Reklama

Sanktuarium bł. Ojca Pio na Przeprośnej Górce

Góra Miłosierdzia

Na Przeprośnej Górce k. Częstochowy 24 maja zebrała się rzesza wiernych, aby uczestniczyć w poświęceniu Świątyni Ośmiu Błogosławieństw, statuy bł. Ojca Pio i drogi krzyżowej. To właśnie tutaj budowane jest sanktuarium, które osobę niebawem kanonizowanego Zakonnika ma za swego patrona. Trud tworzenia sanktuarium wziął na siebie Instytut Zakonny Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego, nazywanych również "misericordianami" . Instytut współtworzy znaną w Częstochowie placówkę Dzieło "...w służbie Bożego Miłosierdzia".

Rozpoczęte piątkową Eucharystią pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka dwudniowe uroczystości, były niezwykłym duchowym przeżyciem. Zgromadziły wielu gości z całego kraju, także przedstawicieli innych Kościołów: bp. Jerzego Szotmillera i ks. Witolda Iwanowskiego z Kościoła polskokatolickiego oraz ks. Mirosława Drabiuka z Kościoła prawosławnego. Przybyłych na uroczystość powitał dziekan dekanatu mstowskiego ks. kan. Marcin Bachorski. Życzył wszystkim, aby miejsce to stało się szczególnym polem działania Bożego Miłosierdzia i duchowości bł. Ojca Pio. Następnie głos zabrał założyciel Dzieła "...w służbie Bożego Miłosierdzia" w Polsce i budowniczy sanktuarium ks. Eugeniusz Maria Lorek, który mówił o znaczeniu Przeprośnej Górki jako miejsca szczególnego objawienia się Miłosierdzia Bożego pielgrzymującym do Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po poświęceniu przez Księdza Arcybiskupa murów Świątyni Ośmiu Błogosławieństw rozpoczęła się Eucharystia. W wygłoszonej homilii abp Stanisław Nowak odwołał się do wartości, jaką jest dla każdego wierzącego Prawda Krzyża i kult Niepokalanej Matki. Usłyszeliśmy słowa o pojednaniu, tak ważne i wyjątkowo aktualne na Przeprośnej Górce, gdzie od wieków pielgrzymi na kolanach błagają Boga o przebaczenie. "« Góra Miłosierdzia» - jak określił to miejsce abp. Stanisław Nowak - ma służyć wszystkim potrzebującym, tak jak zgromadzenie, które tu będzie posługiwało. Ma być «Górą Zgody». Będzie na niej dominować Świątynia Ośmiu Błogosławieństw. Wypisane tu błogosławieństwa będziemy czytać i w ich świetle szukać drogi do Boga, nawracać się, podnosić" . Na zakończenie wspomniał sylwetkę bł. Ojca Pio oraz znaczenie, jakie będzie miała jego obecność w tym miejscu dla wszystkich wiernych w Polsce, zwłaszcza że znajdują się tu relikwie Błogosławionego. Następnie Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia figury bł. Ojca Pio, a po zakończonej Mszy św. erygował drogę krzyżową.

Kolejny dzień poświęcony był modlitwom. Zaczął się odśpiewaniem Godzinek do Najświętszej Maryi Panny, następnie o. Jerzy Winiarski, przełożony wspólnoty Ojców Kapucynów w Częstochowie, poprowadził medytacje o tematyce maryjnej. Była też adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważanie Pisma Świętego. Konferencję na temat: Kult Bożego Miłosierdzia w życiu i działalności bł. Ojca Pio wygłosił o. Józef Marecki, redaktor naczelny dwumiesięcznika Głos Ojca Pio.

Po modlitwach Drogi Krzyżowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia ks. prał. Ksawery Sokołowski, dyrektor Caritas Częstochowskiej, przewodniczył Mszy św., w czasie której Słowo Boże wygłosił redaktor naczelny Niedzieli ks. inf. Ireneusz Skubiś. W homilii Ksiądz Infułat na przykładzie własnych doświadczeń odniósł się do cierpienia tak nierozerwalnie złączonego z postacią bł. Ojca Pio. Wspomniał również Ojca Świętego jako największego świadka cierpienia naszych czasów. "Chrystus daje przykład, jak znosić cierpienie i jak to cierpienie ubogacić Bożymi wartościami, nadprzyrodzonością, która jako jedyna może wytłumaczyć człowiekowi sens cierpienia". Jak podkreślił Kaznodzieja, jest to prawda, która zwłaszcza dla nas, współczesnych, szczególnie jest ważna. "Ewangelia powadzi nas Drogą Krzyżową. Dlatego warto zapatrzeć się na tych świętych, którzy pomagają nam odczytać sens cierpienia, sens naszej ludzkiej krzyżowej drogi". W ten sposób Ksiądz Infułat nawiązał do osoby bł. Ojca Pio. Przypomniał jego sylwetkę i dzieło oraz zaapelował, abyśmy wszyscy tak samo wiele od siebie wymagali w dziedzinie chrześcijańskiej pobożności, jak to robił Zakonnik z Pietrelciny. Wyraził również nadzieję, że tę duchową pracę nad sobą w znacznej mierze ułatwi nam wszystkim możliwość obcowania z bł. Ojcem Pio, obecnym w sanktuarium na Przeprośnej Górce.

Dwa dni uroczystości, modlitewnego przeżywania narodzin centrum duchowości bł. Ojca Pio były dla wszystkich okazją do zastanowienia się nad własnym życiem duchowym i umiejętnością świadczenia swojego chrześcijaństwa wobec Boga i bliźnich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję