. Rocha. "Przyjechałem na Jasną Górę przede wszystkim pokłonić się Matce Bożej" - mówił wojewoda śląski. Zwiedzając Sanktuarium, zapoznał się z potrzebami wynikającymi z szeroko zakrojonych prac konserwatorskich oraz wyraził wolę wsparcia materialnego i duchowego tych inicjatyw.
Tego samego dnia na Jasną Górę przybyła Elżbieta Sobótko - wiceminister pracy i polityki społecznej. W wywiadzie udzielonym Radiu Jasna Góra przyznała, że Sanktuarium Jasnogórskie jest dla niej miejscem bardzo ważnym. "Za każdym razem powierzam tutaj problemy, które noszę ze sobą przez całe życie, oraz decyzje, które muszę podjąć, a w których potrzebuję wsparcia i rady" - powiedziała.
Nazajutrz - 22 marca na Jasną Górę przybył prof. Edmund Wittbrodt - minister edukacji narodowej. Charakter jego wizyty w Częstochowie był służbowy - minister zapoznał się z sytuacją częstochowskiej oświaty oraz rozmawiał o projekcie powołania uniwersytetu.
25 marca w godzinach popołudniowych z krótką prywatną wizytą przybył do Sanktuarium marszałek Sejmu Maciej Płażyński.

Reklama

Pielgrzymki maturzystów

23 marca na Jasnej Górze zgromadziło się 3,5 tys. maturzystów diecezji kieleckiej. Wraz z młodymi przybyli: biskup diecezjalny Kazimierz Ryczan i biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski.
W nocy z 23 na 24 marca na Jasnej Górze modlili się maturzyści diecezji bielsko-żywieckiej. 2,5 tys. młodych uczestniczyło o północy we Mszy św. pod przewodnictwem ks. inf. Władysława Fidelusa.
24 marca do Sanktuarium przybyła młodzież diecezji sandomierskiej. Modlitwie ponad 4 tys. maturzystów przewodniczył biskup pomocniczy Edward Frankowski.
W programie wszystkich pielgrzymek była Msza św. oraz Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach.

Obrońcy Życia na Jasnej Górze

W przeddzień przypadającego 25 marca Dnia Świętości Życia na Jasnej Górze zgromadzili się uczestnicy dorocznej Pielgrzymki Obrońców Życia.
Wśród gości obecni byli: marszałek Senatu - Alicja Grześkowiak, dyrektor Human Life International - Ewa Kowalewska, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia - Paweł Wosicki, przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny - Antoni Szymański, Antoni Zięba z Krucjaty Modlitwy w Obronie Życia Poczętych Dzieci oraz biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej - Jan Szkodoń i ks. prof. Tadeusz Styczeń z KUL-u.
Uczestnicy pielgrzymki wspólnie modlili się, wymieniali doświadczenia z całorocznej pracy, a także wysłuchali wystąpienia Johna Smeatona z angielskiego ruchu obrony życia. Punktem kulminacyjnym jasnogórskiego spotkania była Msza św., podczas której złożono przyrzeczenia Duchowej Adopcji. W wygłoszonej homilii abp Stanisław Nowak mówił o przejawach kultury śmierci w dzisiejszym świecie. "Nie wolno bawić się życiem! Nie można człowiekiem w żaden sposób manipulować!" - apelował. Zebranych u stóp Matki Życia Ksiądz Arcybiskup wezwał do dalszego działania i modlitwy. Specjalny telegram na ręce abp. Nowaka przesłał Papież Jan Paweł II. Ojciec Święty polecił Jasnogórskiej Pani wszystkie wysiłki obrońców życia i zapewnił ich o duchowym wsparciu.

Reklama

Profesja wieczysta paulińskich kleryków

24 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej miała miejsce profesja wieczysta 10 kleryków i 3 braci z Zakonu Paulinów. Uroczystości przewodniczył o. Ireneusz Pompa - wikariusz generalny Zakonu. Obecni byli także: rektor paulińskiego Seminarium na krakowskiej Skałce - o. dr hab. Jan Mazur, prefekt braci kleryków - o. Sebastian Matecki, 70 kapłanów, klerycy i rodziny.
W wygłoszonej homilii o. Ireneusz Pompa powiedział, że uroczysta profesja wieczysta wiąże człowieka z Zakonem na całe życie, jest jednocześnie oddaniem się do dyspozycji Chrystusa za pośrednictwem Kościoła. Po Mszy św. bracia dziękowali za dar powołania oraz wyrazili wdzięczność wszystkim tym, których Bóg postawił na ich drodze życia i przygotowania do kapłaństwa.
Uroczystą profesję wieczystą składają klerycy V roku Seminarium. Ślubują w niej czystość, posłuszeństwo i ubóstwo. Wieczysta profesja jest poprzedzana coroczną profesją czasową.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

Konferencja: "Polityka Prorodzinna Samorządu Terytorialnego"

W dniach 23-24 marca w Domu Pielgrzyma odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Polityka Prorodzinna Samorządu Terytorialnego. Spotkanie zorganizowane zostało przez Ligę Krajową, Ligę Miejską, Komisję Krajową NSZZ "Solidarność", Centrum Animacji Kultury i Polską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich.
Temat tegorocznej konferencji brzmiał:
Kultura podstawą tożsamości i rozwoju. Otwierając obrady, poseł Tadeusz Wrona - przewodniczący Ligi Krajowej wyraził swoją troskę o miejsce kultury w obecnej rzeczywistości. "Ten temat często jest spychany na dalszy plan przez bieżące wydarzenia polityczne czy gospodarcze" - mówił poseł Wrona.
Krystyna Czuba - przewodnicząca Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu wyraziła swoje ubolewanie nad małym zainteresowaniem kulturą ze strony ludzi odpowiedzialnych za jej rozwój. "Cieszę się, że jest grono samorządowców, którzy wiedzą, że człowiek wyrasta w kulturze; i tym, kim jest - jest dzięki kulturze, o czym zapominają politycy" - powiedziała senator.
Zainteresowanie tematyką konferencji wyrazili m.in. Prymas Polski -
kard. Józef Glemp oraz premier Jerzy Buzek, nadsyłając okolicznościowe listy.

W SKRÓCIE:

24 marca w Sanktuarium modlili się uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Głuchoniemych. Mszę św. dla ok. tysiąca osób sprawował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej - Antoni Długosz.

25 marca na Jasną Górę przybyło ok. tysiąca członków Zakonu Maltańskiego z kilkunastu krajów świata, wolontariuszy Pomocy Maltańskiej i Maltańskich Służb Medycznych. Obecni byli prezydenci związków narodowych z Austrii, Niemiec, Węgier, Szwajcarii, Francji, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Australii.

25 marca 25. rocznicę profesji zakonnej obchodził o. Ignacy Rękawek, wieloletni kustosz Bazyliki Jasnogórskiej.

6 lat temu - 25 marca 1995 r. - po raz pierwszy nadało swój program Radio Jasna Góra.

Wielki Tydzień na Jasnej Górze

Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota:
Godzina czytań: godz. 9.00
Liturgia: godz. 19.00
Spowiedź: godz. 6.15-18.00
Wielki Piątek - Droga Krzyżowa dla miasta Częstochowy na jasnogórskich wałach, pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - metropolity częstochowskiego - godz. 14.00.
Niedziela Zmartwychwstania:
Rezurekcja - godz. 6.00
Uroczysta Suma pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka - godz. 11.00.

Jednym zdaniem:

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się uroczystość wręczenia ks. prof. Michałowi Hellerowi nagrody im. ks. Idziego Radziszewskiego.

Zbigniew Nosowski został nowym redaktorem naczelnym miesięcznika Więź. l Grupa mieleckich turystów i członków Klubu Górskiego

"Carpatia" wyruszy w Wielki Piątek, 13 kwietnia, z Jurkowa na Mogielnicę w Beskidzie Wyspowym, aby w plenerze odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Pątnicy zabiorą ze sobą duży krzyż. W drodze powrotnej pielgrzymki udadzą się w kierunku Limanowej, aby pomodlić się pod krzyżem górującym nad tym miastem. Obejrzą też wielkanocne palmy, które będą wtedy prezentowane na rynku w Lipnicy Murowanej.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zawetował ustawę reprywatyzacyjną. Prezydent jest zdania, że do odzyskania bezprawnie znacjonalizowanych majątków najlepsza jest droga sądowa. Rząd twierdzi, że odszkodowania zasądzane w procesach będą skarb państwa obciążały dużo bardziej niż zawetowana ustawa.

Sejm skierował do dalszych prac w komisjach tzw. pakiet prorodzinny (są to 3 ustawy, które przewidują ulgi podatkowe dla rodzin wielodzietnych, dotacje dla tych rodzin, które nie płacą podatku dochodowego oraz świadczenia finansowe dla rodzica wychowującego 3 lub więcej dzieci i rezygnującego z pracy). Posłowie AWS, PSL i Koła Koalicji dla Polski oddalili wnioski SLD, aby odrzucić projekty w całości.

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu uznała, że KRRiT podczas procesu koncesyjnego dyskryminowała Radio Maryja. W uchwalonym 28 marca br. projekcie uchwały Komisja stwierdziła m.in., że KRRiT upolityczniła proces koncesyjny.

Sejmowa Komisja Kultury zamierza wyjaśnić, czy liderzy SLD w pierwszej połowie 1998 r. co tydzień ustalali strategię propagandową z władzami publicznego radia i telewizji.

Parlamentarzyści Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego zadecydowali o powołaniu własnego klubu parlamentarnego. Jego przewodniczącym zostanie dotychczasowy szef zespołu parlamentarnego SKL - Ireneusz Niewiarowski.

Grupa polityków AWS utworzyła nową partię - Przymierze Prawicy. Znaleźli się w niej m.in. Wiesław Walendziak, Marian Piłka i Stefan Niesiołowski. Jej lider, min. Kazimierz Ujazdowski, wyraził przekonanie, że Przymierze Prawicy wzmocni AWS.

Pierwszy Komitet Społeczny "Prawo i Sprawiedliwość" powstał w Białymstoku z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego. Jako cel komitety stawiają sobie przebudowę prawicy i "sanację kraju przez oczyszczenie z powiązań i układów niszczących gospodarkę i państwo".

Unia Wolności podpisała "Przymierze dla Przyszłości" z Forum Dialogu, organizacją animowaną przez Macieja Jankowskiego i Marka Goliszewskiego. To wstęp do startu na listach wyborczych UW środowisk biznesu i rzemiosła.

Kolejnemu urzędnikowi z otoczenia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Gazeta Polska zarzuciła propagowanie w 1968 r. antysemityzmu. Tym razem chodzi o Kazimierza Morawskiego, doradcę Prezydenta RP ds. mniejszości narodowych. Morawski zrezygnował ze swojej funkcji i oddał się do dyspozycji prezydenta.

Dyrekcja Archiwów Państwowych ujawniła odnalezione w aktach łomżyńskiego sądu grodzkiego relacje świadków zbrodni w Jedwabnem (28 relacji złożonych przez 19 świadków). Wszystkie zeznania zgodnie stwierdzają, że sprawcami tej zbrodni byli Niemcy.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Pio Si/pl.fotolia.com

Od Wielkiego Czwartku Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.

Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce szczególna Msza św. Co roku we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami (nierzadko z całej diecezji) odprawia Mszę św. Krzyżma. Poświęca się wówczas krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów. Przez cały rok służą one przy udzielaniu sakramentów chrztu, święceń kapłańskich, namaszczenia chorych, oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Namaszczenie krzyżem świętym oznacza przyjęcie daru Ducha Świętego.. Krzyżmo (inaczej chryzma, od gr. chrio, czyli namaszczać, chrisis, czyli namaszczenie) to jasny olej z oliwek, który jest zmieszany z ciemnym balsamem.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Stanowisko Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej w sprawie ochrony życia ludzkiego

2024-03-28 11:47

materiały prasowe

My, członkowie Rady Młodych Archidiecezji Lubelskiej, jako przedstawiciele wspólnot młodzieżowych działających na terenie Archidiecezji w duchu odpowiedzialności za kształt życia społecznego w naszej Ojczyźnie, chcemy jednoznacznie opowiedzieć się po stronie prawa do życia i wartości każdej istoty ludzkiej, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję