Reklama

Budzić polskie sumienia

Tadeusz A. Janusz
Niedziela Ogólnopolska 22/2001

W Krakowie został odsłonięty pomnik ks. Piotra Skargi - jezuity. Jest to pierwszy pomnik królewskiego Kaznodziei w Krakowie i drugi w Polsce. 12 maja br. na plac Marii Magdaleny, na którym stanęła kolumna z posągiem ks. Skargi - naprzeciw kościoła Świętych Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej, w którym znajduje się grób ks. Skargi - przybyli: metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski, bp Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa - prof. Andrzej Gołaś, prowincjał Zakonu Jezuitów - o. Adam Żak, fundatorzy pomnika - Arcybractwo Miłosierdzia, przedstawiciele krakowskiej Kurii, samorządu i krakowianie.
Zebranych powitał starszy Arcybractwa Zbigniew Chojnacki. W swoim przemówieniu podkreślił, że pomnik autora Kazań sejmowych powstał dla uczczenia wielkiego społecznika i jałmużnika, który powołał do życia również Arcybractwo Miłosierdzia. "Musimy pamiętać, że Polskę szlachecką zgubiło odchodzenie od zasad naszej świętej wiary, co zaowocowało korupcją i prywatą, pychą i niewrażliwością na ubóstwo i biedę. Gromił te wady narodowe w swych kazaniach ks. Piotr Skarga. Ale czy jego napomnienia nie nabrały znowu aktualności?" - pytał Zbigniew Chojnacki. Podkreślił też, że pomnik nie jest potrzebny Skardze, ale nam, żyjącym współcześnie Polakom. Ks. Piotr Skarga winien również dziś budzić sumienia polskie, uwrażliwić Polaków na sprawy naszej państwowości.
Pomnikowa postać ks. Piotra Skargi, wysoka na 2,7 m, jest bardzo wyrazista i ekspresyjna. Ks. Skarga został ustawiony na kolumnie o wysokości 3,6 m. Autorem spiżowego posągu Księdza Piotra jest znany artysta - prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej ASP, twórca wielu pomników Papieża Jana Pawła II, polskich świętych i wielu sławnych Polaków.
Odsłonięcia pomnika dokonał prof. Andrzej Gołaś, prezydent Miasta Krakowa, a jego poświęcenia - kard. Franciszek Macharski. W trakcie uroczystości fragment z kazania sejmowego ks. Skargi wygłosił artysta scen polskich - Tadeusz Malak. Śpiewem uświetnił uroczystość chór akademicki "Organum" pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka.
Arcybractwo Miłosierdzia - które jest fundatorem pomnika - zostało założone przez ks. Piotra Skargę przy kościele św. Barbary w Krakowie w 1584 r., a w 1591 r. zatwierdzone przez papieża Grzegorza XIV. Jego celem było wspomaganie ubogich, którzy wstydzili się żebrać, i szerzenie idei dobroczynności. Z funduszy tworzonych ze składek brackich darowizn i fundacji udzielano pożyczek i zapomóg. Do Arcybractwa i podporządkowanego mu Banku Pobożnego należeli królowie, biskupi krakowscy i zamożni obywatele. Po wojnie Arcybractwo zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie i nadal działało, choć w ograniczonym zakresie. Jego członkiem został kard. Karol Wojtyła. Zlikwidowane w 1960 r., odrodziło się i wznowiło swoją działalność charytatywną w 1989 r.

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pierwsza Komunia Święta i Biały Tydzień w Parafii św. Barbary w Wieluniu

2019-05-25 20:33

Zofia Białas

Miesiąc maj jest miesiącem Pierwszych Komunii Świętych. W całej Polsce w kościołach grupy dzieci – mniejsze lub większe- przystępują do swoich kolejnych sakramentów. Klękają przy kratkach konfesjonałów i odbywają swoją pierwszą spowiedź, potem w sposób uroczysty przyjmują po raz pierwszy do serca Chrystusa Eucharystycznego.

Zofia Bialas/Niedziela

Potem był „biały tydzień” - czas utrwalenia wszystkich zdobytych wiadomości o przyjętych dotychczas przez dzieci sakramentach, o Dekalogu, o Matce Bożej z Jasnej Góry oraz o świętej Ricie, której nabożeństwo przypadło w dniu 22 maja. Wspólnie z dziećmi modlił się ks. Andrzej Kornacki.

W ostatnim dniu ks. Jarosław Boral poświęcił pamiątkowe obrazki i krzyżyki przywiezione prosto z Rzymu. Ostatnim akordem „białego tygodnia” było poświęcenie jeżdżących prezentów i zapowiedź pielgrzymki.

Zofia Białas

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem