Reklama

Parafia pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie

Pierwszy odpust

Uroczystość Pięćdziesiątnicy (19 maja br.) to pierwszy odpust, jaki przeżywała mająca zaledwie 7 miesięcy wspólnota parafii Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie. Do tak doniosłej chwili wierni - jak podkreślał ks. Roman Łodziński, proboszcz parafii - przygotowywali się przez przystąpienie do sakramentu pojednania, a także przez całonocne trwanie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Uroczystość zaszczycił obecnością metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, którego w imieniu parafian powitali przedstawiciele Akcji Katolickiej. W homilii Ksiądz Arcybiskup wyraził wdzięczność Bogu za parafię Zesłania Ducha Świętego, która rozkwita z dnia na dzień na chwałę Bożą i jest "wołaniem Częstochowy o Ducha Świętego" . Abp Stanisław Nowak nawiązał do symbolicznych słów Ojca Świętego, wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. na warszawskim Placu Zwycięstwa podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: "I wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież - wołam z głębi tego tysiąclecia: niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!". Adresatem tej, jakże wciąż aktualnej, modlitwy do Ducha Świętego Kaznodzieja uczynił w sposób szczególny ziemię częstochowską, Kościół częstochowski i tworzącą się parafię.

Po Mszy św. na placu przed kaplicą Ksiądz Arcybiskup poświęcił krzyż, ufundowany przez Jerzego Żaka, a także budynek tymczasowej świetlicy parafialnej, niezbędny do duszpasterskiej działalności. Już wkrótce dzieci i młodzież będą mogły korzystać z jego pomieszczeń nie tylko na formacyjne spotkania, będą tutaj mogły spędzać wolny czas, rozwijając swoje zainteresowania.

Wierni uczestniczyli w uroczystości całymi rodzinami. Wśród zgromadzonych gości byli obecni liczni kapłani z pobliskich dekanatów. Na pochwałę zasługuje oprawa Eucharystii, którą przygotowała schola i służba liturgiczna ołtarza, a ta mile zaskakuje liczebnością.

Młodej wspólnocie parafii Zesłania Ducha Świętego życzymy, aby Królowa Polski z Jasnogórskiego Wieczernika wspomagała w "odnawianiu oblicza tej ziemi" i zaszczepiała w sercach gotowość na przyjęcie darów Ducha Świętego na wzór Apostołów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję