Reklama

Kościół

XXIII Sympozjum Instytutu Pallottiego 10-11 kwietnia 2021 ONLINE

Czy św. Franciszek Salezy był przewodnikiem duchowym św. Wincentego Pallottiego? Czy ojciec Pallotti uczył się apostolstwa od św. Franciszka Salezego? Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy poszukiwać w czasie XXIII sympozjum Instytutu Pallottiego

2021-04-08 11:16

[ TEMATY ]

wiara

pallotyni

Materiał prasowy

Przeżywamy nietypową sytuację w świecie i nietypowe będzie nasze XXIII Sympozjum Instytutu Pallottiego. Odbędzie się ono na sposób hybrydowy. Dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie będą z nami osobiście przygotowaliśmy możliwość uczestnictwa przez transmisję w PALLOTTI.FM i PALLOTTI.TV

Plan Transmisji

Reklama

10 kwietnia 2021 /sobota/

1400 - Rozpoczęcie

Reklama

1430 - Świętość dla apostolstwa czyli od Salezego do Pallottiego. /ks. dr Witalij Gorbatych SAC/

1600 - Humanistyczne podstawy duchowości św. Franciszka Salezego. /dr Maria Chodyko/

1800 - Msza święta – TYLKO TRANSMISJA W RADIU PALLOTTI.FM

11 kwietnia 2020 /niedziela/

900 – Relacja między kontemplacją a działaniem apostolskim według świętych Franciszka Salezego i Wincentego Pallottiego. /ks. dr hab. Stanisław Zarzycki SAC prof. KUL/

1030 – "Pedagogika serca" - humanizm chrześcijański w procesie wychowawczym w myśli św. Franciszka Salezego i św. Wincentego Pallottiego" /mgr Małgorzata Morawska ZAK/

1230 – Msza święta – TYLKO TRANSMISJA W RADIU PALLOTTI.FM

Więcej informacji na stronie: Zobacz

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Już za kilka dni - 27 września - w Lublinie rozpocznie się IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Do udziału w spotkaniach, które potrwają do niedzieli 30 września, zapraszają organizatorzy: Archidiecezja Lubelska i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

IV Kongres Kultury Chrześcijańskiej będzie przebiegał pod hasłem „W poszukiwaniu człowieka w człowieku. Chrześcijańskie korzenie nadziei”. Jak informuje ks. Tomasz Adamczyk, sekretarz Kongresu, „program wydarzenia w dużej części ułożył i wskazał prelegentów śp. abp Józef Życiński, pomysłodawca i organizator poprzednich trzech Kongresów”. Do osoby pomysłodawcy lubelskich spotkań z kulturą chrześcijańską odwołał się także abp Stanisław Budzik, kierując do wszystkich zaproszenie do udziału we wspólnej modlitwie, wykładach, dyskusjach panelowych i wydarzeniach artystycznych. „Dotychczasowe kongresy, zainicjowane i kształtowane przez śp. abp. Józefa Życińskiego jako forum dialogu myśli chrześcijańskiej z kulturą współczesną, wpisywały się na listę ważnych wydarzeń o zasięgu nie tylko ogólnopolskim, ale także międzynarodowym. Ufam, że także obrady IV Kongresu, inspirowane antropologią wielkiego Świadka Nadziei, jakim był bł. Jan Paweł II, staną się twórczym wkładem w dyskusję o człowieku, który sam dla siebie jest największym pytaniem. Jedynie nieskończona perspektywa nadziei pozwala na nie odpowiedzieć i uzasadnić spojrzenie w przyszłość wolne od lęku” - napisał Metropolita Lubelski.
Program czterech dni, wypełnionych różnorodnymi wydarzeniami, z pewnością pozwoli zainteresowanym skorzystać z licznych spotkań ze współczesnymi autorytetami wiary i wiedzy. Został przygotowany pod patronatem wybitnych osobistości, m.in. kard. Zenona Grocholewskiego - prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, abp. Józefa Michalika - metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Budzika - metropolity lubelskiego oraz ks. prof. Antoniego Dębińskiego, rektora KUL. Nad całością czuwali: ks. prof. Sławomir Nowosad (przewodniczący komitetu organizacyjnego), ks. prof. Andrzej Szostek oraz ks. Tomasz Adamczyk.
Kongres rozpocznie wizyta kard. Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Komisji Kultury, który we czwartek o godz. 17.00 odbierze tytuł doktora honoris causa KUL. W drugim dniu obrad nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore wygłosi wykład nt. wkładu Jana Pawła II w rozumienie misji Kościoła w polityce europejskiej i światowej. W tym dniu zaplanowano także wystąpienia prof. Rocco Buttiglione, który podejmie temat udziału bł. Jana Pawła II i Kościoła Katolickiego w debacie na temat praw człowieka. W kolejnym dniu kongresu prof. Zygmunt Bauman zastanawiać się będzie nad źródłem nadziei na lepszą przyszłość, a prof. George Weigel podejmie temat wizji chrześcijańskiej nadziei wobec neopogaństwa współczesnego świata. W niedzielne przedpołudnie swoją dysertację nt. „Czy Europa doznała dechrystianizacji? Perspektywy dialogu między chrześcijaństwem a neopogaństwem” przedstawi ks. prof. Tomas Halik. Ostatni wykład zaprezentuje ks. prof. Janusz Mariański, podejmując temat religijnej mapy Europy. Kongresowe popołudnia upłyną pod znakiem dyskusji panelowych. Podczas ośmiu spotkań głos zabierze wielu specjalistów, zastanawiając się m.in. nad chrześcijańską kulturą a wyobraźnią miłosierdzia, nowym feminizmem, relacją wiary i nauki czy medialnym wymiarem chrześcijańskiego przesłania nadziei. Jedno ze spotkań panelowych poświęcone będzie pomysłodawcy kongresów - śp. abp. Józefowi Życińskiemu. - Zmarły Metropolita Lubelski pragnął, aby Kongres Kultury Chrześcijańskiej był próbą aplikacji nauczania Jana Pawła II, próbą przełożenia jego myśli z uwzględnieniem nowych wyzwań, które niosą ostatnie lata. Dlatego punktem wyjścia większości paneli będzie nauczanie Jana Pawła II - wyjaśnił ks. T. Adamczyk.
Wykładom i dyskusjom, wśród których nie zabraknie „debaty dwóch ambon” w bazylice Dominikanów na Starym Mieście, towarzyszyć będą wydarzenia artystyczne. Przed uczestnikami kongresu wystąpi Leszek Mądzik ze Sceną Plastyczną KUL oraz studencki teatr ITP. W gmachu KUL, gdzie obywać się będą obrady, zostanie zaprezentowana wystawa „Dekalog w obrazach”. Zaplanowano także koncert chóralny w ramach I Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz. Czas i dźwięk”. Spotkaniom towarzyszyć będzie modlitwa; Msze św. zostaną odprawione m.in. w kościele akademickim KUL oraz w kaplicy pw. Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Szczegółowy program kongresu na plakatach oraz na stronie internetowej www.kongres.lublin.pl. Zapraszamy - wstęp wolny.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny dyplom chóru z Wielunia

2021-04-19 15:57

[ TEMATY ]

konkurs

chór

PMDKiS w Wieluniu

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu

Chór Dziecięcy Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyr. Jakuba Jurdzińskiego wyśpiewał srebrny dyplom w kategorii chórów dziecięcych w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów On-line „O Crux Ave”.

Chór nadesłał nagrania dwóch utworów – „Suplikacji” i „Parce Domine” zarejestrowanych w czasie pandemii w kościele św. Barbary w Wieluniu. Nadesłane nagrania oceniali wybitni polscy dyrygenci, chórmistrzowie i pedagodzy: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska i prof. dr hab. Janusz Stanecki (oboje z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Wojciech Ulman odznaczony

2021-04-20 10:09

Jan Maria Szewek

o. Ulman z ministrem

o. Ulman z ministrem

Przełożony franciszkańskiej misji w Ugandzie w Afryce o. Wojciech Ulman (l. 37) został uhonorowany przez Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Zbigniewa Raua odznaką „Bene merito” (łac. Dobrze Zasłużonemu) za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O przyznanie oznaki honorowej „Bene merito” dla franciszkanina wnioskował Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii. Tam też w piątek 5 marca zakonnik został odznaczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję