Reklama

Zapraszamy do stóp św. Piotra

Niedziela płocka 24/2002

KS. ADAM ŁACH: - Od wielu wieków patronem Ciechanowa jest św. Piotr Apostoł, patronuje on także jednej z ciechanowskich parafii. W centrum miasta od niedawna stoi pomnik Księcia Apostołów. Proszę przybliżyć i przypomnieć historię powstania pomnika.

MARIAN KONRAD KLUBIŃSKI: - Rzecz zaczęła się przed nadejściem Roku Jubileuszowego 2000. Wtedy to ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński zaprosił do Płocka wojewodów: ciechanowskiego i płockiego, aby zastanowić się, w jaki sposób oba miasta wojewódzkie trwale upamiętnią rok Wielkiego Jubileuszu. Towarzyszyłem Wojewodzie Ciechanowskiemu podczas rozmów z Biskupem Płockim. Wojewoda wyszedł z propozycją budowy pomnika patrona miasta. Ksiądz Biskup ucieszył się z naszej propozycji i poparł ją.

- Czy pamięta Pan, jaka była propozycja Wojewody Płockiego?

- Wojewoda Płocki przedstawił wówczas projekt wzniesienia pomnika Chrystusa na wzór figury z Rio de Janeiro. Pomnik miał stanąć na Skarpie Wiślanej. Przyznam szczerze, że byłem zachwycony propozycją Płocka, my jednak zostaliśmy przy naszym projekcie. W drodze powrotnej do Ciechanowa ustaliliśmy z Wojewodą, że realizacją budowy pomnika św. Piotra zajmie się Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Towarzystwo wywiązało się dobrze z powierzonego zadania: zebrano pieniądze, wyznaczono godne miejsce pod pomnik w centrum miasta, pośrodku skweru, który obecnie także nosi imię św. Piotra. Wykonanie figury powierzono artyście Markowi Zalewskiemu z Ciechanowa. Mimo różnych kłopotów, w 2000 r. pomnik wreszcie powstał. Niedługo potem został uroczyście poświęcony przez bp. Romana Marcinkowskiego przy licznym udziale mieszkańców, duchowieństwa i miejscowych władz.

- Niewiele miast na świecie może poszczycić się pomnikiem św. Piotra - pierwszego papieża - w centrum miasta. Od momentu powstania pomnika różne osobistości odwiedzające miasto, choćby goście Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, składają pod pomnikiem kwiaty. Proszę wymienić przynajmniej niektórych...

- Przy pomniku w sposób uroczysty był przywitany we wrześniu 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, kiedy przybył do Ciechanowa jako gość Spotkań. Przed pomnikiem modlił się także bp Tadeusz Pieronek rektor Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa, Generalna Przełożona Sióstr Sercanek z Krakowa z licznym gronem sióstr zakonnych, a także naukowcy i artyści np. prof. Stanisław Rodziński - rektor Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa czy prof. Irena Popiołek, znana artystka malarka.

- Czy miasto zamierza w jakiś sposób uczcić postać swego Patrona - wszak niedługo przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła?

- Wspólnie z Zarządem Dekanalnym Akcji Katolickiej i Zarządem Parafialnym AK przy parafii farnej ustaliliśmy, że 29 czerwca br. - w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.00 zbierzemy się, aby wysłuchać refleksji religijnej, poświęconej św. Piotrowi. Wygłosi ją pochodzący z Ciechanowa o. Marek Sokołowski, jezuita. Chóry parafialne wykonają kilka pieśni, następnie młodzież będzie recytować wiersze religijne autorstwa o. Marka, który jest też poetą i pisarzem. Modlitwą za Ojca Świętego i za mieszkańców miasta zakończymy nasze "zamyślenia przy pomniku", na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Ciechanowa.

- Dziękuję za rozmowę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję