Reklama

Komentarz

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Weto w interesie "kolegów"?

Prezydent Kwaśniewski zawetował nowelizację prawa karnego: ta nowelizacja przewidywała nie tylko zaostrzenie kar za najbardziej ohydne zbrodnie (morderstwa, rozboje, gwałty), ale przede wszystkim upraszczała postępowanie karne. Uniemożliwiała przestępcom przewlekanie procesów, wyczekiwanie na przedawnienie kary. Owszem, ta nowelizacja zawierała pewne braki, ale te braki dałoby się usunąć w dalszej drodze legislacyjnej. Kwaśniewski, wetując tę nowelizację, sprawił wielką radość przestępcom.
Wetując nowelizację, Kwaśniewski uzasadnił swe weto rzekomą niezgodnością nowelizacyjną ustawy z konstytucją i prawem Unii Europejskiej. Co do pierwszej sprawy - zgodności lub niezgodności z konstytucją - orzeka o tym Sąd Najwyższy, a nie prezydent, czyli urzędnik państwowy; Kwaśniew-ski mógł więc skierować zapytanie do Sądu Najwyższego, zanim sięgnął po weto. Co do zgodności z prawem Unii Europejskiej... - my nie żyjemy w Unii Europejskiej, ale w Polsce, która ma całkiem inne problemy niż Unia Europejska. Co jest dobre dla Unii Europejskiej, nie zawsze jest dobre dla Polski - i odwrotnie. Nie prawo Unii Europejskiej stanowić musi punkt odniesienia dla polskiego ustawodawcy - ale dobro narodu polskiego, jego bezpieczeństwo i jego poczucie sprawiedliwości.
Wetując nowelizację prawa karnego, Kwaśniewski przedłużył sytuację, w której - dzięki obecnym przepisom kodeksu karnego i postępowania karnego - przestępcy kpią sobie z wymiaru sprawiedliwości, a uczciwy obywatel czuje się obywatelem gorszej kategorii.
Weto Kwaśniewskiego jest zwłaszcza na rękę przestępcom-aferzystom, złodziejom grosza publicznego, rabującym budżet państwa, gdyż to oni najczęściej wykorzystują złe procedury, w nieskończoność przewlekając śledztwa, procesy. Wśród tych złodziei-aferzystów jest wielu wywodzących się ze struktur byłego państwa komunistycznego, w którym także Kwaśniewski zajmował prominentną pozycję. Znamienny fakt: "konsultując" swą decyzję ze środowiskiem prawniczym, Kwaśniewski uwzględnił opinie prawniczej lewicy, prawników o wyraźnie lewicowej orientacji. Można powiedzieć: była to konsultacja ideologiczna, nic więcej.
Trzeba więc powiedzieć wyraźnie: odpowiedzialność za to zaniechanie naprawy polskiego prawa karnego obciąża wyłącznie Kwaśniewskiego.
Tymczasem weszły w życie nowe przepisy dotyczące wymierzania mandatów drogowych przez policję. Nagle zniesiono od niedawna obowiązujący taryfikator mandatów, regulujący wysokość mandatu w zależności od rangi wykroczenia. Teraz wracamy do sytuacji, gdy policjant dowolnie wymierza mandat. Ale zarazem zaostrzono kary, gdyż podwojono wysokość mandatów: teraz policjant może ukarać kierowcę mandatem w wysokości 1000 zł (dotąd - 500 zł). Warto zauważyć, że 1000 zł to więcej niż niejedna pensja czy emerytura! Niby więc "wysokość kar nie ma wpływu na przestępczość" - jak chcą niektórzy prawnicy - ale w tym przypadku najwyraźniej ma ten wpływ, jeśli tak drakońsko podniesiono wysokość mandatów... Czy może chodzi o to, by łatać "dziurę budżetową", jak to w PRL bywało, gdy mandaty ratowały budżet?...

Reklama

Stefan Pomianowski

Pogrzeb ks. prał. Uszyńskiego

Tysiące wiernych uczestniczyło w ostatniej drodze zasłużonego warszawskiego kapłana - ks. prał. Tadeusza Uszyńskiego, który zmarł 9 października 2001 r. Jego pogrzeb odbył się 13 października br. w parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Warszawie, gdzie przez ostatnich 17 lat był proboszczem.
Sylwetkę ks. prał. Tadeusza Uszyńskiego przypomnieliśmy w poprzednim numerze Niedzieli. Do ostatnich chwil życia bardzo aktywnie pracował duszpastersko na rzecz Kościoła warszawskiego i nie tylko. Wyrazem jego troski o prawidłowe wychowanie dzieci i młodzieży było m.in. dzieło budowy szkoły katolickiej przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Warszawie.
Liturgii pogrzebowej przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej - Marian Duś. Koncelebrowali: bp Sławoj Leszek Głódź - ordynariusz polowy WP, bp Henryk Tomasik z Siedlec, bp Józef Zawitkowski z Łowicza, bp Zbigniew Kraszewski z diecezji warszawsko-praskiej oraz ponad 100 kapłanów na czele z ks. prał. Grzegorzem Kalwarczykiem, kanclerzem Kurii Warszawskiej.
Kościół oraz przyległy plac wypełnili licznie parafianie, delegacje i poczty sztandarowe organizacji, których ks. Uszyński był kapelanem. Duszpasterzował m.in. weteranom kawalerii i ar tylerii konnej Wojska Polskiego, byłym więźniom obozów i więzień II wojny światowej, Sybirakom, Stowarzyszeniu Katolików Wojskowych. Byli również absolwenci Duszpasterstwa Akademickiego przy kościele św. Anny w Warszawie, gdzie Zmarły był rektorem w latach 1966-84, oraz członkowie Sodalicji Mariańskiej, której był ogólnopolskim moderatorem.
W słowie wygłoszonym podczas Liturgii ks. prał. Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewie, podkreślił, że zmarł Kapłan dużego formatu, którego posługę najbardziej charakteryzowały dwie cechy: ugruntowana religijność i tradycyjny patriotyzm. "Jego religijność cechowało szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, umiłowanie Kościoła i silne przeświadczenie o tym, że Boża ekonomia zbawienia dokonuje się nieustannie także przez doczesne dzieje ludzkości. Natomiast jego patriotyzm wyrastał z rodzinnej tradycji i z chłopięcego zaangażowania w opór przeciw Niemcom i bolszewikom podczas II wojny światowej" - mówił ks. Maj.
Po Mszy św. trumnę z ciałem Zmarłego, w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, przeniesiono uroczyście na samochód i przewieziono do rodzinnej miejscowości Boguty w diecezji łomżyńskiej. Tam śp. Ksiądz Tadeusz spoczął na miejscowym cmentarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piotr Chmieliński

Narada księży kierowników pieszych pielgrzymek

W Niepokalanowie w dniach 25-26 września 2001 r. odbyła się doroczna narada księży kierowników pieszych pielgrzymek. Punkt wyjścia do dyskusji stanowiło przygotowane wcześniej zestawienie liczbowe pieszych pielgrzymek diecezjalnych. Sporo czasu i uwagi poświęcono przedstawieniu całości ruchu pielgrzymkowego w ramach informacji w internecie i poczcie elektronicznej.
Rozpatrywana była także sprawa dokumentacji ruchu pielgrzymkowego.Omawiano też zagadnienie przygotowania i szkolenia służb porządkowych stosownie do obowiązujących przepisów.
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił abp Edmund Piszcz - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Wspólna modlitwa brewiarzowa księży uczestników utrzymywała duszpasterski wymiar tego spotkania.

Reklama

Międzynarodowa Konferencja Ewangelizacyjna

W dniach 11-14 października br. odbyło się spotkanie ponad 800 osób z Polski, Czech, Słowacji, Łotwy, Ukrainy, Białorusi, Niemiec, które przebiegało pod hasłem: Kościół katolicki Trzeciego Tysiąclecia - wspólnotą świadków Jezusa. W konferencji wzięli udział przedstawiciele ruchów religijnych, przede wszystkim Odnowy w Duchu Świętym. Gośćmi spotkania byli m.in.: bp Joseph Faber MacDonald - biskup diecezji New Brunswick w Kanadzie, s. Mary O´Duffy - dyrektor Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji w Europie z Rzymu, ks. Jim Birmingham - misjonarz z Irlandii, Patti Mansfeld z Odnowy w Duchu Świętym z USA, Peter Herbeck - wicedyrektor Renewal Ministries - "Służby Odnowy" - organizacji świeckiej, promującej ewangelizację i katolicką odnowę na świecie, o. Tadeusz Hajduk, jezuita -
dyrektor Centrum Duchowości Jezuitów w Częstochowie. Obecni byli także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego wraz z wizytatorem apostolskim dla grekokatolików na Białorusi - archimandrytą o. Sergiuszem Gajkiem z Mińska. Msze św. w ciągu trzech dni konferencji odprawili: bp Joseph Faber MacDonald z Kanady, bp Bronisław Dembowski z Włocławka i bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Reklama

Pielgrzymka Służb Komunalnych i Ochrony Środowiska

13 i 14 października odbyła się 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników Wodociągów i Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Ponad 3 tys. pielgrzymów w imieniu Jasnej Góry powitał o. Stanisław Rudziński, paulin. Głównym punktem spotkania była niedzielna Msza św., koncelebrowana w Bazylice pod przewodnictwem bp. Stanisława Stefanka z Łomży oraz 17 księży, wśród nich
ks. Eugeniusza Breitkopfa - ogólnopolskiego duszpasterza służby komunalnych. W homilii poświęconej świętości Ksiądz Biskup podkreślił, że to od nas zależy, czy nowe tysiąclecie, które zaczęło się niezwykle dramatycznie, będzie tysiącleciem świętości. "Świętość jest fundamentem, na którym może funkcjonować społeczność ludzka" - stwierdził bp Stefanek. W czasie Mszy św. pielgrzymi złożyli dary, m.in. dwie pokrywy mosiężne na studzienki kanalizacyjne na jasnogórskim dziedzińcu. W Kaplicy Matki Bożej Piotr Lewańczuk - prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z Łomży, które w tym roku organizowało pielgrzymkę, odczytał Akt Zawierzenia. Na zakończenie spotkania bp Stefanek poświęcił dzwon o imieniu "Stefan", ufundowany przez MPWiK z Łomży dla kościoła pw. Krzyża Świętego w Łomży.
W programie pielgrzymki był również referat ks. prał. dr. Jana Sołowianiuka o życiu i osobowości kard. Wyszyńskiego, odprawiono także Drogę Krzyżową i odmówiono Różaniec. Pielgrzymi modlili się też na Apelu Jasnogórskim i podczas czuwania nocnego.

Święto Akademii Polonijnej

12 października Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej nowy rok akademicki zainaugurowała Akademia Polonijna w Częstochowie. Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Stefanek z Łomży, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jak również na Akademii Polonijnej. Uczelnię reprezentowali: rektor - ks. Andrzej Kryński, wielki kanclerz Akademii - o. Ireneusz Pompa, paulin, prorektor - o. Eustachy Rakoczy, paulin, profesorowie, pracownicy administracji i studenci. Wśród gości obecni byli m.in. bp Eugeniusz Juretzko z diecezji Yokadouma w Kamerunie, Francesco Cossiga - były prezydent Republiki Włoskiej, obecnie przewodniczący Senatu, Ryszard Kaczorowski - były prezydent RP na Uchodźstwie, Maciej Płażyński - marszałek Sejmu RP, przedstawiciele wyższych uczelni i zaproszeni goście.
W czasie liturgicznej inauguracji rektor akademii - ks. A. Kryński dokonał
Aktu Zawierzenia Uczelni Matce Bożej. Na końcu Mszy św. minister obrony narodowej Bronisław Komorowski złożył na ołtarzu mosiężny ryngraf, jako wotum wdzięczności Matce Bożej za dobiegającą końca służbę w ministerstwie.
Po Eucharystii w gmachu Uczelni odbyła się oficjalna inauguracja roku akademickiego.

Reklama

44. Pielgrzymka Rodziny Rodzin

W spotkaniu odbywającym się 13 i 14 października br. uczestniczyło ok. 1000 osób. Pielgrzymi wzięli udział w nocnym czuwaniu, w czasie którego Msze św. odprawili: redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego Niedziela ks. inf. Ireneusz Skubiś oraz ks. Zygmunt Niewęgłowski. Pielgrzymi modlili się głównie o beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Wysłuchali też konferencji o Prymasie Tysiąclecia, wygłoszonej przez o. Jana Pacha - paulina. Rodzina Rodzin to ruch założony przez kard. Wyszyńskiego. Obecnie zrzesza ok. 2000 rodzin w Polsce.

Pielgrzymka Maturzystów Archidiecezji Lubelskiej

Była to ostatnia - trzecia tura pielgrzymowania maturzystów lubelskich na Jasną Górę. Mszy św. dla ok. 5 tys. młodych przewodniczył 13 października biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Mieczysław Cisło wraz z 34 księżmi. W homilii wezwał młodzież do wierności Dekalogowi oraz woli Bożej. Ogółem w trzech pielgrzymkach maturzystów lubelskich wzięło udział ok. 15 tys. młodych, co stanowi 95% młodzieży maturalnej. Organizatorem był ks. prał. dr Ryszard Lis - dyrektor Wydziału ds. Wychowania Katolickiego przy Kurii Lubelskiej.
19. Pielgrzymka Środowisk Twórczych
13 października Eucharystii dla kilkuset uczestników pielgrzymki przewodniczył ks. Waldemar Sondka - duszpasterz środowisk twórczych w Łodzi. Zebrani wysłuchali także wykładu ks. Jerzego Lewandowskiego pt. Pry- mas Tysiąclecia a kultura i twórcy - wskazania na nowy wiek.
Tradycja pielgrzymki sięga korzeniami Pierwszego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, zorganizowanego w 1975 r. przez ks. Tadeusza Uszyńskiego i ks. Wiesława Niewęgłowskiego.

O. Robert Mirosław Łukaszuk - rzecznik prasowy Jasnej Góry

JEDNYM ZDANIEM

Nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk otrzymał doktorat honoris causa KUL oraz honorowe obywatelstwo gminy Wietrzychowice, do której należy jego rodzinna miejscowość - Jadowniki Mokre.

W Łomiankach k. Warszawy odbyło się spotkanie plenarne Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Przedstawiciele 25 instytutów dyskutowali nt. specyfiki formacji w instytutach świeckich oraz podsumowali działalność KKIŚ w roku 2000/2001.

1006 wierszy o ks. Jerzym Popiełuszce przysłało z całej Polski 368 poetów amatorów na konkurs poetycki Z Miłością aż po krańce.., ogłoszony w rodzinnej wsi ks. Jerzego - w Suchowoli.

19 października br. miało miejsce pierwsze posiedzenie Sejmu RP IV kadencji. Tego samego dnia odbyło się zaprzysiężenie rządu Leszka Millera.

Według nowojorskiego Nowego Dziennika, ok. 80% robotników, którzy pracują przy uprzątaniu ruin World Trade Center, stanowią Polacy. W występującym tam pyle jest bardzo wysokie stężenie rakotwórczego azbestu.

"W stosunkach polsko-rosyjskich nie ma już żadnych drażliwych kwestii" - oświadczył prezydent Władimir Putin po wizycie w Rosji prezydenta Aleksandra Kwaśniew-skiego. Putin ma przyjechać do Polski w styczniu 2002 r.

Kilkudziesięciu parlamentarzystów AWS kończącej się kadencji powołało Pozaparlamentarny Klub Polskiej Prawicy. Jego celem będzie " kształtowanie myśli prawicowej oraz współdziałanie ugrupowań polskiej prawicy". Na spotkaniu posłów i senatorów AWS-u jego uczestnicy uznali " misję AWS za zakończoną". Władysław Frasyniuk został nowym przewodniczącym Unii Wolności.

Nowym prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich została wybrana Krystyna Mokrosiń-ska.

Rzecznik interesu publicznego oświadczył, iż sprawdzi oświadczenia lustracyjne wszystkich nowych parlamentarzystów. W nowym Sejmie znalazł się tylko jeden poseł, który przyznał się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL.

Po 9 nieudanych próbach przed warszawskim sądem zaczął się proces Wojciecha Jaruzelskiego i 6 innych oskarżonych o sprawstwo kierownicze w czasie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970.

Zapadł precedensowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego: unieważniono decyzję o odebraniu w 1947 r. ziemi Marii Hładyk, wysiedlonej ze wsi Kunkowa w ramach akcji "Wisła". Wyrok otwiera drogę do odzyskania własności przez innych Łemków.

Instytut Pamięci Narodowej sporządził listę 3435 Polaków, którzy po wkroczeniu we wrześniu 1939 r. na tereny Polski Armii Czerwonej zostali aresztowani, a następnie zamordowani. Jednocześnie prokuratorzy z IPN ustalili, że Bykownia k. Kijowa na Ukrainie to jedno z kolejnych miejsc pochówku Polaków - kilku tysięcy ofiar NKWD.

Pierwszy rok akademicki zainaugurował Uniwersytet Rzeszowski, który powstał z połączenia miejscowej WSP, rzeszow-skiej filii UMCS oraz tamtejszego Wydziału Ekonomicznego krakowskiej Akademii Rolniczej. UR jest 17. uniwersytetem w kraju.

Ministerstwo Finansów podało, że niemal 48 proc. wpływów z podatku od dochodów osobistych pochodzi od osób dobrze i średnio zarabiających.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpisało przetarg na budowę (do 2004 r.) siedziby Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Według resortu, konieczność przedstawienia świadectw oryginalności przy rejestracji samochodów spowoduje spadek kradzieży aut o ok. 60 proc.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Niewiarygodne, ale prawdziwe

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 71

[ TEMATY ]

święci

wikimedia.pl

św. Tomas z Celano

św. Tomas z Celano

Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Dowodzą tego najbardziej osobliwe cuda dokonane za wstawiennictwem świętych.

Dar bilokacji, mówienie językami, dar uzdrowienia czy stygmaty – te cuda chyba nikogo nie dziwią. Ich katalog jest jednak obszerniejszy, znajdują się w nim również takie nadnaturalne zjawiska, które mogą się wydawać co najmniej osobliwe albo nawet ekstrawaganckie. W logice Boga jednak mają one wielkie znacznie.

CZYTAJ DALEJ

Biblia nauczycielką miłości bliźniego

2024-04-24 11:24

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Kolejnym przystankiem na trasie peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów była bazylika katedralna w Sandomierzu. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się kapłani oraz wierni z rejonu sandomierskiego.

Uroczystego wprowadzenia relikwii do świątyni dokonał ks. Jacek Marchewka. Następnie wierni uczestniczyli w modlitwie różańcowej w intencji rodzin oraz mieli możliwość wysłuchania wykładu ks. dr. Michała Powęski pt. „Biblia w rodzinie Ulmów”. Prelegent podkreślał, że Pismo Święte w życiu Rodziny Ulmów miało bardzo ważne znaczenie.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję